logo Disk

Martina Komínková: PreSonus Studio 68 c používám pro nahrávání fléten Flétny v opakujících se smyčkách jsou pro posluchače překvapivé a nečekané!

Martina Komínková studovala flétnu v zahraničí u špičkových profesorů. Dnes hraje na nejrůznější typy fléten. Její koncerty jsou jedinečným zážitkem. A rovněž patří k vyhledávaným pedagogům! Zdaleka však nekončí jen u akustického zvuku. Se zvukovkou PreSonus Studio 68c a mikrofonem Rode M2 se pouští do smyček a živé elektroniky!

Kategorie: Studio - VIP
Ondřej Jirásek | 12. dubna 2021

Martino, v kolika souborech vlastně hrajete?

Já hraji nejméně ve 2 souborech, s akordeonem v Duetto nuovo, dále mám kvarteto Flautas de Colores, ale nejraději teď hraji sama s looperem, se smyčkami, takže live electronics.

A vy jste také učitelka. Jak mnoho žáků učíte?

Já mám žáků hodně. Obávám se, že to teď nespočítám, protože učím momentálně na konzervatoři v Brně, v Kroměříži zaskakuji, dále učím na ZUŠ Vítězslavy Kaprálové, pak mám soukromé žáky a také rozjíždím online kurzy pro učitele a další aktivity.

Mají vás žáci rádi?

Myslím, že mě moji žáci mají rádi, alespoň mně to dávají najevo. Mám to i písemně, snažím se, aby má výuka byla zábavná smysluplná.

A jak vám jde učení online?

Myslím, že mi jde relativně dobře, protože když máte s tím nástrojem relativně velké  zkušenosti, tak i na dálku odhalíte, v čem má dítě problém. Daří se mi postupovat s žáky relativně dobře dopředu.

Nevadí to, že je to zprostředkovaně přes síť? Jaký program užíváte?

Nejsem žádný specialista přes online programy, stačí mi málo, používám hodně Skype a dokážu si tímto poslechem a pohledem přes kameru vyvodit, jak na tom žák je. A zvládneme to.

Ocenila byste nějaký dobrý zvukový program?

Určitě bych jej ocenila, jestliže bude online nějakým způsobem pokračovat, budu s o něj zajímat hlouběji a budu se v tomto směru snažit zlepšit.

Na svých webových stránkách nabízíte koncerty doma nebo i na zahradě. Chodí na to lidé vůbec?

Tzv. domácí koncerty nejsou u nás příliš rozšířené, ale v zahraničí běží velmi dobře a já se snažím, aby byly i tady . Musím říct, že posluchači jsou nadšeni, koncerty navštěvují a je to pro ně jedinečný zážitek.

Vy pracujete hodně se smyčkami, že?

Ano, protože tímto způsobem mohu nahradit spoluhráče, mohu hrát úplně sama. Nahraji si nějaký opakující se bas a nad něj vrstvím, nahraji si tak dokonce kvarteto, nad ním mohu improvizovat, zahrát si třebas irskou písničku. To vše mi nahradí spoluhráče.

A kvůli tomu jste si i pořídila mikrofon Rode M2, zvukovou kartu PreSonus Studio 68 c s editačním programem Studio One?

Tyhle věci jsem si pořídila hlavně na domácí nahrávání, protože když tvořím, tak hodně improvizuji a potřebuji nápady zaznamenat, a to okamžitě.

Takže máte vše zapnuté, ráno vstanete v pyžamu a točíte si melodie ze sna…

Smích… Mám to nachystané, mám doma hudebnu, kde je pořád vytažený mikrofon Rode M2, mám připravenou zvukovku a mohu nahrávat v podstatě kdykoliv. Karta má navíc 4 vstupy a 4 výstupy, takže lze použít pro nahrávání nebo propojení s dalšími přístroji.

Co všechno jste těmi playbacky dosud nahrála?

Nejčastěji nahrávám dvoj a trojhlasy. Ale také už zmíněné klasické kvarteto, zkouším to i s efekty.

Používáte tyhle nahrávky i pro své studenty a žáky? To by mohl být přece docela dobrý studijní materiál!

Přesně tak, více a více to chci používat v budoucnosti. Jsem teprve na začátku, ještě jsem na kompletaci tohodle učiva neměla dost času. Věřím ale, že nahrávky budu využívat hodně!

Líbí se žákům taková forma výuky?

Mám zkušenost, že se jim hodně líbí. I smyčkování, zrovna teď z toho byli nadšení.A stejně tak kolegové, které jsem školila a kteří tyhle možnosti techniky neznali.

Vydáváte CD, máte řadu videí. Co na to váš fanouškovský klub?

Mám své autorské CD Resonance, kde hodně používám live electronics, smyčky. Reakce jsou velmi pozitivní, protože zvuk pro posluchače je překvapivý a nečekaný.

Na svém webu máte i videa natočená v kostelech, kde vás motivuje a vede akustika chrámu. Inspirují vás podobně efekty typu reverb či a delay v programu Studio One?

Ano, i reálné prostory mě velmi motivují a podobně se snažím pak pracovat se svou domácí technikou.

Přečtěte si také:

PreSonus Studio One: kompletní hudební studio

Hudební program  představuje kompletní produkční, nahrávací i masteringové studio s jednoduchým ovládáním a moderním způsobem práce. I proto si jej oblíbili nejen hudebníci, hudebn…

Poznáváme Studio One aneb praktický videoprůvodce krok za krokem

Jestliže jste začátečník nebo mírně pokročilý uživatel programu Studio One od firmy PreSonus, určitě narážíte na řadu otázek, které byste potřebovali rychle zodpovědět. Níže je vám…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře