logo Disk

Studio Avian

"Když jsem stál před budovou hospody a bývalého kulturáku v Rousínově-Kroužku a díval se na emblém dvou holubic, které neznámý lidový umělec zvěčnil na fasádě, měl jsem pocit, že tohle by mohl být dům, kde se naplní naše pubertální idea." Vzpomíná Michal Pospíšil na začátky studia, kam vás zavede videoreportáž Petra Krkavce. 

Kategorie: Studio - Reference
DISK | 9. září 2014
Témata: -studio

Stav objektu tehdy nebyl zrovna povzbudivý, ale přítel, stavitel Jirka Ondráček, stejně jako architektka Klára Steinhauserová to viděli pozitivně a skutečně za necelé dva roky mi předávali zrekonstruovaný dům, který s původní ruinou měl společné jen obvodové zdi a parcelní číslo.

Mezitím jsem měl tu čest pracovat s partou skvělých muzikantů v příležitostném seskupení Beat Band Brno, který dělal kapelu pro ojedinělé vystoupení slavných rockových frontamnů (Střihavka, Redl, Váně, Veselý, Dragoun, Kronek). Tam jsem se blíže poznal s organizačním vedoucím této „single-use” kapely, výborným klávesistou, ale především zkušeným a odpovědným studiovým mistrem Romanem Ježem, kterého dům se dvěma ptáky zaujal natolik, že se rozhodl s ním spojit svou studiovou kariéru. Náš společný kamarád z DISKU Peťa Krkavec, pak navrhl a nainstaloval technologii a pod dozorem designového komanda - architekta Bohuna Bárty a grafiků Martina Pospíšila (shoda jmen není náhodná) a Bětky Landsbergerové dostal prostor duši, název a identitu.

Po uvedení do provozu, prvních nahrávkách i společenských akcích (prostor lze operativně přestavět na malý klub) jsme získali pomoc s věcmi provozního charakteru v podobě kamaráda, dlouholetého starosty obce Tvarožná, badatele a spisovatele věnujícího se době napoleonských válek a jednoho z hlavních duchovních otců každoroční napoleonské bitvy, Franty Kopeckého.

Za krátkou dobu společného fungování měl náš mini tým čest „v domě se dvěma ptáky” přivítat spoustu skvělých muzikantů i jiných umělců a zajímavých lidí a věříme, že tato setkání budou pokračovat. Jsme přesvědčeni, že technika je pro nahrávání hudby nepochybně důležitá, ale neméně důležité je inspirující prostředí, atmosféra a vibrace okolí v němž hudba vzniká. Nakonec se to objeví i „na páse” jako to nedefinovatelné „cosi”, co dává nahrávkám další dimenzi. Výmysly pohádkáře? Pusťte si studiovky Led Zeppelin, nebo Pink Floyd a přesvěčte se...

Michal Pospíšil, majitel studia AVIAN

 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře