logo Disk

myMIX: muzikantský odposlech pod kontrolou Osobní mixážní pult s vícestopým rekordérem a ethernetovým rozhraním

Také znáte to vzrušující napětí, když máte novou hračku (ať už jste si jí koupili, dostali nebo co já vím)? Ten pocit otevřít krabici jako první, rozbalit produkt a strhnout ochrannou fólii... Psaní recenzí prostě zbožňuju. (Jan Šafařík | fader.cz)

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Music Store | 29. května 2017

Být recenzentem je skvělý úděl, každou chvíli vám dají nějakou pěknou novou věc, kterou si můžete vybalit z krabice a řádně otestovat. Závidíte? Ani se vám nedivím. Na druhou stranu, když se ozvete naší redakci, třeba vám to dobrosrdečný šéfredaktor také dovolí...

MůjMíchačka je připojený k síti

V případě MyMixu se mi vybalovací rituál obzvlášť líbil. Protože MyMix je - v kostce řečeno - systém pro míchání muzikantských odposlechů, v redakci celkem správně usoudili, že nemá smysl dávat na test jen jednu jednotku MyMix a poslali mi rovnou čtyři kousky. Paráda! Čtyři šikovné krabičky velikosti menšího školního penálu a co víc s krásným velikým displejem překrytým ochrannou fólií. Zatímco ji budu strhávat, povím vám něco o muzikantech.

MůjNápad

Na některých věcech z naší “branže” je už od prvního pohledu patrné, zda je vymýšlel technik s kladným vztahem k hudbě, nebo muzikant s kladným vztahem k technice. U poslechového systému MyMix je to evidentně ten druhý příklad. Za vším pravděpodobně stála legitimní touha všech muzikantů mít možnost namíchat si svůj poslech podle svého, a to jak na zkoušce, tak v ideálním případě na koncertech. Do nedávna to nebylo tak úplně možné, ale technikovi s duší muzikanta to cestou ze zkoušky pořád vrtalo hlavou. A pak se mu najednou rozsvítilo! Počítačové technologie dneška jsou natolik pokročilé, že můžeme streamovat zvuk přes internet, a to vícekanálově i bez ztráty kvality (ostatně nejedna rozhlasová stanice využívá streaming jako trasu mezi studiem a vysílačem). Proč by to tedy nešlo v tak ideálním prostředí, jako je malá počítačová síť? A vidíte, díky našemu muzikantovi s technickým nadáním to jde.

 

Topologie systému MyMix je stejná, jako malá počítačová síť, která dokonce využívá standardní síťové kabely a některé aktivní prvky. Jednotky MyMix v ní vlastně nejsou nic jiného, než miniaturní počítače s dvoukanálovou zvukovou kartou a ovládacím softwarem, které se propojí přes klasický počítačový switch a s jeho pomocí si v síti posílají potřebná data. Tady ovšem podobnost končí. Z MyMixu si email rozhodně nepošlete (ostatně ono psát ho pomocí JOG kolečka by trvalo asi tak dlouho, jako na známém revolučním notebooku s iWheel). Každá jednotka MyMix posílá ostatním jednotkám v systému digitalizovaný zvuk ze svých dvou vstupních kanálů a naopak přijímá všechny zvukové streamy z ostatních jednotek. Příslušný software se stará o to, abyste si mohli upravit hlasitost, panorámu a další vlastnosti vlastního i všech ostatních zdrojů zvuku, a výsledek vám přes poslechový zesilovač posílá do sluchátek. Geniální nápady bývají jednoduché. Tak jednoduché, jako strhnout fólii z displeje MyMixu. A je to, konečně se na tu nádheru můžeme podívat z blízka.

(...)

 

*** Toto je zkrácená verze. Kompletní recenzi systému MyMix, kterou pro časopis MusicStore napsal Jan Šafařík, najdete na portálu Fader.cz***

 

 

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na milan@disk.cz 

 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře