logo Disk

Korekční systém pro monitoring IK Multimedia ARC Studio Hardwarové/softwarové řešení pro jakékoli monitory, pro digitální i analogové aplikace

Během své dlouholeté praxe jsem navštívil mnoho studií. Velkých i menších, známých i méně známých. Každá režie má v rámci svých možností nějak zpracovanou akustiku místnosti poslech–monitoring. Ale stejně jako v životě, není vždy vše zcela ideální.

Kategorie: Studio - Recenze
Roman Kašník | 4. června 2024

Někdy jsou to rozměry místnosti, jindy rozpočet pro ošetření dozvuku místnosti (absorbenty, difuzory…) apod. A všude tam může pomoct korekční systém pro monitoring. IK Multimedia ARC byl jedním z prvních dostupných korekčních systémů pro studiový monitoring. Nyní ve verzi 4 doznal značného vylepšení jak po softwarové stránce, tak možnosti použít samostatnou jednotku DSP pro korekci poslechu.

Obsah balení

Krabice systému ARC Studio (systém Advanced Room Correction) obsahuje nový procesor Studio, kabel USB‑C na USB‑A, univerzální napájecí zdroj (se čtyřmi různými zásuvkovými adaptéry, které by měly fungovat kdekoli na světě), MEMS mikrofon a mikrofonní klip/držák.

ARC Studio sestává z měřicího programu, který se používá k měření charakteristiky místnosti nebo reproduktorů, měřicího mikrofonu IK MEMS a nové hardwarové jednotky ARC Studio. Jednotka ARC Studio je umístěna mezi zdroj audia (DAW, CD…) a aktivními reproduktory (nebo výkonovým zesilovačem), aby poskytovala korekci nezávislou na počítači použitém pro měření místnosti. To umožňuje aplikovat korekci na zvuk z jakéhokoli zdroje, nejen z DAW. To považuji za největší výhodu. Lze tak zkalibrovat jakýkoliv poslech bez nutnosti mít neustále spuštěný software nebo plug‑in v počítači.

Před použitím ARC Studia nebo plug‑inu ARC 4 je zapotřebí místnost změřit. Veškerý software je potřeba stáhnout ze stránek výrobce. Program měření byl aktualizován a k předchozímu 21bodovému režimu přidává rychlé 7bodové měření. Tento rychlý režim jednoduše používá jednu vrstvu 21bodového režimu. Pro rychlé nastavení systému je to dostačující, pro přesnější kalibraci ale doporučuji zvolit rozsáhlejší měření. Vyplatí se s tím strávit o trochu více času a mít tak přesnější výsledky. Zpravidla se měření provádí jen jednou a trocha času navíc není takový problém.

Měřicí software vypadá velmi podobně jako předchozí ARC 3, ale přidává některé užitečné prvky. Na úvodní stránce uvidíte okno pro výběr mikrofonu, kde je možné vybrat dodávaný mikrofon MEMS nebo obecný měřící mikrofon. Pokud máte mikrofon přesně zkalibrovaný, lze načíst kalibrační soubor. Po výběru mikrofonu otevřete kliknutím na tlačítko Další panel nastavení pro vaše zvukové rozhraní – rozhraní musí používat ASIO (pokud používáte Windows), musí pracovat se vzorkovací frekvencí 44,1 kHz nebo 48 kHz, poskytovat fantomové napájení a musí mít možnost odesílat stereo audio výstup a současně přijímat zvuk na jednom ze svých vstupů.

Před samotným měřením je potřeba nastavit gain mikrofonního předzesilovače a ujistit se, že signál je dostatečně hlasitý (a ne příliš hlasitý) pro mikrofon, který používáte. Při prvním použití ARC to může vyžadovat určité experimentování při hledání té správné úrovně. Když sedíte u mixážní konzole, mikrofon by měl být uprostřed a v místě vaší hlavy. U každého kroku procesu měření se na obrazovce zobrazují stručné pokyny. Po nastavení úrovně hlasitosti přehrávání a mikrofonu je nesmíte měnit, dokud nebudou dokončena všechna měření.

Měřicí systém ARC vypočítává skutečné umístění mikrofonu na základě časování signálu, takže grafický náhled je pouze vodítkem a můžete si vybrat polohy, které dávají smysl pro použití ve vaší místnosti – jen se ujistěte, že první měření na každé úrovni je blízko středu rovnoměrně od obou reproduktorů. Dodatečné polohy nemusejí být zcela přesné. Z mé zkušenosti vyplývá, že udržování pozic umístěných do zhruba 10 cm bude mít dobré výsledky.

Po provedení posledního měření zvolte Další pro otevření okna Uložit, kde můžete pojmenovat kalibrační soubor a vybrat grafiku modelu reproduktoru, který pak použijete v pluginu ARC 4 nebo v samostatném ovládacím okně ARC Studio.

Jakmile jsou měření provedena a uložena, zapojte procesorovou jednotku ARC Studio mezi zdroj zvuku a reproduktory pomocí XLR vstupů a výstupů. Následně je potřeba připojit ARC jednotku k počítači pomocí kabelu USB a spustit aplikaci ARC Studio Standalone – ta najde procesor a umožní vám do něj přenést soubor měření. Samostatnou aplikaci pak lze použít k nastavení a ovládání jednotky ARC Studio.

První dojmy

Po zapojení vše fungovalo na první pokus. Korekce příjemně „srovnala“ problematické frekvence a výsledný poslech je jednoznačný posun k lepšímu. Několik let používám konkurenční řešení Sonarworks (Sound ID). Princip je velmi podobný. ARC Studio však nabízí jednu velkou výhodu – po měření a nahrání kalibrace do procesorové jednotky není potřeba mít neustále spuštěný další software. Nemusíte přemýšlet nad tím, jestli máte spuštěný plug‑in na výstupu DAW. Navíc vše ostatní, co přehráváte z počítače (YouTube, iTunes…) nebo jiného zdroje (CD, DVD…), prochází korekcí. Jednoduše máte vyrovnanější a přesnější poslech na vše, co posloucháte. ARC Studio nezabírá mnoho místa, takže jej lze umístit prakticky kamkoliv. Zpoždění (latence) systému 1,4 ms je přijatelná. Velký dynamický rozsah, kvalitní převodníky (AKM Velvet Sound) a frekvenční rozsah 0,5 Hz až 40 kHz zaručují precizní zvuk ve všech ohledech. Výsledkem je transparentní zvuk s dobrou lokalizací. Bypass režim je vyřešen inteligentně pomocí relé Power‑Safe – tzn. signál neprochází přes DSP a při přepnutí není slyšet žádné výrazné „lupnutí“, které by mohlo rušit.

Plug‑in ARC 4

Nová verze doznala spousty vylepšení:

  • Devět továrních křivek pro dorovnání poslechu (Live Room 1 a 2, Doby Atmos, Warm Tilt, Bright Tilt…)
  • Nastavitelný rozsah korekce umožňuje definovat horní a dolní práh pro korekci. To se hodí, pokud chcete použít korekci pouze pro určité frekvenční spektrum. 
  • Variabilní rozlišení korekčních filtrů – lze použít více nebo méně pásmový EQ pro hrubší (širší) korekci nebo naopak přesnější „chirurgické“ úpravy.
  • Dva módy nastavení fáze  – Natural a Linear
  • Emulace různých poslechů (celkem 20 profilů) umožňuje rychlou kontrolu, jak bude znít váš mix například v autě, v TV, na NS10 apod.

+

  • přehledný a intuitivní systém pro analýzu a korekci poslechového prostoru 
  • široké možnosti použití – jak softwaru, tak hlavně externí DSP jednotky 
  • cenově mnohem dostupnější než jiná hardwarová řešení

-

  • napájení pouze externím adaptérem, nelze napájet přes USB 
  • žádné digitální vstupy/výstupy

ARC Studio na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

RME Babyface při měření křídel Petrof v bezodrazové místnosti

Firma Petrof disponuje jednou z největších bezodrazovek v Evropě. Studenti VUT v ní měří spektrální charakteristiku a směrovost pianin i křídel. A potřebují maximální odstup užiteč…

RØDETest: nový hráč na poli akustického měření

Freedman Group, zastřešující značky RØDE, Aphex, Event nebo Soundfield oznámila akvizici společnost FuzzMeasure, předního dodavatele softwaru pro měření akustiky, a představila div…

IK Multimedia: ARC 4 a ARC Studio – revoluční řešení vašeho poslechu

Potřebujete zdokonalit svůj studiový nebo domácí poslech? Právě pro vás značka IK Multimedia přináší novou řadu produktů postavených na ARC 4. Inovativní systém se přizpůsobí vaší…

IK Multimedia: iLoud MTM MKII – špičkové monitory v kompaktním balení

Všichni tvůrci profesionálního zvuku, pozor! Značka IK Multimedia přichází s druhou generací populárních kompaktních monitorů iLoud MTM MKII, které se již staly standardem při zpra…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře