Příslušná fóra jsou plná odhadů, spekulací a také tipů, jak ještě zvýhodnit případný nákup, např. pravidelnými „výprodejovými“ akcemi, které se objevují nedlouho před vydáním nové verze.
Letošní verze je už desátá v pořadí a vychází cca jeden a půl roku po verzi předchozí a 11 let poté, co vyšel balík úplně první (který tehdy obsahoval devět produktů a byl o polovinu dražší než současná plná varianta). Zůstala zachována struktura nastavená verzí číslo 8, čili rozdělení na KOMPLETE a KOMPLETE Ultimate. Menší balík je stále dodáván na setu DVD (v letošní verzi 13) a větší je dodáván opět na 2,5“ pevném disku (oproti loňskému podporujícímu USB 3.0). Cena je přibližně o 10 % nižší a produktová krabice o půlku menší. Je to pochopitelné, doba tištěných manuálů ke všem obsaženým produktům je dávno pryč, tak nač velkou krabici. Zároveň je ale fakt, že u produktů Native Instruments hrála designová stránka věci vždy důležitou roli. Její dle mého názoru vždy povedená a výrazná podoba musela úspěchu firmy značně pomáhat, byť se samozřejmě vždy jednalo o dotažené a velmi často inovativní produkty, které by se prosadily i v méně lákavém balení.
Obsažených produktů je dle tabulky výrobce 39, resp. 75. Nebudu popisovat všechny, protože minulá verze, kterou přehledně popsal kolega Urban v dvoudílné recenzi ZDE a ZDE, obsahovala produktů 33, resp. 65. Podívejme se raději na jednotlivé změny. Především jde o produkty, které firma vydala od uvolnění předchozí verze balíku, ale i o pár novinek. Pro zjednodušení raději použiji zkratky běžné na fórech - čili např. KOMPLETE 10 Ultimate = K10U, KOMPLETE 9 = K9.
Nové produkty obsažené v obou verzích
Skutečně nových produktů, které s touto verzí balíku vyšly, je šest. Jedná se o tři syntezátory fungující na platformě REAKTOR a kolekci tří nových samplovaných klavírů pro KONTAKT. Tyto produkty jsou od momentu vydání balíku dostupné také samostatně v e-shopu firmy.
POLYPLEX, experimentální bicí sampler - v tomto případě je „bicí“ asi stejně vymezený pojem jako u legendární MPC... Máme tedy osm pozic a ty můžeme naplnit čímkoli. Tady také začíná ta správná legrace. POLYPLEX nabízí čytři vrstvy v každé pozici vybrané z široké nabídky továrních samplů nebo libovolného vlastního a k tomu koncept hrací kostky, díky které můžeme jediným kliknutím přeměnit parametry. Můžeme změnit buď jen jeden, nebo třeba všechny najednou podle toho, kterou hodíme, k dispozici je jich dost. Pro živé hraní je to skvělá funkce, celkově nástroj působí, že je zaměřen především na současné nové elektronické styly.
ROUNDS, sekvenční syntetizér - opět se jedná o nástroj REAKTORu. Na první poslech i pohled je velmi zajímavý, rozhodně ne však intuitivní. Tedy pokud chceme jen hrát, tak to nevadí, nabízí nespočet presetů a velmi inspirativní výstupy. Pokud do něj budeme chtít proniknout, může to trvat trochu déle, jelikož koncept je poměrně originální. V podstatě je v nástroji 8 dvouoscilátorových modelačních analogových a 8 tříoscilátorových digitálních FM syntezátorů. Základní motiv kol je vlastně sekvencer, kdy barva a číslo označuje, který syntezátor bude hrát. Tuto sekvenci můžeme nechat projíždět nebo měnit za běhu a to jak přímou volbou „kolečka“, tak modulací dalších parametrů. Zní to složitě, ale pokud se podíváme takto pod kapotu, začne vše dávat mnohem větší smysl a pak se dá dosáhnout zajímavých zvukových výsledků.
Napsáno pro portál Audiozone.cz. Zkráceno, plná verze článku zde.