V předchozím dílu seriálu domácí (nahrávací) studio na startovní čáře jsme popsali pět nezbytných komponent pro vybavení nahrávacího studia. Pokud tedy chceme začít nahrávat, neobejdeme se bez počítače, zvukové karty, mikrofon(ů), nahrávacího softwaru a monitorů.
>>>Dobrý sampler obsahuje kvalitní banku precizně upravených a perfektně znějících vzorků. Při jejich přehrávání jde ale poznat, že jsou spojovány uměle. Pokud k nim živým nástrojem dohrajete další spoje či vrstvy, melodie, figury a akordy ožijí. A nemusí jít o nijak složité pasáže.
>>>Nahrávání systémem postupného vrstvení stop má své zaručené výhody, ale nemusí vůbec dopadnout tak, jak když písníčku hraje kapela společně na pódiu. Co udělat pro to, aby skladba vestudiu dopadla stejně dobře jako na koncertu? Anebo ještě lépe?
>>>Ve studiu, zkušebně, učebně, koncertním sále ad. potřebujeme vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku. Výšky a středy případně odtlumíme relativně snadno i lacino. Horší je to v basech. Tam už potřebujeme absorbéry rozměrnější, sofistikovanější a tím i dražší: basové pasti.
>>>Aditivní syntéza je základní metodou, kterou sestavujeme barvu v syntetizérech, ale i v digitálních klávesových nástrojích či editačních programech. Pro zvukaře či producenta v domácím studiu se stává mocným nástrojem. Umožní mu vytvořit tradiční, anebo zcela nové barvy.
>>>Buďte kreativní a zkuste různými syntézami vyrábět nové a zajímavé barvy. Vysvětlíme vám, na jakém principu každá ze syntéz funguje a inspirujeme k tomu, abyste si formou hry a zábavy vytvořili vlastní rejstříky.
>>>Důležitou roli při propojování nástrojů, mikrofonů, předzesilovačů i efektových procesorů hrají nejen kabely, ale také impedanční úrovně vstupů a výstupů. Podívejme se, co ve spektru dokáže správné propojení zachovat a jaká zařízení bychom měly správně vést na jaké impedanční vstupy.
>>>Zařídit si a zorganizovat domácí studio tak, abyste měli vše při ruce, je důležité. Podívejte se, jaké existují možnosti i jaké zkušenosti mají ti, co se studiovým nábytkem či vybavením studia dlouhodobě zabývají.
>>>Ekvalizéry patří k základním technickým nástrojům zvukařů v domácích i profesionálních studiích. Podívejme se na jednotlivé typy: z jakých filtrů jsou složeny, jaké obsahují ovládací prvky a kde s nimi nejčastěji pracujeme.
>>>Vybavit si domácí nahrávací studio vhodnou technikou: zvukovou kartou, reprobednami, daw ovladačem, klávesami, mikrofonem ad. si žádá koncepci i plán. A souvisí to i s tím, abyste měli místnost akusticky vychytanou a rozmysleli si ergonomii pracoviště.
>>>