Proč přednášku nebo prezentaci ve formě videa?
Youtube a další portály jsou plné tisíců průměrných a nezajímavých videí. Potenciální divák je vůbec nespustí nebo jen rychle prokliká a pryč. Proč a kdy bychom si měli dát tu dřinu a přednášku vůbec natočit, sestříhat a zkompletovat?
Ano v případě, že půjde o jedinečnou záležitost, která se nebude jen tak opakovat a o kterou budou mít nezúčastnění živý zájem. A také ji forma videa sedne – ať jde o záznam reakcí, emocí. O živou diskusi nebo jedinečné show, osobnost přednášejícího.
Kombinace textu a videa nemusí být marná
Text má tu výhodu, že před očima vidíme strukturované informace s nadpisy, tučně vypíchnutými závěry. Prostě šetříme čas. Video ale funguje tam, kde bych musel dlouze popisovat a čtenář by se po několika složitých popisech ztratil nebo si věc vůbec nepředstavil (např. jak držet levou rukou akord na kytaře). Tady je jednoduchá vizualizace funkční.
Tip 1: Prodiskutujte s přednášejícím formu záznamu a připravte si scénář. Prezentace může být zaznamenána např. formou textu s vloženým videem.
Kolik kamer?
Záleží, o jakou přednášku půjde. V případě jednoho mluvčího bez diváků doporučujeme alespoň 2 kamery z odlišných úhlů. V případě jednoho přednášejícího s publikem by už kamery měly být alespoň 3 (jedna brát chování a reakci publika). V případě dvou přednášejících či diskutujících a publika pak nejméně 3, optimálně i 4 kamery.
Musím mít jen video kamery nebo zrcadlovky?
Ne. Předpokládáme, že přednáška není super umělecké dílo a půjde více o dokumentární – informativní charakter. Kameru či zrcadlovku můžete doplnit iPhony nebo smartphony s kvalitním obrazem.
Tip 2: Ověřte si, ze které pozice budete potřebovat nejvíce švenkovat, zoomovat či zaostřovat. Tam postavte kameru či DSLR.
Podaří se mi vyladit obraz odlišných zařízení?
Do určité míry ano. A jak jsme již řekli, jde o dokument, ne umělecké dílo. Mnohem důležitější je, abyste zabírali správné informace na správném místě.
Co ještě mohu z přednášky využít?
Samozřejmě snímat obrazovku počítače - screencast, pokud bude přednášející vysvětlovat, jak funguje např. nějaký program nebo pracovat s textem a obrázky. Ale také jeho prezentaci ve formě Power Pointu, jeho videa či fotografie (pozor na rozlišení). Vše se vám do výsledného článku či videa bude hodit.
Tip 3: Pro snímání obrazovky na PC je výborný prográmek ActivePresenter.
Jak postavit kamery?
Rozmyslete si, kdy budete potřebovat detail, kdy polocelek a kdy celek. Kdy budete zabírat publikum, ať již půjde znovu o celek či detail. Také nemusíte mít u všech záznamových zařízení fyzického kameramana. Stačí, když je nasměrujete, zaostříte a zapnete. Jen vám do záběru nesmí nikdo lézt.
Mikrofon Rode Lavalier lze umístit na límec košile, klopu saka nebo na kravatu.
Tip 4: Předtočte si tzv. žánrové obrázky – detaily výrobku, o kterých se mluví, pohled z okna, pohled na zákoutí místnosti, kde nebudou lidé. Hodí se vám pro oslí můstek, kdy budete potřebovat vyplnit prázdná či rozsypaná místa.
Pozor na řádkování projektoru i zářivek
Zářivky, pokud to jde, vypněte zcela a dejte přednost dennímu světlu. U projektoru či u velké obrazovky nastavte co největší frekvenci řádkování. Zabráníte tak zebrám - řádkování, které vám na videu s vyšším rozlišením nekompromisně naskočí. A v takovém případu se vám báječně hodí sejmutá obrazovka přednášky nebo Power Point.
Na co natáčet zvuk?
Poloprofesionální kamery většinou disponují dobrými audio převodníky. Zrcadlovky však ne. Jejich nedostatkem bývá obvykle vyšší hladina vlastního šumu (selfnoise), a tím i špatný SNR (signal noise ratio) – odstup užitečného signálu od šumu.
Kolik stop potřebuji?
V případě jednoho mluvčího komunikujícího s publikem vám mohou stačit mikrofony dva (přednášející a publikum), ale i tady nakonec oceníte stopy tři (zvlášť mikrofon pro reakci celého publika a zvlášť na konkrétní dotaz z publika). A ještě složitější to bude v případě více přednášejících.
Tady již oceníte samostatnou zvukovou kartu s více vstupy a samostatný audio program. Např. výborný odstup užitečného signálu od šumu mají třebas přenosné karty RME, firma PreSonus zase dodává komplet - zukový převodník včetně editačního programu. Výhodou bývá, že v něm vyčistíte audio mnohem rychleji a také kvalitněji. Audio pak budete muset dodatečně synchronizovat ve video programu s obrazem, ale za výbornou jakost zvuku to stojí.
Tip 5: Před začátkem záběru pleskněte nebo luskněte, ušetříte tak dlouhé hledání společného bodu - synchronu obrazu a zvuku.
Jaké mikrofony pro přednášejícího?
Protože bude mávat rukama, ukazovat ukazovátkem ad., hodí se mu tzv. klopový mikrofon s dálkovým přenosem. Je odolnější proti nárazům a také okolním přeslechům. Umisťuje se na klopu košile.
Tip 6: Klopák dejte tam, kde bude většinu času nasměrovaná hlava řečníka. Odvrácená tvář jde ve zvuku poznat.
Náhlavní kondenzátorový mikrofon Rode HS2-P Large drží na stejném místě a signál má stabilní barvu.
A ještě více se proto pro přednášku hodí tzv. náhlavní mikrofony, kdy budou mít přednášející mikrofon na jednou místě přesně před pusou, a tím i dynamicky a barevně jednotný signál. A přednáška není film či předávání Oskarů, kdy by náhlavní mikrofon esteticky vadil.
Tip 7: Mikroport s více kanály, natož s vlastním vyhledáváním nejméně rušeného kanálu vám ušetří spoustu času a nervů..
Jaké mikrofony pro dotaz z publika?
Zde báječně sedne „hendka“, neboli mikrofon do ruky. Bývá dynamická, tj. bere okolí velmi slabě, a když ji dáte blízko úst dotazujícího se z publika, nebude brát přeslechy jeho okolí.
Součásti mikrofonu Rode Reporter je i štítek pro umístnění loga.
Tip 8: Existují „hendky“, na které můžete umístit vaše logo či váš label.
Řekne se jednoduchý záznam přednášky. Nároky se však strmě zvyšují. A divák je náročnější a náročnější. Proto méně bývá více. Raději kvalitnější kratší a zajímavé video, než dlouhé deseti nic neříkající minuty.
Hodně štěstí!