logo Disk

Srovnání modelů Tricaster Mini Tři verze, které vypadají stejně, poradíme vám, kterou vybrat

V poslední řadě novinek od společnosti Vizrt, která koupila Newtek, se objevily dvě nové verze video střižny Tricaster mini: Tricaster Mini Go a Tricaster Mini X. Máme tedy širší výběr schopností a funkcionality ze 3 modelů. Pokud zjistíte, že vám stačí funkce nižšího modelu, ušetříte značnou částku, za kterou nakoupíte jiné důležité vybavení.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
Vít Valenta | 27. června 2024

Tricaster Mini je video střižna s vlastním hardwarem a softwarem, schopná kompletní TV produkce, včetně záznamu, streamu, přehrávačů a grafiky. Liší se počty vstupů a možnostmi připojení a kapacitou střihu. Připravil jsem pro vás tabulku, která porovnává důležité vlastnosti.

 

Tabulka srovnání modelů Tricaster Mini

vlastnost

TriCaster Mini Go

Tricaster Mini X

Tricaster Mini 4K

počet vstupů

4

8

8

typ vstupů

IP/USB

IP/HDMI/USB

IP/HDMI/USB

výstupní mix

2

4

4

DSK

2

2

2

M/E Banky

2

4

4

vrstvy v M/E

2

2

2

klíče v M/E

2

2

2

záznam kanálů

2

4

4

maximální rozlišení

1080p/60

2160p/30

2160p/60

M/E re-entry

NE

ANO

ANO

makra

pouze systémová

plná podpora

plná podpora

Live Link

ANO

ANO

ANO

LivePanel

ANO

ANO

ANO

Tricaster Camera App

ANO

ANO

ANO

Live Story Creator

NE

ANO

ANO

NDI KVM

ANO

ANO

ANO

doplňkové audio

ANO

ANO

ANO

vertikální projekty 9:16

NE

ANO

ANO

PSD import

ANO

ANO

ANO

Virtual set editor

NE

ANO

ANO

podpora panelů Vizrt

Mini CP, Flex

Mini CP, Flex

Mini CP, Flex

 

Z tabulky nemusíte být úplně moudří, níže popisuji podrobněji, co můžete od jednotlivých Tricasterů očekávat.

Tricaster Mini Go

FullHD model s možností připojení 4 videokánálů, ať už přes síťový stream IP/NDI nebo pomocí zachytávací karty HDMI na USB. Můžete využít přehrávače médií a mix/efekt kanály, nicméně je zde omezení 2 M/E a nelze vložit jeden mix do druhého, programovat makra pro automatizaci, záznam je možný pouze 2 kanálů. Většině jednoduchých produkcí stačí 1 kanál záznamu, a to kanál výsledného střihu. Tento Tricater bude ideální pro produkce se 3 kamerami a prezentačním počítačem, nebo se 4 kamerami. Umožňuje přidání průhledné grafiky do obrazu, a pouštění video příspěvků, klíčování na zeleném/modrém pozadím je možné, skládání obraz v obraze je také možný. Většina malých studií více nepotřebuje. Pokročilejší uživatelé se budou ohlížet po Mini X.

Tricaster Mini Go na eshopu

Tricaster Mini X

Tento Tricaster bych doporučoval na klíčování se 4K kamerou, protože výsledný obraz i pouze ve FullHD bude mít kvalitnější výstup než z FullHD kamer. Celkový dojem z virtuálního studia bude profesionálnější. Kromě klíčování je tato střižna vhodná na větší živé akce s až 8 kamerami. Tricaster je fyzicky vybaven 4 HDMI vstupy a dvěma ethernetový IP konektory.  

Celkově však může stříhat až 8 vstupních kanálů (IP, NDI, USB a HDMI). Je zde také plná podpora maker, tedy pro složitější odbavování a automatizování střihů pořadů je tento model vhodný, současně také s možností využívání funkce Live Story Creator, který využívá Word dokumentů pro teleprompter a ve stejném dokumentu můžete mít spouštěče střihu či přehrávačů. V praxi to vypadá tak, že jak moderátor čte scénář, současně se automaticky spouští střihy, například záběr na představované hosty nebo příspěvkové obrázky či videa.

Tento Tricaster umí záznam 4 kanálů videa, je tedy možné si udělat záznam výstupu plus 3 vstupní signály v nekomprimovaném kodeku. Také můžete pracovat s vertikálním videem a streamovat na sociální sítě video na výšku. V ceně je také editor pro virtuální studia, ve kterém si můžete připravit vizuál pro vaši greenscreenovou produkci, včetně namapování poloh obrazovek ve virtuálním studiu a zasazení kamer v prostoru.

Tricaster Mini X na eshopu

Tricaster Mini 4K

Tento model je z řady Mini nejschopnější a nejuniverzálnější. Na první pohled jsou stejné jako Mini X, ale při bližším zkoumání je Tricaster Mini 4K místo HDMI vstupů vybaven speciální síťovou kartou se 4 konektory, do které můžete připojit NDI kameru na přímo, počítají ovšem s celkovým maximálním odběrem 60 W pro napájení koncových zařízení, takže je to spíše pro vybrané modely kamer (např. Telycam Vision+ SE) nebo převodníků. Nicméně tato vlastnost je super pro časté stěhování produkce. Využíváte největší výhody NDI kamer, a to je natažení pouze jednoho kabelu, kterým nabíráte obraz, ovládáte i napájíte kameru.

V balení s tímto Tricasterem naleznete navíc dva NDI převodníky, které můžete využít pro nabírání obrazu z kamery či počítače, nebo je využít pro zobrazení hlavního výstupu či projekcí některého ze vstupů. Převodníky mají také vestavěné tally světlo, takže pokud je střižen jeho zdroj videa, na převodníku se rozsvítí světlo červeně nebo zeleně podle toho, jestli je střižen živě nebo pro náhled. Tento Tricaster je schopný produkce i ve 4K a 60 FPS a plně podporuje všechny funkce obsažené v nižších modelech.

Některé funkce včetně střihu se dají ovládat na jiném počítači v síti, pomocí webového rozhraní. Je tedy možné, že střižnu může ovládat celý tým lidí. Zvukař si může zobrazit a upravit hlasitosti na svém počítači, ovládání zobrazení skóre a přičítání bodů další člověk. Komentátor si může zobrazit pouze video výstup a čas vysílání. Další člověk se může starat o výběr souborů do mediálního přehrávače. Zkušený operátor si může postavit virtuální ovládací panel s tlačítky na míru.

Tricaster Mini 4K UHD na eshopu

 

K Tricasteru Mini doporučuji přikoupit příslušenství:

Audio USB kartu / virtuální zvukovou kartu Dante

Záleží na vaší produkci a s kým spolupracujete, pokud je budget na příslušenství, tak doporučuji pořídit obojí. Moderní mixážní pulty mají Dante nebo USB výstup a pro složitější instalace například v přednáškových místnostech mohou být reproduktory Dante a mikrofony Dante a video střižna o několik pater níže. V tomto případě je virtuální karta Dante nejhodnotnější. Zvuková USB karta, do které můžete zapojit více vstupů, využívá konektorů XLR, má ovládání vstupního zesílení, ta je pro profesionální produkci přínosem a peněženku až tolik nezatíží. V tomto případě bych neváhal a nějakou pořídil.

Mixování audia v Tricasteru je čistě softwarové, můžete nastavit hlasitosti a jednoduchý routing a výsledný mix Master nebo Aux poslat na konkrétní zvukové zařízení nebo stream. Přehledně lze audio ovládat i z jiného počítače přes webové rozhraní, nebo více profi volba je ovládacím panelem od značky Skaarhoj. Kde se promítá přes motorizované fadery nastavení i z Tricasteru zpět do panelu. Toto se hodí pro případ, že do nastavení sáhne někdo další z teamu, takže se projeví i na panelu před hlavním operátorem.

Ovládací panel

Originální ovládací pult od Vizrt (původně Newtek) je dobrá volba z hlediska přehlednosti a robustnosti, nicméně pokud jste náročný uživatel a chtěli byste za podobnou cenu něco složitějšího a programovatelnějšího doporučujeme panely od značky Skaarhoj. Máte možnost připojit panel pro ovládání režií, rackovou verzi panelu, panel pro ovládání audia s motorizovanými fadery a další kombinované. Z některých panelů můžete ovládat i PTZ kamery či provádět barevné korekce kamer.

 

NDI převodníky

Na výběr je obrovské množství převodníků, doporučil bych nějaké s vestavěným Tally světlem, aby moderátor a kameraman věděli, která kamera je střižena.

Existují čistě enkodéry a dekodéry nebo také oboustranné, které mají režimy enkodéru a dekodéru. Oboustranné jsou flexibilní z hlediska možnosti záměny zařízení, mají většinou i loop signálu, takže je můžete například dát mezi monitor a kameru.

Pro koncové zobrazovače doporučujeme Magewell Pro Convert NDI to HDMI, které jsou kovové, robustní a mají fyzické ovládací prvky. Přenastavení zdrojů a vlastností zobrazení je možné udělat i přímo na místě bez počítače. Je také varianta s SDI nebo s SDI i s HDMI, či varianta se 4K HDMI. Další zajímavý model je Science Image Studio 2 – který je vybaven SDI, HDMI a SFP pro přenos optickým kabelem bod-bod nekomprimovaného 12G videa. Umí převod NDI i převod signálu mezi vstupními a výstupními konektory, které mohou sloužit také pouze jako loop vstupního signálu. Hrana převodníku má dobře viditelné Tally světlo.

Pokud byste byli zaskočení náročností ovládání nebo složitostí zařízení, nezoufejte, výrobce má svůj kanál YouTube , na kterém vysvětluje jednotlivé funkce a jak je ovládat. V případě konzultací, projektů či poptávek nás můžete kontaktovat na video@disk.cz, rádi vám zodpovíme vaše dotazy. Případně se můžeme domluvit na školení obsluhy. 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře