logo Disk

Audified SceneFlow Odbavovací software, který posunul „pouštění” skladeb na jinou ligu

Doba, kdy se vše odbavovalo z AUDIO-CD je ta tam, a jistě nemilé zkušenosti většiny z nás, kdy interpret donese CD, které na první pohled zažilo snad více než on sám - co pak přeskakuje a člověk nikdy neví, co může čekat, jsou doufám již za námi.

Miroslav Horký | 23. října 2014

V dnešní době PC a tabletů je více než časté, že lidé chodí s podklady na USB flash disku. Programů pro přehrávání je také mnoho, ale většina není pro práci Live či divadelního zvukaře ideální. Minu-li různé DJ programy, které jsou obvykle vázány na hardware, se kterým se dodávají, tak zbudou buď ty klasické uživatelské a nebo velice drahé zahraniční odbavovací systémy, které stojí astronomickou sumu.

Mě osobně u většiny běžných programů chybí Auto Pause (chceme-li CUE) a možnost více kanálového přehrávání. Ovšem firma DISK Multimedia vyvinula program SceneFlow, který již nějakou dobu používám. A byl jsem požádán o krátké zhodnocení. Je to vícekanálový přehrávač určený vyloženě pro divadelní a live produkci.

Obecný popis

SW je dodávaný buď v lokální verzi pro LIVE použití, kde vše běží v jednom počítači a nebo serverové verzi, kde je centrální databáze zvuků a více ovládacích panelů. Na první pohled je to přehledný program s velkými tlačítky pro podporou touch-screen počítačů, což je naprosto perfektní a ergonomické ovládání.

Ono sledovat umělce na podiu, hlídat úrovně na pultu a v daný okamžik někde myší hledat titěrně tlačítko „play” je velice otravné – potřebuji „mrknout a zmáčknout a jet". S návazností na dotykové ovládání je tu vše vymyšleno tak, aby nebylo potřeba opravdu vzít myš do ruky. Nastavení již zmíněné auto-pauzy a jiných prvků je po stisku dostatečně velké a udělané tak, aby se dalo na dotykovém monitoru pohodlně zvolit. Tento program umí i vícero přehrávačů s mnoha stopami, já však klasicky používám 2 playery do 4 kanálů v lokální verzi na jednom počítači.

Ovládání

SceneFlow je opticky rozdělen do 2 základních bloklů

- playlist a ovládací část

Ovládání je naprosto intuitivní, známe z klasických profi playerů – stop, o skladbu dopředu, zpět, nastavení začátku a konce smyčky, možnost uměle nastavit čas startu každé skladby a velice chytře vymyšlené tlačítko PLAY/PAUSE

Dle zvolené funkce se chová přesně, jak člověk potřebuje...

- klasické play/pause, kde po dohrání skladby pokračuje další skladba

- standartní AUTO PAUZA - kde po dohrání skladby skočí na začátek další skladby a čeká

- AUTO PAUZA zpět na začátek sklaby – je perfektní při zkouškách, kde se do nekonečna pořád pouští jeden track dokola

- a AUTO PAUZA na konec skladby – to jest, že při stisku PAUSE skočí program na konec skladby a čeká.

Víc si myslím, že na běžném představení není ani potřeba a nemám zde co vytknout.

Playlist

Do playlistu přehrávače lze naimportovat všechny běžné audio soubory a seřadit si je dle potřeby. Playlist i veškeré texty je možno si obarvit dle představ a přehledu uživatele. Zprvu jsem zavrhoval, že nejde naimportovat, či spustit přímo z CD mechaniky Audio CD, které může někdo přinést na poslední chvíli, což je tu záměrně zakázáno. Ale po hlubší rozvaze je to však dobře, jelikož konverze do WAV zabere pár desítek vteřin a člověka tím alespoň donutí, tímto způsobem překontrolovat chyby na CD - nehledě na to, že vetšina slušných rippovacích programů umí tyto chyby opravit.

Velice praktická funkce je nastavení výchozí hlasitosti každé skladby zvlášť, čímž si prakticky mužeme srovnat úrovně jednotlivých skladeb. (Nebo i když to takto asi nebylo přímo vymyšleno – nachystat poměry hlasitostí na daný projekt). Oproti snad všem přehrávačům, které jsem doposud viděl, je zde možno u každé skladby zvolit, zda má na Auto pauze zastavit či ne... 

Možnosti externího propojení

Program SceneFlow je možno ovládat přes MIDI nebo GAME PORT. MIDI fuknce mě velice zaujala, jelikož v dnešní době digitálních pultů, má snad každý slušný z nich MIDI rozhraní. Tím pádem se nám okamžitě nabízí perfektní věc a tou je FADER START a PAUSE. Pokud se namapuje konkrétní fader, na kterém mám přehrávač do programu SceneFlow, tak při jeho vyjetí nad úroveň která se dá v programu dle libosti navolit – sám spustí produkci a po sjedí dolů si přehrávač zastaví a provede úkon dle nastavené AUTO PAUZY.

Jelikož se jedná o SW čistě profesionální, tak spolupracuje jen s ASIO drivery, avšak pokud by někdo chtěl opravdu hrát přes integrovanou kartu, tak je možnost nainstalovat ASIO for ALL které to "našidí" a hraje i z běžné interní zvukové karty.

Vlastní názor

Jsem z těch, kdo se dlouho počítačům na LIVE scéně vyhýbali, avšak tento program mě natolik zaujal, že jsem se rozhodl pro jeho plné nasazení do ostrého provozu a jsem víc jak mile překvapen. Odpadl strach z médií, která na zvukové zkoušce X-krát hrají a při ostrém provozu si nečekaně vezmou dovolenou. Ono doma si v klidu nachystat celý projekt včetně předchystaných hlasitostí, pauz a popisků - uložit jej na USB disk, který donesete do divadla, kde jej připojíte na tento stejný systém a vše do puntíku sedí je perfektní věc.

Kontrastem k tomu při festivalu, kde dostanete intro kapely 5 min před jejím nástupem na podium a dvěma kliknutími IMPORT a OK ji máte prakticky v přehrávači. Můžu jen dodat, že je to opravdu všestraný SW, který umí vše, co umět má a nebrzdí vás ostatními zbytečnostmi. Pokud má člověk navíc digitální pult s USB kartou která umí přehrát ASIO IN i OUT v celém rozsahu kanálů na pultu - není již co řešit.

A v konečném ekonomickém hledisku je lokální BASIC verze levnější než-li jakýkoliv profi CD přehrávač....

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře