Jak už číslovka za názvem napovídá, nejedná se o nápad nevyzkoušený. O živý processing studiových pluginů v podání Audiffexu byl historicky velký zájem, což vedlo Audiffex k tomu, že aplikaci inTone přepsal zcela od začátku (znovu, lépe a radostněji) a na svět přivedl jeho druhou verzi. V tuto chvíli si jeho nejjednodušší variantu můžete pořídit za pouhých 199 Kč. Nabídka je omezená do 17. listopadu.
Abyste se o programu dozvěděli víc, vyzpovídali jsme šéfa vývoje, Lubora Přikryla.
Jaká je historie tohoto programu?
První produkty naší značky DSound, nyní Audiffex, byly efekty. Po pár letech na trhu se ukázalo, že mnoho jednoduchých softwarových plug-in není tak snadné rychle a operativně seskládat do dobře znějících kombinací. Petr Krkavec přišel s nápadem jednoduchého softwaru, který fungoval jako emulátor rackového efektového procesoru. K tomu byl další rack koncipovaný jako přehravač zvukových souborů. Program dostal název RT Player.
Zpočátku jsme měli trochu problém s tím, aby uživatelé plně pochopili, k čemu všemu se program hodí, RT jako real-time moc muzikantsky neznělo. Proto jsme mírně změnili vzhled, program přejmenovali na GT Player a doplnili kvalitními presety pro kytaristy. V tu chvíli vzrostl i zájem nejen zákazníků, ale i výrobců hardware. Firma M-Audio přišla s kompletním výrobkem pro kytaristy - zvukovky JamLab a FastTrack a k nim náš software.
Zájem o spolupráci ze strany M-Audio pokračoval a vzhledem k jejich zaměření na klávesy si u nás zadali podobný software, jako GT Player, ale pro softwarové nástroje. GT Player jsme vylepšili, přejmenovali na inTone a hlavně rozšířili na 4 verze, Key, Guitar, Bass a Matrix. M-Audio poté koupila firma AVID a tím byl vývoj společných výrobků ukončen, ale první verze inTone ve verzi Express je stále zdarma ke stažení na stránkách AVIDu.
InTone 2 byl oznámen už na Frankfurtu, ale teprve s verzí 2.2 přicházíte plně oslovit veřejnost. V čem je tato verze tak převratná?
inTone 2 je proti první verzi úplně jiný produkt, na Macu není použitý ani řádek původního kódu a na PC jen pár funkcí. Proto jsme dali macovskou verzi k dispozici několika zákazníkům po celém světě s tím, že nám dají podrobnou zpětnou vazbu. Samozřejmě, že další test vlastností probíhal i u spřátelených muzikantů zde v Česku. Výsledkem je řada dobrých nápadů, které se objeví ve verzi 2.2, nápadů, kdy muzikantské potřeby dostaly přednost před našimi technickými ideály. Dalším důvodem bylo, že verzi pro Mac jsme kvůli zastaralosti inTone 1 museli přepsat co nejdříve, zatímco verze pro PC neměla žádný problém fungovat na Windows 7 nebo 8. Teprve nyní jsme tedy verzi pro PC přidali k té macovské a aplikace je kompletní po všech stránkách.
K čemu inTone2 vlastně je?
inTone je program na řazení efektů pro živou produkci i do studia s bohatou možností nastavení vstupů a výstupů, takže současně může sloužit jako softwarovy patch-bay. K původním variantám jsme ještě přidali další - Playback, která je vhodná pro hraní podkresů při živých vystoupeních kapel. Přehráváním souborů s možností přeladění i změny tempa disponují i ostatní varianty inTone, ale varianta Playback má playery čtyři, s možností synchro startu.
Komu se inTone 2 hodí?
InTone 2 se hodí všem instrumentalistům, zpěvákům, kapelám, prostě všem, kdo chtějí využít obrovský potenciál a kvalitu softwarových efektů a instrumentů pro živé hraní. Díky možnostem zpomalovat a zrychlovat přehrávač (s nímž hrajete) se perfektně hodí pro cvičení.
Jak dlouho trvá vývoj takového SW a jaká jsou úskalí vývoje?
inTone 2 je napsán od základu znovu, vývoj trval asi 3 roky.
Největší problém je dát do programu všechny vlastnosti, které si tam uživatelé přejí mít, přitom zachovat jednoduchost ovládání. No a pak samozřejmě pokroucený trh, kdy používání kradeného softwaru úplně mění podmínky na trhu a způsobuje, že výrobci nemohou udělat software nejlepší jaký by měl být, ale snaží se ho navázat na nějaký hardware nebo ho jinak omezují.
Kdo určuje, co má program umět? Jak se vymýšlí funkce?
Do značné míry projekt určují zákazníci, kteří nám píší svá přání. Základní koncept určuje manažer produktu, pro inTone to jsem já.
Funkce se vymýšlejí snadno, zvukaři jsou konzervativní a tak základní funkce jsou dány tím, co se běžně používá. A pak následuje široká diskuse. Na inTone se z muzikantů nejvíc podílí Boris Carloff.
Podobné funkce mi nabídnou i DAW aplikace, proč použít právě inTone?
inTone umožňuje velmi snadno přepínat připravené kombinace pro celý program a nebo pro jeden nástroj (strip). Celá editace a míchání audio souborů při živém hraní nejsou potřeba. Také MIDI poskytuje jednodušší a přitom univerzálnější nastavení ovládání. No a pak je samozřejmě levnější.