logo Disk

RODE Wireless GO II v rukou Honzy Zemánka Bezdrátový přenos zvuku schovaný do dvou krabiček

Je to přesně dva roky, co naši australští protinožci do světa vypustili svoji první verzi dostupnýho bezdrátovýho přenosu zvuku schovanýho do dvou, v té době nejmenších a designově krásně vyvedených a jednoduchých krabiček, do kterých se zamiloval celej svět. 

Jan Zemánek | 21. května 2021

RØDE dali do rukou všem tvůrcům znamenitý zařízení, který vyřešilo nesčetný množství problémů jak youtuberům nebo vlogerům a lidem, kteří dělali jednoduchej audiovizuální kontent, ale stejně tak vytvořili něco, co dodnes využívá značný množství profíků, a to nejen kvůli nízké ceně, ale i pro svoje jednoduchý ovládání a vyjímečnou kvalitu přenosu zvuku.

Od té doby v řekách mezi Českem, Slovenskem a Austrálií proteklo už hodně vody. Stejně tak se mnoha výrobcům po celym světě podařilo udělat víc i míň zdařilý kopie tohodle zařízení a skoro se i mohlo zdát, že už RØDE nemá přijít s čím novým, čím by zase všem vytřelo zrak. Opak je ale pravdou a Wireless GO II to znovu dokázalo.

Novinka s bezvadnou cenou

Wireless GO II je úplná novinka, která na trh přichází s bezvadnou cenou, ještě vyšší spolehlivostí, o trochu lepším zvukem a o dost větším dosahem než předchozí verze. To, co je ale nejdůležitější je, že tentokrát dostanete k přijímači dva vysílače, takže můžete bezdrátově připojit hned dvě mluvící hlavy, který se ještě navíc můžou bez okolků pohybovat celým prostorem, celým městem, nebo celým vesmírem, protože to, co momentálně konkurence nemá, ale RODE Wirelles GO II jo, je interní nahrávání. Za mě druhej největší upgrade Wireless GO „dvojky“.

Můžete klidně vzít vysílač, zabalit ho, poslat na druhou stranu zeměkoule, kde ho může rozbalit kdokoli, kdo pomocí jednoho stisku tlačítka ten vysílač zapne, řekne co potřebuje, zase ho jedním stisknutím vypne a pošle zpátky vám, s tím, že dostanete kvalitní nahrávku bez kompromisů.

Jasně, ve většině případů spíš interní rekording použijete v momentě, kdy náhodou dojde k výpadku zvuku, což se samozřejmě může stát, protože tyhle zařízení spolu komunikují v pásmu 2,4GHz, ale museli byste být fakt daleko od příjímače, nebo ve fakt brutálně zarušeným prostředí, protože RØDE ještě od posledně zamakali na vyladění přenosu a ten je podle mě už fakt na vysoké úrovni.

Stačí připojit a můžete nahrávat

Každopádně s Wireles GO II o ten zvuk prostě ani tak nepříjdete a za mě je tohle absolutně nevýslovně speciálně důležitá funkce a mít takovejhle malej rekordér kdykoli v kapse se hodí. Do interní paměti se mimochodem vleze až 40 hodin nahrávek ve kvalitě mp3 a když tenhle čas překročíte, automaticky se budou přepisovat nejstarší uložený nahrávky stejně jako to bývá třeba u bezpečnostních kamer. Krása. Mimochodem, nahrávat můžete interně i do nekomprimovanýho 24-bitovýho wavu a potom se dovnitř vleze hodin sedm.

Další novinkou, kterou víc než chválím je, že Wireless GO II můžete používat jako USB mikrofon, stačí přes USB-C připojit příjmač k počítači a rovnou můžete teamsovat, zoomovat, skypovat, streamovat, nebo nahrávat zvuk do pc přes jeden nebo oba vysílače.

Když už mluvím o propojení k počítači, tak RODE pro Wireless GO II naprogramovali jednoduchou aplikaci, kde si můžete nastavit celý to zařízení k obrazu svýmu. Jestli má nahrávat interně vždycky, nebo jen na vyžádání, jestli a jak budou fungovat tlačítka na příjmači a vysílačích, můžete si nastavit tři kroky ovládání hlasitosti, nebo deset, pokud chcete být přesnější a další a další věci.

Vylepšený design

Pomocí USB se Wireless GO II i napájí. Výdrž baterky je asi 7 hodin jak na příjímači, tak na vysílačích a kdyby vám to nestačilo, všechny ty zařízení můžou být spuštěný a plně funkční i během dobíjení, takže s powerbankou vydržíte nahrávat zvuk dýl, než by se vám mohlo byť jen zdát vhodný.

Co se designu týče, tak dvojka je skoro na 100% totožná s jedničkou, jak velikostně, tak váhově a stejně tak co se tlačítek, ledek a displeje týče. Na co si uživatelé první verze stěžovali byl systém uchycení protivětrně ochrany, takže RØDEvyzvalo svoje nejlíp placený inženýry, aby vymysleli způsob, jak tu mrtvou kočku k vysílačům přidělat tak, aby se už nikdy nikam nezatoulala a tak vznikl toči toči klik klak systém, díky kterýmu ty vlasy na „wirelessku“ vydrží dýl, než na většině mužských hlav. 

Poměrně silnej klip na přidělání příjmače do sáněk blesku, nebo nacvaknutí vysílačů na košile, třička, popruhy, kamkoli zůstal stejnej a to je dobře, ale zároveň se dostáváme k první mojí malé výtce. I když mají oba vysílače bezvadnej interní mikrofon, kterej se dá bez problémů použít v jakékoli situaci, tak i přesto, že váha a velikost není kdovíjaká, tak na tričku to prostě nefunguje. Téměř kdykoli, kdy se předkloníte, tak se ten příjmač překlopí a zvuk je v háji. Takže to chce košili nebo batoh anebo si udělat vlastní designovku.

Proto doporučuju pořídit k tomuhle zařízení nějaký bezva klopáky, který bohužel nejsou součástí balení. Což je ale dobře, protože si tím pádem pořídíte takový, který sami budete chtít a „wirelessko“ díky tomu kupujete levněji. Můžete použít téměř jakýkoli běžný klopáky s 3,5mm jackem, ale pokud chcete mít zvuk opravdu bez kompromisů, tak nejvhodnější z klopáků bude RØDE Lavalier GO, kterej doporučuje k Wireleskám jak samo RØDE, tak i já, jako uživatel Honza, kterej si z Číny objednal klopáky za 20 korun a pak se divil, proč má všude zarušenej zvuk... Zkušenosti.

A splnilo mé očekávání? 

Z čeho mám radost je, že se v RØDE podařilo u novýho Wireless GO II ještě snížit latenci, což znamená zpoždění, který na první verzi bylo cca 6ms a teď je to jen 3,5ms, takže není potřeba nahranej zvuk v počítači jakkoli dál synchronizovat s videem jako u jiných podobných zařízení ostatních značek.

A celkově musím říct, že za rozumný prachy člověk dostane kvalitní systém navrženej a vyrobenej v Austrálii (a ne v Číně) s českou podporou, což je chválihodný. Nesnáším, když se musí na případnou opravu, nebo pro ztracený součástky jakýkoli zařízení posílat do zahraničí. RØDE Wireless GO II nejen že splnilo moje očekávání, ale v mnohým i předčilo moje nejžhavější představy. Dostanete stero bezdrátovej přenos s bezvadným zvukem, kterej se zároveň chová jako USB mikrofon a stejně tak se dá použít jako kapesní rekordér

Závěrem...

Pokud bych si mohl přát jednu věc, tak je to separátní nastavení hlasitosti pro každej vysílač zvlášť, ale jak znám RØDE a jejich proaktivní přístup k zákazníkům a uživatelům, nebude to dlouho trvat a třeba se v nějaké z dalších aktualizací dočkám.

Dost pravděpodobně se budete ptát, jestli si máte pořídit Lark 150, Blink 500 pro, nebo RØDE Wireless GO II. Každej z těch systémů má něco navíc. Lark a Blink mají svoji nabíjecí základnu, což mě baví. Wirelessko má zase interní nahrávání.. Zvukově je to všechno dost podobný a za tuhle cenu skoro až neuvěřitelný a já, pokud bych si doma měl nechat jen jeden systém, kterýmu bych měl věřit, že si z jakýhokoli natáčení ten zvuk domů prostě donesu ať se děje co se dějě, tak prostě budu věřit australanům.

Koupit Wireless GO II na shop.disk.cz

Najít nejbližšího prodejce RODE

Přečtěte si také:

RØDE: Wireless PRO - kompletní řešení

Australský výrobce RØDE přináší další set bezdrátových mikrofonních systémů Wireless PRO. Je určen pro profesionální i jakékoli jiné použití. Je plně kompatibilní se všemi přijímač…

RODE Wireless PRO – recenze od Honzy Zemánka

V následující video recenzi se podíváme na kompaktní bezdrátový mikrofonní systém řady RØDE Wireless, který nabízí špičkový zvukový záznam pro vaše video a audio projekty. Verze PR…

RØDE: řada Wireless - zkuste to bezdrátově, Marconi

Bezdrátově nebo kabelem? Je bezdrátové spojení bezpečné a kvalitní? Jak spolehlivě a za všech okolností zaznamenat mluvené slovo? Tyto i jiné otázky si klade většina tvůrců příspěv…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře