logo Disk

Jak připojit VideoMic NTG k iPhonům, iPadům i iPodům Funguje se všemi zařízeními iOS

Připojení VideoMic NTG k zařízením iOS, včetně iPhonů, iPadů a iPod je velice snadné. Podívejme se, jak to udělat, jaké produkty potřebujete a jaké perfektní funkce vám připojení umožní užívat.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 26. ledna 2021

VideoMic NTG je nesmírně všestranný mikrofon. Nejen že je vhodný přímo na kameru nebo na mikrofonní teleskopickou tyč boompole, je také lehký a dostatečně kompaktní při použití se smartphonem nebo tabletem. Je vhodný pro natáčení filmů, vlogery nebo dokonce pro videohovory. Mikrofony ve smartphonech totiž nejsou navrženy pro vysoce kvalitní záznam zvuku a při nejlepší snaze vám poskytnou jen průměrný zvuk. Použití pušky - shotgunu, jako je VideoMic NTG,  umístěném na fotoaparátu či mobilu, je nejjednodušší způsob, jak výrazně zlepšit kvalitu zvuku a to s jakýmkoliv typem zařízení. 

Jak připojit VideoMic NTG k zařízením iOS

Existují dva způsoby, jak připojit VideoMic NTG k iPhonu, iPadu nebo iPodu. První možností je, že u těchto zařízení můžete použít výstup 3,5 mm, podobně jako u fotoaparátu DSLR. VideoMic NTG obsahuje dokonce tzv. výstup automatické detekce, který detekuje, zda jste připojeni ke kameře nebo k mobilnímu zařízení, a přepíná typ výstupu mezi TRSTRRS. Nemusíte se zdržovat splétáním spínacích kabelů.

Pokud má vaše zařízení iOS konektor Lightning, budete muset k připojení svého VideoMic NTG použít adaptér 3,5 mm pro tzv. Lightning, certifikovaný společností Apple.

Druhou možností je výstup USB-C. Důrazně doporučujeme zvážit právě tuto metodu, pokud chcete maximálně zúročit všechny funkce, které VideoMic NTG nabízí. Upozorňujeme, že výstup USB-C bude funkční pouze, pokud vaše zařízení disponuje iOS konektorem Lightning (nebo vstupem USB-C v případě iPadu Pro).

Chcete-li využít výstup USB-C pro připojení k zařízení iOS vybaveného bleskem, budete potřebovat kabel RØDE SC15. Jedná se o tzv. Lightning Accessory Cable speciálně navržený pro připojení mikrofonů USB-C s certifikací MFi právě pro zařízení iOS. Na délku 300 mm je ideální v kombinaci s ​​VideoMic NTG a dokonce je vybaven spojovacím boxem, který dokonale zapadá do slotů (umístěním na tzv. sáňkách) s úchytem určených pro správu kabelů mikrofonu VideoMic NTG.

Musíte se rovněž ujistit, že VideoMic NTG má nainstalován nejnovější firmware. Ten si můžete stáhnout zde. Pokud nahráváte na iPad Pro, který má vstup USB-C, budete muset zapojit kabel RØDE SC16 USB-C na vstup USB-C.

Co je MFi?

MFi jednoduše znamená „Vyrobeno pro iPhone / iPad / iPod“. Jedná se o oficiální akreditaci od společnosti Apple, která nás informuje o tom, že zařízení třetí strany je certifikovaným příslušenstvím pro iPod, iPhone nebo iPad.

SC15 i VideoMic NTG jsou produkty s certifikací MFi, takže si můžete být jisti, že budou bezproblémově komunikovat s jakýmkoli z vašich zařízení iOS.

Výhody použití výstupu USB-C

Jednou z nejgeniálnějších funkcí VideoMic NTG je výstup USB-C, který umožňuje jeho použití jako plně vybaveného USB mikrofonu, a to i pro nabíjení interní baterie. Připojením mikrofonu k zařízení iOS přes USB získáte přístup k celé řadě funkcí, které s 3,5 mm výstupem použít nemůžete. Uvolníte tak plně potenciál celého výrobku.

Podívejme se na funkce, které vám budou k dispozici:

Monitorování sluchátek

Použitím výstupu USB-C uvolníte výstup 3,5 mm, takže jdou připojit sluchátka a sledovat i kontrolovat zvuk během nahrávání. Hlasitost sluchátek můžete dokonce ovládat pomocí proměnného zesílení, které má více než dostatečný výstup pro jakýkoli typ sluchátek, dokonce i pro ty s velmi vysokou impedancí.

Obousměrný přenos zvuk

Výstup USB-C umožňuje obousměrný přenos zvuku mezi mikrofonem a zařízením, což znamená, že jej můžete použít s jakoukoli aplikací pro videokonference, jako je Zoom nebo Skype, a váš volající vás bude slyšet i vy budete moci slyšet ve sluchátkách i jeho.

Přístup k bezpečnostnímu kanálu

Bezpečnostní kanál je užitečná funkce VideoMic NTG, která přenáší druhou stopu nahranou o 20 dB níže, než je hladina původní stopy, a to pro případ, že by zdroj zvuku co do hlasitosti v okamžiku stoupl a záznam tak zkreslil. Bezpečnostní kanál je pro postprodukci nenahraditelným pomocníkem, ba zachráncem.

V běžném zařízení byste tak ale získali stereofonní nahrávku, ze které už by nešlo přenést pomocí standardního adaptéru 3,5 mm (určeného vlastně pro blesk) záznam shrnutý jen do jedné stopy. To však není problém výstupu typu USB-C, díky kterému jde stereo stopa rozdělit na dva samostatné kanály.

Vysoce kvalitní zvukový výstup

Výstup USB-C využívá vysoce kvalitní interní digitální převodník 24bit / 48kHz. VideoMic NTG tak zajistí vynikající kvalitu zvuku ve vašem chytrém mobilním telefonu.

Přečtěte si také:

RØDE VideoMic NTG - mocný nástroj pro všechny tvůrce

Pokud Lukáše Fronka ještě neznáte, určitě mrkněte na jeho youtube kanál nebo blog. V branži se pohybuje víc jak 2 dekády a tvorba obsahu je jeho denním chlebem. Mikrofony RØDE jsou…

Recenze: RODE VideoMic NTG (megapixel.cz)

"Rode VideoMic NTG je kombinací velice dobře známých mikrofonů RODE VideoMic Pro+ a RODE NTG4 a RODE NTG5. Oba mikrofony jsou kvalitativně na špičkové úrovni, ale jednomu chybí to,…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře