logo Disk

Recenze: M-Audio M-Track Plus mkII Druhá generace oblíbené USB zvukové karty

Po úspěchu první generace zvukových karet řady M-Track představila značka M-Audio verzi s označením mk2. Model M-Track Plus je vybaven dvojicí kombinovaných analogových vstupů (mikrofon/nástroj/linka), 2 analogovými výstupy, USB připojením a samozřejmě SW výbavou od značek Ableton, Steinberg nebo Waves. Recenzi pro Muzikus napsal Jezz.

Kategorie: Studio - Recenze
Muzikus | 1. listopadu 2015

Musím se čestně přiznat, že mi vždycky zvukovky M-Audio připadaly děsně ošklivé. První generace M-Track Plus už tak podivná nebyla, ale přece jen to uspořádání ještě nebylo ono. Dneska se podíváme na mkII, která vypadá podstatně lépe. Sice už nemá MIDI a digitální I/O, zato má lepší převodníky, předzesilovače Kartonová krabice obsahuje kartu zabalenou v igelitovém sáčku, USB kabel, místo cédéček kartičky s URL a kódy, informace o záruce a bezpečném používání a rychlý návod.

Instalace

Takhle, nevím, proč na kartě není nikde napsáno, že jde o mkII. Nevěřím, že všichni nosí v hlavách kompletní výrobní sortiment všech značek. Nakonec, i Wikipedii došel při výčtu výrobků dech v roce 2008. Takže vynechte krok jedna (stáhnutí driveru pro mkI, instalace, vztekání, protože to nefunguje, hledání). Pak už to jde celkem snadno. :-) Ke kartě je dále dodávaná Cubase LE, nyní ve verzi 7 a Ableton Live 9. U Steinbergů si musíte na webu vytvořit profil, u Abletonu si můžete začít klidně rovnou blbnout. Oba softwary si později musíte registrovat. Někdo má rád holky, jiný vdolky, a oba softwary mají trochu jinou koncepci, tak je nebudu hodnotit, ale je skvělé, že si můžete vybrat nebo používat oba.
Dále jsou v ceně tři plug-iny od Waves, a to AudioTrack, Eddie Kramer Effects Channel a TrueVerb.
Dostane se k nim poté, co si na M-Audio vytvoříte účet a zaregistrujete svou kartu. Mimochodem, u Waves se musíte registrovat také. Nevím jak vás, ale mě registrování a vyplňování nebaví.

M-Audio nově přidává ke všem zvukovým kartám řady M-Track navíc další navíc tzv. Songwriter Software Suite, obsahující oceňované virtuální nástroje Strike 2Mini Grand a Xpand!2 od firmy AIR Music Technology. 

Není skvělé, jak se objevuje na trhu stále více a více lepších karet?

Popis

Přední strana: 2x kombinovaný konektor XLR/TRS, u každého vstupu ovladač gainu, přepínač linka/nástroj a mezi konektory je sekce indikace. Uprostřed ní je název výrobku, ze stran lemovaný modrým podsvícením, které signalizuje zapnutí a dvěma sloupky čtyřech LED diod signalizujících úroveň vstupního signálu. Dále doprava následuje spínač fantomového napájení, nad kterým je potenciometr monitoringu. Dále pak sekce sluchátka, kde je hlasitost a sluchátkový výstup. Poslední je velký potenciometr nazvaný trochu zvláštně Monitor. Je to prostě hlasitost linkového výstupu. Zadní strana je úžasně prostá, pouze USB a levý a pravý linkový výstup. Celá krabička je kovová, těžká, čepičky potenciometrů jsou gumové, vroubkované, jako by mixážnímu pultu z oka vypadly, tedy samozřejmě kromě příjemně přerostlé hlasitosti. Je to přehledné, karta působí kvalitně, hezky se na to „šmatlá“, zkrátka velký posun vpřed.

Funkce

Běžná dvoukanálová zvuková karta na USB 2.0. Umožňuje nahrávat a přehrávat dvě stopy v maximálním rozlišení 24 bitů při 96 kHz. Napájena je přes USB, což ji předurčuje pro mobilní použití a notebooková domácí studia.

Testování

Chod potenciometrů je velmi příjemný, ovládání jednoduché. U čeho se ale musím zastavit, je hlasitost linkového výstupu. Je slabý. V manuálu najdete hodnotu maximálního výstupu 2,86 dBu, u jiných karet to bývá 10 dBu (např. Steinberg UR22 nebo Focusrite Scarlett 2i2. Lexicon Lambda dokonce 16 dBu). Je to znát.

Pro časopis Muzikus napsal Jezz.

info

M-Audio M-Track Plus mkII dvoukanálová USB zvuková karta pro mobilní využití. Umožňuje připojit linku, mikrofon a nástroj. V ceně je bohatá softwarová výbava. Cena je 3590 Kč.

plus

  • vzhled a ovládání
  • spousta software

mínus

  • slabý linkový výstup
  • nekonečné registrace

technická specifikace

rozhraní USB 2.0
vstupy 2x combo XLR / TRS 6,3 mm
výstupy 2x linkový mono TRS 6,3 mm
sluchátkový výstup 1x stereo TRS 6,3 mm
typ monitoringu hardwarový, možnost mixovat s prehrávaným audio
ovladače ASIO, WDM, Core audio
fantomové napájení   ano, +48 V DC
rozměry 238 x 123 x 53 mm
hmotnost 1,04  kg

Psáno pro časopis Muzikus. Autor: Jezz. 

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře