Rozšiřuje se nám tady takový nešvar: studenti a žáci kromě toho, že říkají prcat, když začneme nahrávat, prvně dí: „Spusťme metronom“. A to i v takových žánrech jako šanson, country, romantismus ad. Je to dobře? Co se stane, pokud se necháme klikem bez rozmyslu řídit?
>>>Začátkem června se na zámku v Hradci nad Moravicí uskutečnil koncert vítězných skladeb skladatelské soutěže žáků ZUŠ ČR, které se účastnily děti od 6 do 19 let. Do soutěžního klání se zapojilo celkem 78 žáků, kteří studují hru na různé hudební nástroje nebo skladbu na základních uměleckých školách ve všech regionech České republiky.
>>>Využití notačního programu nejen k zápisu not je u mnoha hudebníků, pedagogů i studentů už běžnou praxí. Klasický způsob psaní pomocí tužky, papíru a gumy, může být v určitých případech pohotovější, ovšem v případě tvorby rozsáhlých partitur, transpozic, přehrávání partitury nebo třeba požadavku na tisk, je výhodné použít notační program.
>>>Programy PhotoScore (rozpoznávání tištěné i ručně psané partitury) a AudioScore (rozpoznání zvuku) s převodem na noty nebo MIDI se dočkali aktualizace zahrnující další zdokonalení obecně náročného procesu rozpoznávání. NotateMe 4 pro ruční psaní not je k dispozici pro iPad Pro s Apple Pencil a pro Samsung Galaxy Note s S Pen. Hit'n'Mix 2.5, jako vylepšení zpracování audia v AudioScore je k dispozici samostatně pro oddělení a manipulaci s jednotlivými notami smíchaných stop.
>>>Notační program má své důležité místo v hudebním vzdělávání. Je vhodným výukovým prostředkem především pro ty, kteří chtějí modernizovat hodiny hudební výchovy/nauky a tím udělat pro studenty výuku zajímavější a atraktivnější, s kladným dopadem na jejich uplatnění v současném hudebním světě.
>>>
PreSonus Music Creation Suite patří stejně jako například balík AudioBox iTwo Studio ke kompletním mobilním řešením pro záznam, editaci, tvorbu, ale samozřejmě také výuku hudby. Celá sestava je navržena s důrazem na využitelnost, praktičnost a mobilitu a obsahuje vše potřebné pro jednoduchou a intuitivní práci.
>>>V předchozích dílech seriálu vás zkušený hudebník, pedagog a lektor vzdělávacího centra Deccart Jaroslav Musil nastínil výhody počítačové notace i rysy programu Sibelius. V tomto posledním třetím díle seriálu se dočtete, jaké jsou způsoby zápisu znaků do partitury a dozvíte se, jaké verze notačního programu Sibelius jsou dostupné.
>>>V úvodní dílu seriálu o notačním programu Sibelius vás Jaroslav Musil ve stručnosti seznámil s výhodami počítačové notace. V tomto druhém díle seriálu se dočtete, jak lze program Sibelius využít v hudební výuce, jaké jsou jeho základní vlastnosti a to, jak s programem můžete začít.
>>>Počítač nepřechytračíme. Zvlášť pokud je vybaven tak důmyslným softwarem, jako je Sibelius. Tento (nejen) notační program počítá s požadavky, které napadnou jen zlomek muzikantů a skladatelů. Ať jsou sebedivnější, Sibelius je řeší. A pokud ne sám, tak s pomocí Deccartu. Tak například tento:
>>>