logo Disk

Tvrdí bojovníci muší váhy aneb hmotnost video mikrofonů Kolik váží Rycote, stereo mikrofony, shotguny?

Současným technickým trendem je nahrávací video zařízení, které v exteriéru v pohodě dopravím vlastními silami i do nepřístupného terénu. Přidají video mikrofony na hmotnosti celého nahrávacího setu? Kolik vlastně váží jednotlivé druhy?

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 31. srpna 2019

Mobilita! Mobilita! Mobilita!

V případě zrcadlovek, ručních (ale i větších) kamer, iphonů, smartphonů a tabletů není váha kompletního video setu vůbec zanedbatelná. Od kamery i doplňků se očekává, že je uneseme na jedné ruce. Proto je i hmotnost video mikrofonů důležitým parametrem.

Jak jsou na tom mikrofony RØDE? Podívejme se na ně! A vezměme to od těch těžších po lehoučké!

Nízká váha

Za nízkou je považována váha pod cca 0,3 kilogramů, tedy 300 gramů. Tolik váží např. zápisník formátu A5 s 80 listy nebo polévka v hlubším talíři.

Stereo VideoMic X je ideální pro běžné profesionální používání, je neuvěřitelně robustní, ale díky celokovové lehké hliníkové konstrukci váží 300g.

VideoMic Rycote je směrový kondenzátorový mikrofon se speciálním odpruženým Rycote a zesílenou ABS konstrukcí. Váží jen 176g.

 

Stereo VideoMic Pro  Rycote je kompaktní kondenzátorový stereo mikrofon s odpružením Rycote® Lyre®. Velmi lehká a kompaktní kamerová botička s 3/8” závitem jde umístit na kamerové tyče a mikrofonní stojan. Celý mikrofon má hmotnost pouhých 116g.

Ultra lehké

Za ultralehkou je považována ta hmotnost, která nepřekročí 100 g. Tolik váží např. 2 malá vejce, střední brambora, nebo cca 18 listů formátu A4 a o gramáži 90.

VideoMic Pro Rycote je pravý „shotgun“ mikrofon navržený pro použití s videokamerami, DSLR a přenosnými audio rekordéry. Je ultra lehký, 85g.

VideoMic GO  je lehoučký, kompaktní, směrový mikrofon s odpruženým Rycote určený pro zvláště DSLR. Mimo jiné technické vlastnosti vyniká i nízkou hmotností - pouze 73g!

VideoMicro je kompaktní, vysoce kvalitní směrový mikrofon s přímým připojením k iPhone pomocí TRRS konektoru pro mikrofon/sluchátka. Jeho flexibilní konstrukce pojme celou řadu smartphonů a umožňuje využití tohoto mikrofonu jak s hlavním foťákem, tak i s druhým předním využívaným pro „selfie“. Má minimální hmotnost 32g.

Jak jsou na tom zrcadlovky?

Tělo zrcadlovky určené pro začátečníky, Canon EOS 77 D včetně baterie a paměťové karty se pohybuje přibližně kolem 570 g.

Bajonety typu CANON EF-S 18-55 mm se nacházejí mezi 190 až 215 g.

A celý set se potom vtěsní ro rozmezí 760 až 785 gramů.

A co reportážní kamery?

Např. reportážní kamera GY-HM170E od JVC Professional uvádí hmotnost včetně baterie, ale bez mikrofonu 1,2 kg.

Vidíme tedy, že se celý nahrávací set vleze do 2 kg nebo v případě zrcadlovky do 1 kg. A to už v jedné ruce uneseme!

Nesnižuje nízká hmotnost zvukovou kvalitu?

V žádném případě! Každý z mikrofonů slouží přesně k účelům, ke kterým má: stereo mikrofony k zachycení široké stereofonní báze vhodné pro pozadí, shotguny pro směrové „vyzobnutí“ hlasu herce z prostoru.

Stačí se hlouběji ponořit do technických parametrů RØDE mikrofonů, anebo si projít recenze v renomovaných portálech či časopisech!

Přečtěte si také:

Recenze: RODE VideoMic Me-L (SuperApple)

"Mobilní telefony iPhone dokáží natáčet skutečně bravurní video, které však doprovází “jen” přijatelný zvuk. Pokud pokukujete po vyšší zvukové kvalitě, pak pro vás máme jednoznačný…

Recenze: RODE Stereo VideoMic X (Ephoto.sk)

"Stereo VideoMic X je najvyšším modelom pre fotoaparáty a je to na ňom poznať na prvý pohľad." Hned v úvodu recenze mikrofonu pro zrcadlovky RØDE Stereo VideoMic X šéfredaktor slo…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře