logo Disk

Učit dítě na živý nebo digitální klavír? Má digitální své výhody? Jak oba nástroje fungují a jaké mezi nimi existují hlavní rozdíly

Rozhodujete se, jaký klavír pořídíte pro vaše dítě a přemýšlíte, zda živý, akustický, anebo digitální. Víte, že digitální nabízí řadu nových zábavných možností? Jak by měla vaše ratolest vlastně na oba typy klavírů cvičit, aby se z ní stal dobrý muzikant?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 15. listopadu 2020

Abychom pochopili, jaký existuje mezi akustickým a digitálním klavírem rozdíl, shrňme si jednoduše a přehledně, jak oba nástroje fungují a čím se hlavně liší.

Tradiční piano:

  • má kladívkovou mechaniku, prostřednictvím které hráč podvědomě cítí živou ehergii šířící se od klávesy, přes pákový mechanismus až k úderu kladívka na struny
  • v rezonanční skříni se strunami, na které udeřila kladívka, spolurezonují další struny. A ty bývají navíc v dvojchóru či trojchóru mírně rozladěné, takže vytvářejí velice živé a v reálném čase jedinečné (neopakující) se valéry
  • vyzařuje plynule všemi směry ve všech 3 rovinách, přestože v jednom směru (tam, kam je otevřeno víko) je tzv. lalok energie nejsměrovější, a tím i zvuk pianina či křídla nejtypičtější.

To vše má za důsledek, že pianista hrající na přírodní křídlo má násobně větší možnosti (počet variací) jak pracovat s barvami v návaznosti na síle úhozu, tedy dynamice. Na druhé straně se mu jednotlivé tóny v akordech rychle v barvě slepují a často tak proti nasamplovaným vzorkům mohou být v hustších akordech méně čitelné. Přírodní klavír se tak v sytější orchestraci ztrácí.

Na panelu digitálního klavíru DP-10e Rosewood od Artesia se nacházejí tlačítka pro vyvolání různých rejstříků (137 nástrojových presetů a 100 rytmických doprovodů), nastavení efektů, práci s metronomem, pro nahrávání ad.

Digitální piano

  • může mít rovněž kladívkovou mechaniku, ta je ale vázána na spuštění digitálních vzorků v databance – tj. existuje čitelný rozdíl mezi elektronickým a digitálním (přechod mezi odlišnými rozhraními)
  • dosud není vytvořen bohatý algoritmus dostatečně živě simulující spolurezonanci strun, navíc navázaný na 3D prostor
  • výrobci se snaží napodobit směrovost, ta ale není plynule návazná jako v případě živých nástrojů

Proto digitální piano disponuje menším počtem barevných variací, co do úhozu a dynamiky bývá mělčí. Na druhou stranu má ale tu výhodu, že se v něm akordy tolik neslepují v blend (splynulinu) a i ty husté jsou z dálky pěkně čitelné. Navíc si mohu vůči skladbě navolit rejstřík odpovídající sytosti harmonie či instrumentaci.

Klavírní piano DP-10e White od Artesia nabízí 128 hlasů polyfonie!

Vyplatí se tedy vůbec digitální klavír?

Dle potřeby střídám oba druhy nástroje, a tak to zjednoduším. Myslím si, že otevřený muzikant, univerzální klávesista se dnes neobejde bez obou možností. Proto se budu soustředit na klady digitálního klavíru vždy s poznámkou, jak jeho slabší stránky doplnit potřebnou protiváhou.

Výhody digitálního klavíru

Nastavte si dynamiku úhozu, jak potřebujete

Víte, že si na digitálním klavíru můžete nasimulovat dynamiku úhozu? Tedy aby klaviatura i při jemnějším stisknutí hrála už hlasitěji i barevněji (vlastně tak, jak hraje velká část koncertních křídel), anebo naopak abyste při razantnějším úhozu vyvolali poměrně tišší a bledší tón (tedy tak, jak se chovají menší pianina). Samozřejmě u digitálního klavíru záleží na zvoleném rejstříku a počtu tzv. vertikálních samplovaných zón.

Tip1: Zajistěte, aby se vaše dítě rovněž dostávalo k akustickému klavíru, třebas ne nejkvalitnějšímu, ale živému. Ať si vychutná generování a řízení přírodní energie.

Tip2: Pokud víte, na jaká akustická piana bude dítě hrát, koncertovat, přizpůsobte jim při tréninku dynamiku úhozu na digi pianu.

Mercedes mezi koncertními digitálními křídly AG-50 Grand Black má 88 kláves s kladívkovou mechanikou a možností nastavení dynamiky úhozu.

Vybírejte ze škály krásných klavírních rejstříků

Výhodou digitálního klavíru je, že nemá jen jeden barevný odstín, ale digitální databanka umožňuje otevírat piana nejrůznějších barev: od měkkých až po velice průrazné. Má to své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se dítě i hráč naučí pracovat s více klavírními barvami. Např. užší měkké barvy se budou lépe pojit do hustých akordů (např. impresionistických či jazzových valérů), ostré a cinkavější barvy podpoří rytmus.

Nevýhodou je, že hráč sáhne po barvě, se kterou se mu snadněji pracuje a nemusí na své technice - detailu už tolik pracovat.

Tip3: Ať si dítě vyzkouší různě barevné rejstříky různých značek: úzké a hebké barvy pianin až po široké a cinkavé barvy koncertních křídel. Může je v akustické praxi zúročit.

Přečtěte si také:

Patří budoucnost virtuálním nástrojům?

Kdo skládá, aranžuje, anebo prostě rád pracuje s větším množstvím různých hudebních nástrojů, tak už určitě narazil na nějaký virtuální nástroj. Ale co je vlastně uvnitř takového p…

Artesia Pro: spolehlivý partner na pódiu i ozdoba dětských pokojíčků

Vyrábí skvělá digitání piána do učeben, na jeviště i nástroje pro děti a to v různých barvách. Její miniaturní řídící klaviatury Xkey jsou oblíbeny mezi producenty elektronické hud…

Zkuste i barvy jiných nástrojů

Samozřejmě, že jak „uvnitř“ digi klavíru, tak ve vašem tabletu či počítači máte k dispozici desítky i stovky nástrojů jiných s jejich různými artikulace, expresemi a barevnými škálami. Je správné, že se s nimi váš syn či dcera prostřednictvím digi klaviatury seznámí, že bude hledat a kombinovat. Neměl by to ale být útěk od technického zvládnutí alespoň solidní úrovně piana. A třebas tak zvládne i v klavírní technice mnohem více (naučí se i ve zvuku klavíru napodobovat různé jiné instrumenty).

Pozor: Ne všechny rejstříky nástrojů se dobře ovládají kladívkovou mechanikou!

I dětské digitální pianino FUN-1 White (vlevo) komunikuje přes USB MIDI s počítači a tablety, obsahuje výstup pro sluchátka i vstup pro jiný audio signál. Pianino DP-150e (vpravo) je už už pro vstupy a výstupy vybaveno speciálním boxem (linkový výstup a vstup, 2 sluchátkové výstupy, USB, Bluetooth, MIDI).

Digi klavír spolupracuje přes USB MIDI s dalšími programy: editačními, nahrávacími, virtuálními nástroji, samplery ad.

A externími hudebními databankami to nekončí. Přes MIDI můžete komunikovat s nahrávacími a editačními programy, s notačními programy. Dokonce je přes klaviaturu řídit a spouštět je. To stejné platí pro již zmíněné nástroje virtuální či samplery.

Tip4: Rozšiřte barvy, které jsou formou digitálních samplerů „uvnitř“ piana, o další virtuální nástroje uložené ve vašem notebooku.

Výukové programy nejsou k zahození!

Výrobci se snaží digi nástroj zatraktivnit a přidávají, co může být pro dítě i dospěláka přitažlivé. Součástí nabídky proto bývají výukové programy, které vám princip a klavírní techniku hry vysvětlí, ale také dítěti umožní cvičit s podkladem, tedy hrát na playback.

Funkce „duet“ pro 2 hráče nebo učitele a žáka

Na režimu duet není nic složitého. Klaviatura jde rozdělit do dvou zón, které umožňují učiteli i studentovi hrát právě v jejich polohách – tedy pro oba např. v malé, jednočárkované a dvoučárkované oktávě. I funkce pedálů jde nastavit: levý (soft) a pravý pedál (sustain) budou přiřazeny k funkci sustain, každý pro jednu polovinu klaviatury; jeden pro učitele, jeden pro žáka.

Tip5: Zkuste zkombinovat digi piano (hrající playback) s živým nástrojem. Dosáhnete tím k velice k zajímavým valérům.

Tip6: Cvičte v různém tempu a později si mechanické strojové tempo rozbijte do více plavajících částí (se zpomalováním i zrychlováním).

V knihovně na USB disku najdete „mraky“ různých skladeb

Vaše dítě může z USB flash disku přehrávat „kopu“ skladeb různých stylů (jazzových, klasických, popových, rockových, lidových) a cvičit s nimi. Stane se univerzálním a všestrannějším hudebníkem.

Pianino Harmony Black od Artesia přenesete lehce na jeviště (13,5 kg) a na jeho panelu otevřete a přehrajete potřebný doprovod - klidně i celý orchestr.

Poznejte, co umí efekty

Digitální klavír má dnes ve s vé výbavě řadu efektů. Je to např. reverb vytvářející dozvuk, echo generující ozvěny a třeba modulační efekty phaser (zpožďující v jedné větvi signál a tím měnící fázi), chorus klonující původní signál na více jednotek a ty pak posouvá v čase i v ladění, nebo tremolo, které signál periodicky ztišuje a zhlašuje.

Nastavte dozvuk pro malou a pro velkou místnost

Tím, že si vaše dítě pohraje s dozvukem, si osvojí i praktické základy akustiky. Naučí se např. přizpůsobit tempo sklady dozvuku a pracovat s frázováním tak, aby danému reverbu sedlo. Anebo naopak, dozvuk naroubovat na frázování.

Pomocí USB MIDI můžete např. s pianinem Harmony Black zaznamenávat hlasy do tabletu.

Zaznamenejte si vlastní skladbu

Jak do nástroje samého, tak i do tabletu či PC můžete nahrát skladby, co vás právě napadly. Buď naostro bez metronomu (nezapomeňte pak na tzv. návěští), anebo na tzv. klik. Řada digitálních klavírů vyšších řad nabízí i 16 stopý sequencer: do 16 ti stop můžete zaznamenat různé hlasy.

Tip7: V případě nahrávání na klik zaznamenávejte skladbu raději do editačního programu či notátoru. Ten vám totiž při nepřesném zahrání rytmu umožní později srovnat hodnoty délek přesně na tzv. grid = mřížku.

Naučte se improvizovat na podklad

Výhodou hraní s playbackem je možnost cvičit variování i improvizaci. Zkrátka s uděláte jasno v harmonii a v tom, jaké melodie, figury či i další akordické roviny můžete k podkladu připojit.

FUN znamená radost a  piano FUN-1 White radost pro děti.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře