logo Disk

Dcerka improvizovala na EWI SOLO tak, že jsem jen koukala S flétnistkou Martinou Komínkovou o novém dechovém syntezátoru

Co říká Martina Komínková, vyhledávaná lektorka online kurzů zobcové flétny na nový digitální nástroj EWI SOLO? Je tenhle dechový syntezátor vhodný jen pro profesionály, anebo jej zvládnou třeba děti v základní škole?

Kategorie: Co se děje - Události
Ondřej Jirásek | 14. ledna 2022

Flétnistka Martina Komínková si na podzim 2021 si pořídila digitální dechový nástroj EWI SOLO od AKAI. Samozřejmě jsme ji neváhali vyzpovídat, co na něj říká.

Vy jste spíše známá tím, že hrajete na nejrůznější akustické flétny. Proč jste si pořídila digitální dechový nástroj?

Zhruba už deset let se odkláním od klasické flétny, tradičního repertoáru. Došla jsem až k "live eletronics". Nástroj, jako je EWI SOLO od AKAI je pro mne dalším rozšířením zvukových a barevných možností.

  

Martina Komínková hraje na nejrůznější typy fléten. Patří k vyhledávaným pedagogům. Online kurz "Základy hry na zobcovou flétnu" má silný ohlas i dobré renomé. Nedávno vydala e-book "Rozezni svou flétnu", má za sebou i řadu autorských CD, např. CD "Resonance" či CD "Pall Mall" kvarteta Flautas de Colores.

Je dechový syntezátor EWI SOLO jen pro profesionály nebo i obyčejné lidi, třeba děti ve škole?

Myslím si, že pro oboje. Mám tu zkušenost, že když jsem nástroj rozbalila, moje ani ne šestiletá dcera se na něj okamžitě vrhla, a já byla překvapena, jak dobře se jí EWI SOLO ovládá! Opravdu jí to nedělalo žádný problém. Koukala jsem, jak dosáhla úplně rychlého výsledku, jakého by na akustických nástrojích vůbec nedosáhla. Aby to znělo dobře, pro tradiční zobcovou flétnu nebo jiné nástroje potřebujete mít přece jen speciální předpoklady. Jí to na EWI SOLO prostě znělo dobře hned.

Fascinují děti umělé syntezátorové barvy?

Stoprocentně. Zkoušely jsme spoustu rejstříků - nástrojových barev. Vydržela u toho hrozně dlouho. Improvizovala si na EWI SOLO takovým stylem, že jsem byla velice překvapena.

Co ve výuce? Baví děti práce s umělými syntezátorovými zvuky?

Musím přiznat, že jsem EWI ještě neměla ve výuce, ale nástroj jsem ukazovala na domácích koncertech a tam teda vzbudil u dospělých a dětí obrovský zájem a ohlas.

Jaký prstoklad u EWI SOLO nastavujete? Nabízí totiž více možností. U vás předpokládám, že používáte flétnový?

Určitě flétnový. Ten ni vyhovuje.

Nastavujete i citlivost nástroje?

Klapky fungují perfektně, hraje se mi na ně velmi pohodlně. Při nátisku vnímám určitý protitlak, ale zvykla jsem si velmi rychle.

Jaké je to řídit umělý nástroj dechem? Musí to být přeci jen jiné než pouhé stisknutí klávesy…

Tyhle možnosti se mi moc líbí a pracuji s dechem hodně. Hlavně pro mne jako dechaře je tenhle styl hraní přirozený. Jasná volba. Žádné klávesy…. (smích)

Jakým rejstříkům dáváte přednost vy?

Zatím jsem hodně zkoušela klasické nástroje. Velmi oblíbenou mám klasickou kytaru španělku.

A jak se probůh dechem hraje na akustickou kytaru?

Jo, zní to dobře. Tenhle rejstřík je můj. Původně jsem měla hrát na kytaru, tak se mi to konečně splnilo. A taky mám u EWI SOLO moc ráda zvuky saxofonů. Na saxofon jsem hrála a bylo pro mne těžké si udržovat nátisk. Tady je to paráda. Tohle je vlastně jeden z důvodů, proč jsem si EWI SOLO pořídila. Saxofonové rejstříky využiju hodně.

Co „echt“ elektronické barvy?

Já jsem experimentátorka, takže se jich nebojím. Kolegyně flétnistka z Amsterdamu je využívá poměrně dost, takže se teď do nich musím také pořádně pustit a dohnat ji.

Hodí se EWI do souborů, ve kterých hrajete?

Záleží, jaké je obsazení. Pokud půjdeme do alternativních seskupení, tak určitě. Dovedu si i představit, že EWI SOLO využiju ve svém duetu s akordeonem.

Všimla jste si, že má EWI  SOLO oktávové rollery?

Roller je velmi zajímavý. Poskytuje opravdu velké rozšíření. Na zobcové flétně máme jen 2 oktávy a tady si mohu dovolit věci jak na klavíru. Mohu jít do obrovských hloubek i výšek. To mě moc láká!

Vy i ráda používáte efekty, že?

Já u klasických nástrojů používám efekty na efektovém procesoru, který spínám nohou. Tady půjdu na koncert jen s EWI SOLO a všechno mít jen v jednom kufříku. To není špatné.

Přečtěte si také:

Recenze Honzy Vašiny: AKAI - EWI Solo

Jan Vašina hraje v kapele Petra Bendeho, v Meteoru a miniMAXbandu, působil v Javorech Petra Ulrycha i muzicíroval s Jiřím Pavlicou. Je rovněž nadšeným majitelem syntazátorů EWI 400…

Martina Komínková: PreSonus Studio 68 c používám pro nahrávání fléten

Martina Komínková studovala flétnu v zahraničí u špičkových profesorů. Dnes hraje na nejrůznější typy fléten. Její koncerty jsou jedinečným zážitkem. A rovněž patří k vyhledávaným…

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře