logo Disk

Jak zjistit, zda je RODE VideoMic kompatibilní s vaší kamerou či DSLR? Nejdůležitější otázka při výběru vhodného mikrofonu ke kameře, zrcadlovce nebo fotoaparátu

Otázka, kterou nám kladou filmaři, youtubeři a obecně tvůrci videí stále častěji, se týká kompatibility vidomikrofonů značky RODE s jejich kamerami, zrcadlovkami nebo fotoaparáty. Pokud si tuto otázku kladete také, je tento článek přesně pro vás. 

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 5. prosince 2016

Je RØDE VideoMic kompatibilní s mojí kamerou?

Mikrofony série RØDE VideoMic patří dnes k těm nejpopulárnějším typům určeným pro videokamery a fotoaparáty. Počínaje jednoduchým a kompaktním modelem VideoMicro, a konče profesionálním studiovým typem Stereo VideoMic X, tyto mikrofony změnily způsob, jakým se dnes snímá a natáčí video po celém světě.

Je až překvapivé, že téměř každý filmař by rád některý z nich používal. A tak k nejčastějším otázkám, které ve firmě RØDE Microphones dostáváme od filmařů i vloggerů patří: „Je tento RØDE VideoMic kompatibilní s mojí kamerou?“

V tomto článku se podíváme na základní požadavky, které jsou nezbytně nutné pro to, abyste mohli séri RØDE VideoMic využívat v celém rozsahu a pomůžeme vám také určit, které modely jsou s vaší kamerou opravdu kompatibilní.

Má vaše kamera vstup pro externí mikrofon?

Možná to bude znít jako naprostá samozřejmost, ale mnoho kamer a fotoaparátů, zejména těch, které patří do nižší cenové kategorie, nemá vstup pro externí mikrofon. Bohužel to znamená, že ať děláte co děláte, zvuk z mikrofonu přímo do kamery zaznamenat nepůjde.

Možná to bude znít jako naprostá samozřejmost, ale mnoho kamer a fotoaparátů, obzvlášť těch, které patří do nižší cenové kategorie, nemá vstup pro externí mikrofon.

V takovém případě bývá nejlepší možností natočit zvuk z mikrofonu do externího audio rekordéru. Obraz a zvuk musíte pak vzájemně synchronizovat v průběhu postprodukce.

Správný rozměr mikrofonního vstupu

U kamer a fotoaparátů, které vstup pro externí mikrofon mají, je potřeba ověřit, jakým rozměrem vstupu disponují. Průmyslovým standardem, používaným na všech kamerových mikrofonech RØDE, je 3,5 mm TRS minijack.

Někteří výrobci upřednostňují vstupy s vlastním unikátním rozměrem, jako je např. 2,5 mm jack, což je způsob, kterým chtějí zákazníky přimět k tomu, aby nakupovali pouze jejich vlastní „značkové“ příslušenství. Pokud je toto případ vaší kamery, nemusíte si dělat starosti - různé adaptéry a redukce jsou zpravidla dostupné v každém dobrém obchodě s elektronikou. Vyberte si tedy takový adaptér, který bude kompatibilní jak se sérií RØDE VideoMic, tak s vaší kamerou.

'Plug In Power'

Nyní, když jsme si identifikovali a potvrdili, že na kameře nebo foťáku máme standardní 3,5 mm vstup pro externí mikrofon, máme zde ještě jeden důležitý faktor, který musíme vzít v úvahu, pokud plánujeme používat model VideoMicro nebo VideoMic GO. Tento faktor se nazývá 'Plug In Power'.

'Plug In Power' je označení pro nízkonapěťové napájení, obvykle 3 – 5 V, které kamera poskytuje mikrofonu prostřednictvím svého 3,5 mm vstupu. Kamerové mikrofony RØDE, které nejsou vybaveny 9V baterií, jako např. modely VideoMicro a VideoMic GO ke své funkci 'Plug In Power' nezbytně potřebují. Bez něj nemohou pracovat.
Ověřte tedy u výrobce (nebo v manuálu) zda je vaše kamera vybavena 'Plug In Power' ještě před tím, než se rozhodnete investovat do jednoho z těchto dvou modelů.

Kamerové mikrofony RØDE, jež mají svou vlastní interní 9 V baterii, jako například VideoMic PRO, nejsou na 'Plug In Power' závislé. Zvukový signál mohou posílat do jakéhokoliv 3,5 mm vstupu, který máte k dispozici.

Vstupy XLR

Pokud používáte větší kameru, možná na ní budete mít třípinový mikrofonní vstup XLR, který je obvyklý v profesionální sféře audio průmyslu.

Pokud chcete zapojit kamerový mikrofon RØDE do některého z XLR vstupů, pak máte štěstí. Můžete tak snadno učinit s pomocí adaptéru RØDE VXLR.

Ačkoliv tento adaptér odvede skvělou práci při konverzi vstupů a přenosu audio signálu, nedokáže na druhou stranu zajistit napájení 'Plug In Power' vyžadované pro modely VideoMicro a VideoMic GO. Je to z toho důvodu, že XLR vstupy poskytují zcela jiný druh napájení, známý jako „Phantom Power“ (Fantomové napájení).

'Phantom Power'

Toto napájení o vyšším napětí (obvykle 48 V) je standardní metodou, kterou se v profesionálním audioprůmyslu zajišťuje „šťáva“ pro kondenzátorové mikrofony prostřednictvím konektorů XLR. „Phantom Power“ je možné distribuovat pouze XLR kabelem (nikoliv kabelem se 3,5 mm minijackem), takže jej nebudete muset vůbec brát v potaz, pokud uvažujete o většině kamerových mikrofonů RØDE v kombinaci s malými kamerami a fotoaparáty.

Přesto je zde jeden kamerový mikrofon RØDE, který dokáže využít výhody tohoto napájecího zdroje - RØDE Stereo VideoMic X.

Jelikož byl tento mikrofon navržen pro oba typy uživatelů - pro filmové nadšence i profesionály, je Stereo VideoMic X vybaven dvěma typy konektorů, najdete zde tedy výstupy ve formátu XLR i 3,5 mm minijack. Pokud se rozhodnete připojit XLR výstupy VideoMic X do XLR vstupů kamery a využít „Phantom Power“, můžete tento mikrofon napájet z tohoto zdroje a starosti s interními bateriemi hodit za hlavu.

Stereo VideoMic X je vybaven oběma typy konektorů – XLR i 3,5 mm minijack.

Jen prosím mějte na paměti, že Stereo VideoMic X je standardně dodáván pouze s kabelem 3,5 mm minijack, zatímco kabely XLR součástí dodávky nejsou. Správné XLR kabely vhodné pro vaše zařízení snadno získáte v každém dobrém obchodě se zvukovou technikou, hudebními nástroji, nebo kamerami.

Univerzální sáňky, nebo montážní příslušenství?

Pokud plánujete namontovat RØDE VideoMic přímo na svou kameru nebo foťák, což je ta nejobvyklejší a většinou také nejvhodnější pozice, budete potřebovat tzv. sáňky (shoe mount).

Většina fotoaparátů a videokamer je dnes na horní straně vybavena „sáňkami“ standardní velikosti. „Sáňky“ jsou obvyklým místem, kam je možné namontovat externí mikrofony, blesky a další příslušenství. Opět si ale ověřte velikost tohoto montážního bodu na konkrétní kameře.

Stejně jako u mikrofonního vstupu, tak i zde někteří z výrobců používají svůj vlastní unikátní typ a rozměr, aby přinutili zákazníky pořizovat výhradně jejich vlastní značkové příslušenství. A stejně jako u mikrofonního vstupu je i tento problém snadno řešitelný prostřednictvím adaptérů, jež přemění nestandardní „sáňky“ na běžné univerzální. Pokud se domníváte, že takový typ adaptéru budete potřebovat, informujte se ve vašem obchodě s kamerami.

Pokud na své kameře „sáňky“ vůbec nemáte, můžete se podívat po externím příslušenství zvaném „kamerová klec“ (camera cage), které by vyhovovalo vašemu zařízení. „Kamerové klece“ představují velmi oblíbené řešení, které vám dává k dispozici několik montážních a manipulačních bodů s nimiž můžete se svou kamerou pracovat svobodně a jednoduše. A také na ní můžete namontovat více příslušenství než před tím.

Pokud máte nějaké dotazy týkající se kamerového příslušenství RØDE a způsobech jeho použití, kontaktujte nás prosím na rode@disk.cz.

     
     
  Kde koupit videomikrofony RODE?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Pavol Behún

Pavol se dlouhodobě věnuje studiovým i broadcast a video mikrofonům a také pódiovému vybavení pro kytaristy, klávesisty i další hudebníky. Jako dlouholetý kytarista a zkušený producent má k těmto produktům velmi blízko.

Kontaktovat jej můžete na rode@disk.cz 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře