Když mi nabídli na vyzkoušení tento mikrofon, popravdě jsem hned na první dobrou odmítl. Říkal jsem si: „Další mikrofon, to je tak něco, co potřebuju testovat.“ Odpovědí mi byla krabice s mikrofonem, která mi přistála na stole a prý, že to musím aspoň vyzkoušet. Tak jsem si jako stará babička řekl: „Nesuď dne před večerem“, krabici otevřel a vytáhl jsem tohoto malýho prcka.
Hned potom, co jsem Revelator zapojil, jsem si okamžitě připomněl, proč vlastně PreSonus jako firmu už dlouhý roky miluju. Mám doma hned troje reproduktory PreSonus, mix v racku PreSonus, dokonce když jsme měli hudební klub, tak jsem tam zvučil na mixu značky PreSonus a do davu hrály reproduktory značky Presonus. A teď mi na stole přistál tenhle mikrofon a já na něj hleděl a říkal si, že vypadá jako hračka. A ve skutečnosti je to hračka, ale neskutečně boží hračka a navíc pro velký kluky.
Vyřešit to, co každýho štve...
Jak jsem zmiňoval, PreSonus dělá audio věci pro profíky i hobíky a mixážní pulty - tím je asi nejznámější.
Když se během posledních let začal zvětšovat trh s USB mikrofony, (protože USB mikrofony jsou fajn, protože kdo by chtěl kupovat běžnej mikrofon, k němu XLR kabel, k tomu zvukovku a kdo ví co ještě, když můžete pořídit usb mikrofon, zapojit ho do USB a máte hotovo), v PreSonusu věděli, že tenhle trh pro ně bude zajímavej. Zároveň ale nechtěli udělat jen další USB mikrofon. Naopak. Chtěli vyřešit nebo spíš vylepšit to, co štve každýho, kdo si koupí USB mikrák, aby s ním natáčel nebo vysílal.
První věc byl zvuk. Takovej ten rádiovej, profesionální, hustej namačkanej zvuk. Každej podcaster, stejně jako každá radio stanice, má na mikrofonu nastavené ekvalizace, kompresor, limiter a případně další efekty. Ti kdo začínají, se v tom ale nemusí úplně orientovat, a ten bezva profi zvuk by chtěli taky!
Druhá věc je, že chtěli dát každýmu, bez toho, aby krom mikrofonu musel kupovat další zařízení, možnost si během podcastu, live streamu nebo hovoru na Zoom callu přimíchávat další zvuky. Znáte to, takový ty jingly uprostřed podcastů nebo třeba jen potichu puštěná hudba v podkresu.
No a třetí věc, aby to bylo jednoduché.
Povedlo se to? Povedlo.
Takže pokud bych vám měl ve zkratce říct, co je tohle za mikrofon, tak je to „běžnej kondíkovej USB mikrofon“, ve kterým je ovšem schovanej docela slušnej mixážní pult. Úplně vidím, jak si říkali: „Když už děláme mixy, prostě vezmeme DSP čip, kterej už jsme vyvinuli a nacpeme ho do tohodle mazlíka, ať maj lidi radost.“
Přečtěte si také:
Recenze: M-Audio Uber Mic (Honza Zemánek)
Točíte podcasty, namlouváte voiceovery a vůbec, pokukujete po výkonném studiovém mikrofonu za dobré peníze? Pak tato recenze od Honzy Zemánka je přesně pro vás! Uber Mic od M-Audio…
PreSonus Revelator: USB mikrofon a podcasting studio
Ať už hledáte USB mikrofon pro streamování, podcasting nebo hlasové komentáře k videu, PreSonus Revelator vám vždy poskytne vyladěné a profesionálně znějící výsledky. Má 16 snadno…
Recenze: PreSonus Revelator (Nový Populár)
Presonus Revelator je novým přírůstkem do dnes již široké nabídky USB mikrofonů. Díky těmto mikrofonům můžete pořizovat vysoce kvalitní nahrávky na počítači tím nejjednodušším způs…
Postavím na stůl a funguju
S lehkou nohou na plynu se opovážím říct, že tohle je mikrofon pro všechny, a dokonce ho zatím hodnotím jako "Mikrofon roku 2021" a hned vám vysvětlím proč.
Revelator totiž disponuje třema úrovněma inteligence, nebo ještě líp řečeno, počítá s tím, že ho můžou obsluhovat nezkušení, pokročilí i profesionální spíkři, nebo hudebníci.. a pro každou z těchhle skupin má svoje čudlíky, nastavení a vychytávky.
Pokud jste začátečník a tenhle mikrofon vám přistane na stole, prostě ho vybalíte, postavíte před sebe, zapojíte a jedete. To je všechno. Můžete mluvit a rovnou "out of box" to bude pecka. Ten zvuk, kterej z toho poleze, je vlastně to, co celou dobu slyšíte v mým videu. I jako začátečníci ale můžete chtít dělat parádu a přesně proto je tady tlačítko [Preset]. Revelator v sobě má čtyři rychlý sloty, do kterých si můžete uložit svoje presety. Z továrny jsou to presety pro mužskej hlas, ženskej hlas, Android a Echo. Navíc když tlačítko podržíte, vypnou se všechny postprocesy a zůstane jen opravdovej oholenej zvuk mikrofonu.
Pod tlačítkem [Preset] je tlačítko nazvaný [Monitor] a ještě o něco níž je pak otočnej knoflík popsanej jako Volume. Když s ním otočím, nastavuju si, jak hlasitě slyším sluchátka, prostě monitoring. No a pak je tu ještě schovaná druhá funkce a tou je gain mikrofonu. Když podržím tlačítko [Monitor] změní se barva tlačítka i čudlíku, abych věděl, že upravuju jinej parametr, a pomocí otočnýho čudlíku se můžu "ogainovat" (nastavit citlivost mikrofonu; pozn. redakce) tak, jak potřebuju.
Otočnej čudlík ještě funguje i jako „mute“ tlačítko. Když nechcete někde v softwaru rychle hledat, kde je ztlumení mikrofonu, tak prostě zmáčknete tenhle čudlík a červená ledka vám dá vědět, že vás nikdo neslyší. Stejná červená ledka navíc problikne i v okamžiku, kdy do mikrofonu mluvíte moc nahlas a kazíte si tak signál.
Tak to je pro začátečníky. Jednoduchý. Postavím na stůl a funguju. Nemusím se v ničem drápat a rovnou mám preset pro chlapa, pro ženskou a pak srandovní robo hlas a echo + základní ovládací prvky.
Ještě víc možností
Pokud jste ale pokročilí, nebo se jimi chcete stát (a byla by škoda, kdyby ne :), pak je tu pro vás připravená poměrně jednoduchá, ale důmyslná aplikace Universal Control, kterou, pokud už jste někdy pracovali s mixem od Presonusu, určitě znáte a pokud neznáte, nevadí. Je totiž přehledná a jednoduchá. Ale nejdůležitější je, že teprve tahle aplikace odemyká celej potenciál Revelatoru.
Jak aplikace Universal Control funguje a co všechno v ní jde nastavit už sem psát nebudu. Mnohem názroněj to totiž ukazuju ve videu zhruba od tohoto okamžiku. Kromě toho v něm najdete i zajímavou slevu, kterou právě na tenhle mikrofon můžete využít.
Mimochodem, rozhodně video dokoukejte až do konce. A když myslím do konce, tak úplně do konce. Zdravicí "Čus PreSonus" to totiž rozhodně nekončí :)