Obsah článku:
- Historie
- Klaviatura
- Pady
- Displej
- Operační systém
- Ovládací prvky
- Konektivita
- Možnosti nástroje
- Firemní software
Akai MPC KEY 61 není klasický workstation. Jedná se o hybridní nástroj, pro který firma vymyslela název Standalone Synthesizer MPC Keyboard. Pokud se nad tímto názvem zamyslíte, dává dokonalý smysl. Nástroj v sobě spojuje prvotřídní hardwarové a softwarové technologie. K dispozici jsou jak dnešní moderní technologie, tak i ty starší z 80. let. Uzavřený systém nástroje nabízí podobné možnosti jako kterákoliv DAW, jde tedy o zajímavé hudební pracoviště pro tvorbu hudebních projektů.
Nástroj je svou výbavou zaměřen hlavně na dnešní elektronickou taneční scénu. Jeho použití si ale dovedu představit i jinde. Pokud k tomuto „all in one“ nástroji připočítáme jeho zajímavou cenu, může se rázem stát srdcem studia.
Trocha historie
Firma Akai Professional vyprodukovala od roku 1988 řadu hudebních pracovních stanic s označením MPC (původně MIDI Production Center, nyní Music Production Center). První MPC navrhl americký inženýr Roger Linn, který byl v 80. letech autorem rytmeru LM–1 a Linndrum. Jeho cílem bylo vytvořit jednoduché a intuitivní rozhraní, které by zjednodušilo hudebníkům práci při tvorbě jejich projektů. První model spatřil světlo světa 8. prosince 1988 a nesl označení MPC 60 (MIDI Production Center). Po něm následovaly další modely, na nichž již Linn nepracoval. V roce 2005 koupil ikonickou značku Akai Professional Jack O'Donnell (inMusic), která tak rozšířila dnes již početnou rodinu hardwarových a softwarových společností inMusic. Jmenujme například Alesis, Sonivox, Air, M-Audio a další. Od té doby se začala psát nová éra modelové řady MPC, se kterou se v současnosti můžeme setkat v různých variantách jak ve studiu, tak na pódiích. Dnes si představíme jednu z novinek značky Akai MPC Key 61 (Standalone Synthesizer MPC Keyboard).
MPC Key 61 je historicky prvním modelem této řady, jenž nabízí tento produkční nástroj i s klaviaturou. Nástroj je postaven na vlastním operačním systému (MPC OS), který se neustále vyvíjí. V základu OS nabízí 25 virtuálních nástrojů a 100 efektů, tato čísla však nejsou konečná – nové upgrady firmwaru přinášejí jejich navýšení. Centrální procesorová jednotka (CPU) nástroje disponuje procesorem Qard-core od AMD, 4 GB RAM paměti a úložištěm 32 GB (jež je rozšiřitelné přes rozhraní SATA). Můžete tak připojit další rychlá externí média pro ukládání dat. Zvukovou kvalitu zaručuje audio převodník 24 bitů / 96 kHz s vnitřním rozlišením 32 bitů. Výrobce neopomenul ani high-end mikrofonní předzesilovače s fantomovým napájením 48 V. Kromě moderních technologií typu wifi, bluetooth a dalších není zapomenuto ani na starší technologii modulární integrace. K dispozici je 8 CV/Gate jackových výstupů pro připojení vašich starých syntetizérů, které můžete dálkově ovládat pomocí řídicího napětí. Je to skvělý nápad a ten se jen tak nevidí. Je to příkladná ukázka toho, jak mohou jít moderní technologie ruku v ruce s těmi staršími.
Klaviatura
Nástroj je vybaven polovyvažovanou klaviaturou s tlakovou citlivostí. Délky kláves jsou o něco kratší než ty standardní, šířka zůstává stejná. Ponor kláves je dost hluboký, aby dobře zvládal tlakovou citlivost (aftertouch). Právě ta se dnes docela vytrácí a mnohdy se s ní nesetkáme ani u dražších nástrojů, což je škoda. Na klaviaturu se hraje příjemně, odezva je výborná. Problémy nedělají ani repetované tóny. Co se týče celkového úhozu, patří spíše k těm tvrdším. Dovoluji si tvrdit, že tato klaviatura bude patřit v této kategorii k těm lepším. A není se čemu divit – Akai totiž nabízel svým uživatelům vždy výborné klaviatury a není tomu jinak ani dnes.
Pady
K dispozici je celkem 16 rychlostně dynamických padů s tlakovou citlivostí a RGB podsvícením. Různá nastavení padů jsou uložena v 8 bankách (A-D a E-H). Pady při hře reagují velmi citlivě, což oceníte hlavně v praxi, například při nahrávání rytmického partu. Díky RGB podsvícení mohou pady svítit různými barvami. Právě tyto barvy indikují různé funkce padů. Samozřejmostí je úprava barvy a plná programovatelnost padů.
Displej
Nové empécéčko nabízí 7“ plnobarevný podsvícený dotykový displej. Na něm můžete zobrazit veškeré informace i aktuálně prováděné operace. Vše je výborně provázáno v rámci operačního systému s fyzickými ovladači. Odezva displeje na jakýkoliv dotek je okamžitá. Dotykový displej rozumí kliknutí, dvojkliknutí nebo roztažení prstů, které slouží ke zvětšení zvolené funkce. V podstatě je to podobné jako u tabletu nebo mobilního telefonu. Je jen škoda, že nástroj nenabízí alespoň 8“ či 9“ displej. Místa je na nástroji dost a věřím, že by se tímto krokem o moc neprodražil. Rozhodně by to přispělo nejen ke komfortu ovládání, ale také ke komfortu zobrazení. Třeba se toho dočkáme u jeho nástupce.
Operační systém
Nástroj uživateli nabízí updatovatelný operační systém s označením MPC OS. Jedná se o uzavřený OS, nabízející pouze firemní softwarové technologie, virtuální nástroje a efekty. Tvůrci zde využili hlavně zkušeností AIR Music Technologie patřící také pod značku inMusic. Ta se zabývá právě virtuálními nástroji a efekty. Jak jsem již zmínil v úvodu, systém se neustále vyvíjí a je vylepšován. Nabízí tak uživateli v aktualizacích další novinky a zdokonalení. Bohužel díky uzavřenému systému není možné používat virtuální nástroje a efekty třetích stran (VST, AU, AAX), což je škoda. Ale díky tomuto kroku je systém mnohem kompaktnější a stabilnější, jako například u iOS Apple.
Ovládací prvky nástroje a design
Tento model má moderní zajímavý design. Je proveden v elegantní červeno-černé kombinaci. Ovládací prvky jsou přehledně a logicky uspořádány v několika skupinách na předním panelu, kterému vévodí multidotykový 7“ podsvícený displej. Všechna tlačítka a ovladače jsou podsvícené, některé i barevně. To vše přispívá k perfektní orientaci na nástroji za jakýchkoliv světelných podmínek. Všechny fyzické ovládací prvky jsou skvěle provázány s operačním systémem zobrazujícím vše na dotykovém displeji. Právě dotykový displej je hlavním ovládacím centrem empécéčka. Pokud ale nástroj připojíte k počítači a synchronizujete ho se softwarem MPC2, můžete ho ovládat přímo z něj. Moc se mi líbila vychytávka v podobě vertikálně umístěného dotykového proužku s LED indikací. Tento dotykový kontrolér lze použít jako expresivní ovladač při hře a můžete pomocí něj ovládat různé funkce, například Note Repeat, Pitch Band, Modulaci nebo různé parametry zvolené zvukové barvy v reálném čase. K ovládání je toho spousta. Na zadním panelu najdete všechny vstupy, výstupy a také tlačítko pro zapnutí a vypnutí nástroje. Ty jsou přehledně uspořádány v červené části nástroje. Právě červená barva s bílými popisy urychluje orientaci při připojení. Vše je krásně přehledné a čitelné. Je vidět, že designéři přemýšleli i nad takovouto drobností.
Konektivita
Klávesový model MPC nabízí širokou škálu připojení. Najdete zde jak klasické možnosti, tak moderní způsoby připojení. Zadní panel nabízí spíše ty klasické možnosti. Všechny vstupy a výstupy jsou uspořádány celkem do 6 skupin. V první skupině připojíte volitelné pedály: expression pedál, sustain pedál a volně programovatelný footswitch pedál. Ve druhé skupině najdete klasické MIDI rozhraní In/Out/Thru. Zajímavostí je, že nástroj nabízí ve třetí skupině i analogovou metodu ovládání syntetizérů, bicích automatů nebo externích sekvencerů. Pokud jste tedy vlastníky například vintage syntetizérů nebo rakových modulů, můžete je tak ovládat pomocí řídicího napětí přes vstupy CV/Gate. Čtvrtou skupinou jsou audio vstupy pro záznam, vzorkování a zpracování zvukové stopy. Ty jsou vybaveny kombinovanými XLR vstupy s nezávislým ovládáním zesílení, přepínačem vstupní úrovně a fantomovým napájením. Hned vedle v páté sekci najdete 4 audio výstupy pro přesné nasměrování signálu tam, kam potřebujete. Ty s označením Main Output R a L slouží ke klasickému stereo připojení například do mixu. Do samostatného stereofonního vstupu můžete připojit také sluchátka. Poslední šestá sekce nabízí 1× port USB-B pro přímé připojení k počítači a 2× port USB-A pro připojení USB flash disku nebo SSD disku, kam se dají ukládat všechna vaše data. Najdete zde i zásuvku s označením Network, což se dnes také moc nevidí. Sem připojíte standardní ethernetový kabel. Pak můžete využít služeb Ableton Link a dalších kompatibilních zařízení. K dispozici jsou i moderní bezdrátové technologie jako wifi nebo bluetooth. Používal jsem jak domácí wifi síť, tak svá bezdrátová sluchátka JBL. Vše fungovalo skvěle a bezproblémově.
Možnosti nástroje
Architektura nástroje je hodně podobná programům DAW. Nástroj nabízí projekt, který může obsahovat 128 MIDI stop a 8 audio stop. V projektu je k dispozici řada editačních oken: například okno mixeru, jednotlivých plug-inů, piano-roll a další.
Zvukový motor nástroje je postaven na firemních plug-inech. Ty můžeme rozdělit do dvou skupin. První jsou virtuální nástroje, kterých je v základu celkem 25. Najdete zde například různá akustická či elektrická piana, varhany, mellotron, syntetické smyčce, různé synťáky a další. K dispozici je přes 6 000 různých zvukových barev. Samozřejmostí je detailní úprava jednotlivých zvukových barev. Vychytávkou je například seznam nejoblíbenějších zvuků – díky němu máte okamžitý přístup k nejpoužívanějším zvukovým barvám.
Druhou skupinou jsou efekty. K použití je víc než 100 nejmodernějších efektů pro veškerou vaši práci. Není samozřejmě zapomenuto na vokální FX pluginy. K dispozici máte například předzesilovače, čtyřhlasý harmonizér nebo opravu ladění.
Firemní software
Společně s MPC KEY 61 lze využívat firemní software, který získáte zdarma po zaregistrování zakoupeného nástroje. Můžete si stáhnout a nainstalovat MPC Key 61 Software Manager pro Windows i macOS. Pomocí něj instalujete software MPC2, driver a také updatujete firmware MPC Key 61. Instalovat můžete i nové zvukové pakety (MPC Key Demos & Templates, The Vault 2.0, Sonic Boom, MPC Key 61 Drum kits, F9 Beats Instruments Collection a MPC Key 61 Performance Projects). A to není vše. Nákupem také získáte licence pro 6 nových virtuálních nástrojů s označením MPC Key 61 – Fabric Collection, Organ, OPX-4, Stage Piano, Stage EP, Studio Strings. Samozřejmostí je uživatelská příručka k nástroji a softwaru MPC. Pro tento software je k dispozici také sériové číslo.
Pokud by vám to nestačilo, využívat lze i další podpůrný software. Pro počítače s Windows i macOS je to MPC Beats a VIP 3.1. Pro tablety a mobilní telefony s iOS je k dispozici aplikace iMPC PRO 2, kterou naleznete v App Storu.
Přečtěte si také:
AKAI PRO: novinka MPC KEY61!
Výrobce prémiového studiového vybavení AKAI PRO oznámil velkou novinku své série produkčních nástrojů. MPC KEY61 je historicky prvním produkčním klávesovým nástrojem legendární sér…
Recenze: AKAI MPC Key 61
dokonalá produkční stanice (audiozone.cz)
Značka AKAI je už více než 40 let jednou z nejzářivějších hvězd na nebi klávesových nástrojů. Důkazem je i nový Workstation MPC Key 61, který završuje sérii oblíbených modulů MPC.…
AKAI Professional: MPC KEY 37 – malý, ale neskutečně šikovný
Značka AKAI Professional nabízí další klávesovou verzi nadstandardně vybavené produkční stanice MPC KEY 37, která vychází z MPC ONE+. Je vylepšena o špičkovou klaviaturu s aftertou…