logo Disk

DISK podporuje mladé talenty Koncert mladých skladatelů vítězů Národní skladatelské soutěže žáků ZUŠ proběhl v Hradci n. Moravicí

Začátkem června se na zámku v Hradci nad Moravicí uskutečnil koncert vítězných skladeb skladatelské soutěže žáků ZUŠ ČR, které se účastnily děti od 6 do 19 let. Do soutěžního klání se zapojilo celkem 78 žáků, kteří studují hru na různé hudební nástroje nebo skladbu na základních uměleckých školách ve všech regionech České republiky. 

Kategorie: Podporujeme
DISK | 20. června 2019

Národní soutěže žáků ZUŠ ČR se každoročně účastní tisíce dětí. Letos se soutěžilo vedle skladby také ve hře na akordeon a elektronické klávesové nástroje, v literárně‐dramatickém oboru, v komorní hře a ve sborovém zpěvu. Obor skladba je do soutěže zařazen každé tři roky, nyní je to již devátý ročník. Za celou dobu své existence byla skladatelská soutěž impulsem k tvorbě stovek dětských skladeb pro různá instrumentální obsazení, zpěv, pěvecký sbor, dechové, komorní i symfonické orchestry. 

Dětská fantazie často objeví netradiční řešení klasických forem nebo využije klasické nástroje či lidský hlas originálním způsobem. V Hradci nad Moravicí se představilo 18 vítězných skladatelů. Nejprve 5. června ve 2. ústředním kole soutěže. Poté bylo 27 vítězných skladeb prezentováno na veřejném koncertě, který se uskutečnil 7. června. Skladby provedly studenti Církevní konzervatoře Německého řádu, autoři a jejich učitelé. Posluchači slyšeli skladby pro sólový klavír i komorní skladby pro zpěv, housle, violoncello, flétnu, kytaru, klavír, bicí a další hudební nástroje.   

Absolutní vítězkou se stala Karolína Hlinová ze ZUŠ V. Kaprálové v Brně (vyučující: Irena Franková), která získala plnou verzi notačního programu Sibelius, věnovanou společností DISK Multimedia, s.r.o.

Celá akce se konala pod záštitou Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Umělecké rady ZUŠ ČR. 

Přečtěte si také:

Sibelius pro školy a vzdělávání

Notační program má své důležité místo v hudebním vzdělávání. Je vhodným výukovým prostředkem především pro ty, kteří chtějí modernizovat hodiny hudební výchovy/nauky a tím udělat p…

Jarek Musil: workshopy o notačním programu SIBELIUS

Jarek Musil je na slovo vzatým odborníkem a znalcem programu Sibelius. Chystá zajímavé workshopy. Ptáme se jej na zkušenosti s notátorem i na co se máme těšit.

Seriál Notační program Sibelius

Kde koupit Sibelius?

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře