logo Disk

Arec KS-CC1 eletronický tlumočník

Revoluční novinka pro streamování a simultánním překladu. Na základě rozpoznávání řeči vytváří přepis mluveného slova a překlad do dvou jazyků.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Vít Valenta | 13. září 2022

Arec KS-CC1 je inovativní novinkou v live streamingu. Na základě rozpoznávání řeči využívající Google API stanice vytváří skryté titulky, dalo by se říci i zápis jednání, v jazyce přednášejícího a překlady do dvou dalších jazyků. Soubory titulků jsou kompatibilní s běžnými programy na přehrávání videa a také s Youtube. Při sledování si pak uživatelů může vybrat jazyk titulků. Projekce překladů jde živě provést na místě - stejný text jde do streamu, pokud streamujete ze stanice. Návštěvníci si mohou naskenovat QR kód, kterým si otevřou stránku, ve které probíhá streaming textu překladů ze stanice. Divák si lokálně na svém zařízení vybere, zda chce přepis v řeči přednášejícího nebo jeden ze dvou přednastavených jazyků. Ačkoliv se jedná o produkt zahraniční výroby čeština je plně podporována, právě díky využití Google API.

Návod na přidávání titulků na Youtube:

https://support.google.com/youtube/answer/2734796

- důležitá je sekce Nahrát soubor

Jak to funguje? Přednášející řekne několik slov v češtině, stanice zvuk porovná po internetu s Google serverem, a do pár vteřin vidíte na obrazovce přepis či překlad. A to podle nastavení, překlad dvou jazyků z nabídky 50 jazyků Google překladače. Překlady a přepis je možné přepínat do náhledů z Display portu / HDMI výstupu na stanici, streamované texty do chytrých zařízení je možné zvolit na URL poskytnuté stanicí. Vše stanice zaznamenává do textových souborů, které můžete upravovat i v Poznámkovém bloku nebo ve specializovaných programech (např. Subtitle Edit). Stanice umí streaming na 2 RTMP platformy současně (např. Youtube, Facebook). Do streamu jde stejný obraz s titulkem, jako je promítán na náhledovou obrazovku. A podobně jako mediální stanice je vybavena zálohovacími funkcemi na FTP servery či NAS disky. Záznam na USB disk lokálně je také možný.

Při nákupu stanice současně obdržíte licenci pro 10 hodin překladů a po vyčerpání další hodiny používání překladů lze dokoupit licenčním klíčem, ve kterém vychází jedna hodina na 500 kč. (Aktuálně k 13.9.2022) Licenční klíč může být na objednávku na konkrétní počet hodin, nebo se dají pořídit univerzálně 10hod, 20hod a více - až 200 hodin na jeden klíč.

Podle našich testů se čas strhává po 5minutových intervalech. Řekněme, že pokud bude mít přednáška 23 minut, z vašeho předplaceného překládání bude strženo 25 minut. Samozřejmě za předpokladu, že obsluha nebo přednášející ve správný čas funkci vypnou. Zde přichází úspora, protože profesionálního překladatele byste platili i za časy, kdy musí na konferenci být, ale čeká na část programu, kdy bude překládat. Nemluvě o hodinové sazbě, která by byla několikanásobně vyšší. Licence ve stanici se vám strhává pouze za čas, kdy je funkce spuštěna. Stanice může program streamovat i bez překládání. Funkci překládání jsme úspěšně otestovali i na mobilním internetu. Samozřejmě spolehlivější připojení bude kabelem.

 

Příklady zapojení:

S mediální stanicí

Kamera na přímo

Stanice může být použita také postprodukčně pro automatizované vytváření skrytých titulků a překladů. Napojíte se do vstupu stanice, a se spuštěním vašeho videa, které chcete přeložit spustíte funkci překládání na stanici. Po skončení videa máte překlad hotový, případně můžete dále zápis a překlady upravovat v textových editorech. (subtitle edit, případně DaVinci Resolve)

Arec KS-CC1 je vybavena dvěma HDMI video vstupy a umí přijímat i UVC t.j. video přes USB (webkamery, video karty). Jedno HDMI má i výstupní smyčku, pro náhled nebo promítání vstupu. Přepínání zdrojů chvíli trvá, je tedy praktické video zdroje stříhat na jednoduché videostřižně nebo raději na mediální stanici, pokud potřebujete sofistikovanější střih, záznam, zálohování či spolupráci s dalšími zařízeními po IP. Jedná se o velmi kompaktní zařízení s možností zapojení klasických periferií, jako je klávesnice a myš, navíc i externích zvukových zdrojů, ať už přímo mikrofon nebo výstup z audiomixu pomocí jack 3,45mm stereo konektorů. Úrovně hlasitosti jednotlivých vstupů KS-CC1 můžete upravit na pracovním displeji, nebo ve webovém rozhraní.

 

 

Odkaz na produkt na eshopu: AREC KS-CC1

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře