logo Disk

Živé přenosy pomáhají muzikantům StreamConcert.tv startuje!

Zrušené koncerty a festivaly udělaly čáru přes rozpočet všem muzikantům a netěší ani fanoušky a milovníky živého hraní. Alternativní způsob, jak přinést živou hudbu širokému publiku, jsou koncerty přenášené živě prostřednictvím internetu.

Kategorie: Studio | Pódium | Co se děje - Události
Ing. Michal Kyjonka | 21. května 2020

Již zhruba před dvěma lety se tímto směrem vydal Richard Kroczek, bubeník kapely BUTY, kdy začal svou zkušebnu vybavovat potřebnou technologií. Současná situace přípravu plánovaných živých přenosů výrazně urychlila. Během cca 14 dnů se s omezenými možnostmi i prostředky podařilo zprovoznit technické zázemí, sestavit dohromady malý tým pro odbavení živého přenosu a ve čtvrtek 9.4.2020 se uskutečnil první živý koncert přenášený prostřednictvím internetu pod hlavičkou nově vzniklého portálu StreamConcert TV.

Premiérovým koncertem zahájil první živé vysílání portálu Streamconcert TV David Stypka & Bandjeez. Téměř dvouhodinový set odstartoval krátce po 20:30.

 

Není tajemstvím, že DISK se stal partnerem tohoto projektu díky našim typizovaným sestavám, které Richarda inspirovaly a na jejichž základě pak začal projekt platformy pro živě vysílané koncerty stavět. Podívejme se jakým způsobem je TV studio zprovozněno.

Workflow

Srdcem technologie je Tricaster Mini 4i, který je rozšířen o Advanced Edition 3. Snímání obrazu zajišťují 3 PTZ kamery od PTZ Optics a 1 ruční kamera JVC GY-HM250. Signál z kamer je veden koaxiálním kabelem přes SDI do převodníků SDI na HDMI a na HDMI vstup Tricasteru mini. Polohování PTZ kamer je možno provádět pomocí ovládacího panelu RS232 Joystick a také přes ethernet pomocí PTZ aplikace z tabletu. Jelikož platforma je určena pro živé hudební produkce, velký důraz je kladen na snímání a zpracování zvuku. Signál z mikrofonů je veden přes rozbočení do analogového mixážního pultu D&R a prostřednictvím AD převodníků od RME do PC pro záznam ve stopách a následnou postprodukci. Druhá větev rozbočeného signálu z podiového stageboxu vede do zvlášní oddělené místnosti, kde je pomocí digitálního pultu X32 míchán zvuk pro živý přenos, smíchaný signál je pak přiveden na linkový analogový vstup TC mini.

TC mini zajišťuje kompletní live produkci, počínaje střihem obrazu, vkládání předělů, příspěvků, grafických prvků (loga, titulků a dalších), přes multikanálový záznam (PGM výstup + 3 zdrojové obrazy z kamer) až po streamování na server CDN. Přestože TC dokáže streamovat ve dvou různých formátech do několika destinací, z důvodu zálohy je pro záložní streamování použit externí PC s aplikací OBS.

Distribuce zdrojového PGM signálu z TC mini do externího enkodéru (OBS) je zajištěna přes ethernet pomocí NDI technologie. Vstup NDI signálu do OBS zajišťuje aplikace Virtual input, která je součástí balíku NDI tools. Převádí NDI stream a vytváří z něj interní zdroj videa, takže je v PC dostupný stejně jako např. web kamera. Nová technologie NDI je využita i pro náhled, např pro zvukaře, který mixuje zvuk kapely pro přenos, na přijímací straně je využito zařízení Apple TV s aplikací NDI monitor, ke kterému je připojena LED TV.

Druhý náhled je opět pomocí Apple TV promítán projektorem na plátno ve studiu. NDI technologie značně zjednodušuje zapojení celého systému a přináší variabilitu do budoucna.

První živě vysílaný koncert na Streamconcert TV byl velkým zážitkem a už se nedočkavě těšíme na další.

Sledujte FB stranku StreamConcert.tv, ať máte přehled o nově připravovaných akcích.

Spuštění nového hudebního portálu pro živé hraní

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře