Jaké bylo mé překvapení, když jsem pro sebe hledal novou zvukovku a při průzkumu nabídek jsem narazil na řadu Volt od již zmíněné značky Universal Audio. Rád bych vám tedy představil externí zvukovou kartu Universal Audio Volt 2 z pohledu uživatele, jenž ji intenzivně používá již šest měsíců a nemá ji jenom doma na stole – používám ji i na živých produkcích.
Jak jsem již předeslal, vybíral jsem novou zvukovou kartu, která měla splňovat několik zásadních požadavků:
- 2 vstupy – s možností použití na linku i na mikrofon. Ale ne jak to mají některé karty – 1 linku a 1 mikrofon. Já jsem potřeboval možnost třeba dvou mikrofonních anebo dvou linkových vstupů zároveň.
- 2 výstupy – dnes již samozřejmě standard, ale já jsem potřeboval konektory jack 6,3 mm.
- MIDI – In/Out na konektorech DIN (klasický 5kolík, pozn. autora). Proč, to se ještě dozvíte.
- Pokud možno robustnější provedení, protože jsem počítal s možností vozit kartu i na živá vystoupení.
- Samozřejmě dobré převodníky a vůbec celkový zvuk.
- Připojení USB, nejlépe USB-C. Opět později vysvětlím.
- Kompatibilita s iOS zařízením.
Do síta výběru se dostala spousta značek a modelů, bylo tedy z čeho vybírat. Já vás nebudu dlouho napínat nejen proto, aby článek nebyl zbytečně dlouhý, ale i z toho důvodu, že stejně tušíte, jak to dopadlo. A já jsem si dal za úkol se s vámi podělit se vším, co jsem s kartou zažil a co jsem vysledoval.
Základní popis
Karta je zabalena v krabici, jejíž povrch a celkový vzhled budí nejen velmi solidní dojem, ale už samotný pohled na krabici s krásným vyobrazením karty samotné ve vás vzbudí vzrušení a nedočkavé těšení. Z počátku jsem podezříval designéry, že z marketingových důvodů použili počítačový render, jak se to běžně dělává, aby byl obrázek co nejhezčí. O to větší bylo překvapení, když po vybalení ležela na stole krabička úplně stejného vzezření jako ta na obrázku. Až mě píchlo u srdce. Povrch, každý knoflík, dokonce i LED diody na indikaci příslušných stavů, to všechno je tu na tak vysoké úrovni, že se až tají dech. Jedním slovem prostě krása. Navíc žádný plast – sice lehká, ale kovová.
Přední panel
Tím se dostáváme k ovládacím a přípojným prvkům, kterých je na předním panelu několik. Najdeme tu slovy dva ovladače Gain, pro každý kanál zvlášť. K nim přísluší vždy indikace vstupního signálu, tlačítko Vintage a Inst. Dále je zde společné zapínání fantomového napájení 48 V, Host sloužící k indikaci aktivního připojení k hostitelskému stroji (počítač, tablet nebo telefon). Také tlačítko Direct pro přepnutí přímého odposlechu a sluchátkový výstup s příslušným potenciometrem. Sluchátkový výstup samozřejmě na velký konektor TRS 6,3 mm. No a celému přednímu panelu dominuje poměrně velký otočný ovladač hlavní hlasitosti, opět s indikací síly signálu.
Nesmíme zapomenout na tzv. kombo vstupy – do konektoru můžete použít buď jack 6,3 mm, anebo canon XLR. Ještě se zastavím u již zmíněných tlačítek Vintage, Inst, 48 V a Direct. Zde se konstruktéři dokonale shodli s designéry a vytvořili podle mě velkolepé dílo. Nejen že jsou LED diody integrované do průhledných tlačítek, čímž autoři podpořili kouzlo technického minimalismu, ale celkový projev při rozsvícených diodách je stejně nádherně decentní jako design celé karty. Za to velká pochvala. Ono je to totiž nejen neskutečně krásné, ale oceníte to hlavně při práci v noci, kdy to prostě neruší a netahá vám to oči. A to nemluvím o modré diodě Host, jež vám nevypálí díru do oka a kterou jsem na ostatních kartách jiných značek vždycky musel přelepovat gaffou, protože se to prostě nedalo vydržet.
Zadní panel
Jak bych vám to popsal, aby to neznělo divně. Obyčejný zadní panel, kde je všechno, co se dá čekat, akorát i ta černá tady prostě vypadá dokonale a budí solidní dojem.
Otvor pro zámek kensington, pod ním je přepínač Off a On. Vedle něj je kulatá zdířka pro napájení 5 V DC. Zde můžete použít jak klasický adaptér, tak kablík USB-A – DC samec, jejž dostanete v příslušenství stejně jako USB-A – USB-C, který slouží pro připojení k PC, Mac nebo iOS a je hned vedle. Na začátku mi to nedávalo moc smysl, ale může se stát, že některá zařízení nemají na svých USB portech tak výkonné napájení a je nezbytné kartu napájet externě. Navíc je zde použita ochrana, takže kartě nevadí, když jí přijde napájení z externího adaptéru a zároveň z portu USB. A je velice příjemné, že na takovou věc nemusíte vůbec myslet.
Najdete zde i dva konektory DIN, tedy MIDI In a Out, a zvukový výstup z karty do monitorů nebo PA pomocí dvou jacků 6,3 mm Left a Right.
Používání
Jak jsem již předeslal, kartu jsem potřeboval nejen na domácí nahrávání, ale i jako cestovní zařízení, jež by sloužilo jako zvukové rozhraní k mému iPadu, který používám na pouštění samplů a podkladů při hraní s naší zábavovou kapelou. A nezřídka se stává, že je zapotřebí dorazit rozjařenou společnost do úplného vyčerpání nějakým decentně vytříbeným DJ vstupem.
Začnu použitím na cestách, protože jsem zjistil, že to není moc popisovaná událost. Možná proto, že si spousta z vás ani neuvědomí, že to takhle jde, a prostě se to takhle bojíte používat. Já mohu za sebe zodpovědně říct, abyste se nebáli. Nyní používám iPad Air5, který připojuji přes USB-C, a funguje to naprosto dokonale, bez sebemenších výpadků nebo chyb.
Přečtěte si také:
Zvukové karty Volt od Universal Audio
Nabídka malých zvukových karet na současném trhu je téměř nekonečná a místy již poněkud nepřehledná. Naleznete zde zařízení všech typů, tvarů, s různým počtem vstupů/výstupů, předh…
Recenze: Universal Audio Volt (audiozone.cz)
Zvuková karta (NE)jen pro vyvolené! Produkty firmy Universal Audio patří bez diskuze mezi absolutní špičku ve světě záznamu a zpracování zvuku a to již více než půl století. Tento…
Pouštění podkladů a samplů
Zapojení je klasické. iPad je pomocí kabelu USB-C zapojen do karty (ten si tedy musíte pořídit, protože jej v příslušenství nedostanete), nicméně pokud hrajete ples anebo třeba svatbu, která trvá dlouho, stejně se nevyhnete použití napájení. A tady přijde na řadu připojení nějakého HUBu, kde se vám bude přiložený kablík USB-A – USB-C hodit. Nevypadá to potom bůhvíjak, ale je to funkční a účel to splní.
Pro zajímavost: již řadu let k tomu používám aplikaci Onsong, v níž mám ještě navíc i texty. No a tady přijdou na řadu již zmíněné MIDI DIN konektory, protože si můžu propojit kytarový procesor s kartou a nastaveným kontrolerem si pouštět nohou Start/Stop podklady. Zpětně se mi z každého podkladu dostane pomocí MIDI do procesoru informace, která mi přepne zvukovou banku anebo požadovaný parametr. To samozřejmě není nic objevného ani nového. Kdo kdysi používal hardwarové sekvencery a později PC v jakékoliv formě, ten to jistě zná, ale iPad je přece jenom menší, spolehlivější, jednodušší a vůbec...
Na DJ (ale to opravdu dělám jenom v případech naprosté nouze) používám DJay Pro od společnosti Algoriddim. To jen tak pro úplnost. Dostáváme se ale k dalšímu super využití. Dnes je již celkem normální, že kapely – a to nejen zábavové, ale i hrající autorskou muziku – používají samply a podklady v reálném čase a existuje spousta aplikací, které to umožňují provozovat právě s iPadem. Záleží, jak moc je kapela náročná, a podle toho se dá použít i zvuková karta s více výstupy. Takže ne Volt 2, ale třeba Volt 4 atd. Ale to už je jiný příběh a jiný článek.
Recording nejen Home
Snad každá zvuková karta je primárně předurčena k domácímu nahrávání, Volt 2 není samozřejmě výjimkou. I když určité rozdíly tu jsou, třeba ve zvuku. Já už jsem měl k dispozici leccos. Možná, že je to můj subjektivní dojem, ale čistota a dynamika zvuku právě u UAD Volt 2 je ohromující. Toho si všimnete hned po zapojení do PA nebo v domácím studiu, že je všechno jinak. Netvrdím, že ostatní značky tím zajdou na úbytě, nicméně vás to bude bavit. Dostanete tím jiný pohled na věc.
Nelze opomenout skvělé převodníky. A co už vůbec nelze přehlédnout, je možnost přepnout vstupy do režimu Vintage. Zde se totiž UAD nostalgicky vrací ke svým legendárním lampovým předzesilovačům Universal Audio 610, jejichž emulace je právě integrována do zvukových karet Volt. Jak praví legenda, tento předzesilovač můžete slyšet ve všech nahrávkách od Raye Charlesse po Van Halen. To je jen taková malá poznámka pro ty, co si zrovna nemohli vzpomenout.
Zapojení a nastavení je zde naprosto jednoduché. Ať PC, nebo Mac – vždy bez problémů. Po zaregistrování si navíc můžete stáhnout balík plug-in modulů, které vám dá UAD zdarma a jsou famózní. Inženýři zde odvedli pěknou a precizní práci.
No a když už je karta tak krásně kompatibilní s iPadem, co to nezkusit při nahrávání? Pokud jsem psal, že při zapojení k PC a Mac budete překvapeni, pak připojením iPadu budete ohromeni možnostmi a zvukem vaší dotykové „placky“. Na rychlé nahrávání používám klasický Garageband, a to nejen integrované plug-in simulace a efekty, ale i klasické připojení kabelem z kytarového procesoru. Výsledky jsou dokonalé a převyšují požadavky klasického demo snímku.
V současné době je venku nová aplikace Logic Pro pro iPad, kterou zrovna testuji – jak jinak než s kartou UA Volt 2. Těm, co ke své prezentaci potřebují něco ještě menšího, můžu prozradit, že řada Volt spolupracuje stejně bezproblémově i s iPhonem.
Ale něco bych k tomu měl
Nechci vypadat jako člověk, který je spokojený vždy, všude a se vším. Vyzkoušel jsem spoustu různých karet a na každé z nich mi něco vadilo a něco se mi líbilo.
Volt 2 není výjimkou, i tady jsem našel něco, co se mi nelíbí. A nemyslím si, že to je konstrukční chyba. Podle mě je to buď záměr, nebo nedostatek inženýrského důvtipu. Ale dlužno dodat, že tato značka ani tento model nejsou jediní s tímto problémem na světě – ona je to bolístka naprosto všech zvukových karet na světě.
iPad se nedá napájet jinak než za použití externího HUBu. Samozřejmě jsem do karty zkoušel zapojit napájení a kabelem USB-C propojit iPad. A nic. Opět nic. A při tom už jsem historicky dvě zařízení viděl, ale to už je pár let. No, nemůžeme chtít všechno.
Závěrečné shrnutí
Co mě baví
- kompaktní rozměry a nízká hmotnost
- i přes nízkou hmotnost je karta robustně provedena
- velmi příjemný chod otočných ovladačů
- design celé karty společně s dokonale funkčně sladěným svícením LED indikátorů, které neruší
- bezkonkurenční zvuk
- dodávaný balík plug-inů
- poměr cena/výkon dosahuje neskutečných hodnot
- pro cestovatele je zde možnost dokoupení praktického case
Co mě nebaví
- vlastně akorát to napájení iPadu, jinak jsem tu nenašel nic
Universal Audio Volt 2: Aktální cena a dostupnost