logo Disk

Zvukový test: Universal Audio OX Amp Top Box Obstojí v přímém srovnání?

Moje dnešní recenze nebude po textové stránce tak obsáhlá, jelikož detailních recenzí této „magické krabice“ jsme vám v magazínu přinesli již několik. Já se pokusil o to, co mě zajímá nejvíc - praktický test a přímé srovnání zvuku. Obstojí tento stále přelomový reaktivní loadbox ve srovnání s opravdovými kytarovými reproboxy???

Kategorie: Studio - Recenze | Pódium - Recenze
Tomáš Bouda | 29. června 2023

Několik poznámek k OX Amp Top Box a samotnému testu

Universal Audio OX Amp Top Box je česky řečeno asi zátěžový box (loadbox) a „tlumič“ nebo požírač nadbytečného výkonu (attenuator) vašeho zesilovače – s přidanou emulací kytarových kabinetů, několika nejpoužívanějších studiových mikrofonů, jimiž byste svůj reprobox v reálném světě snímali, a dokonce nasimuluje i samotný prostor studia, snímaný volitelným párem „room“ mikrofonů.

Dále OX nabízí čtyři kvalitní studiové efekty, jimiž svůj zvuk můžete dále procesovat:

  • 4pásmový ekvalizér – můžete jej použít ve dvou módech: jako klasický grafický EQ, kde má každá frekvence svůj posuvný fader, anebo v módu Touch, což je pokročilé detailní parametrické EQ, jaké znáte z editačních hudebních softwarů (DAW) či plug-inů;
  • Kompresor – zde se jedná konkrétně o emulaci legendárního kompresoru 1176;
  • Stereo delay – nabízí také modulaci;
  • Stereo plate reverb – nevím, co bych dodal. Snad jen to, že zní skvěle.

Nakonec jsou zde již velice detailní funkce, které mě nejdříve pobavily, nebo lépe řečeno překvapily, ale na zvuk opravdu vliv měly, a to nemalý.
Jedná se například o funkci, zda svůj virtuální reprobox chcete ve virtuálním studiu umístit na kobereček, či na dřevěnou podlahu. Ano, toto se v nahrávacím studiu opravdu řeší, ale že to tvůrci zohlednili i v aplikaci? S takovou precizností v simulaci reálného prostředí jsem se ještě nesetkal.
Dále je to ovládací prvek Speaker Drive, který emuluje nasycení, chcete-li zkreslení reproduktoru, a přidává některé charakteristické harmonické prvky. Můžete tak nasimulovat pevnost a lehkou „gumovistost“ nového nevyhraného reproduktoru, ale stejně tak zpěvnost, špínu a „hódně“ zajímavých frekvencí navíc, s nimiž se setkáte u starých reproduktorů, které už mají něco odehráno.

Zapomněl jsem dodat, že tyto pokročilé funkce můžete ovládat pouze v přiložené aplikaci, kterou si stáhnete do svého telefonu či tabletu. Mnoho základních funkcí, poměrů a výběr přednastavených RIGů (tzn. kompletních sestav reproboxu, mikrofonů, nastavení efektů atd.) ale můžete ovládat fyzicky, přímo z předního panelu samotného OX Amp.

K nějakému ucelenému, stručnému popisu ještě mohu dodat, že OX Amp pracuje v zátěži 4, 8 i 16 Ohm a zvládne výkon do 150 W RMS – což umožňuje použití s drtivou většinou kytarových zesilovačů. Pracuje jak v mono, tak ve stereo režimu a je ovladatelný i za pomoci footswitche, jehož funkce můžete pomocí aplikace přizpůsobit vlastním potřebám.


K čemu to celé slouží?

OX Amp Top Box může posloužit především těm, kteří chtějí nahrávat svůj výkonný kytarový zesilovač při plném či optimálním vybuzení elektronek, což by za normálních podmínek znamenalo NAHLAS jako…

OX Amp dokáže tento nežádoucí výkon absorbovat a vy tak můžete hrát či nahrávat buď úplně potichu (silent recording), anebo v úrovních hlasitosti, které jsou pro vaše spoluhráče či rodinné příslušníky přijatelné. Malý profi tip: většinou je to v nepřímé úměrnosti s roky soužití, tedy čím déle -> volume klesá. :-)

Stejně tak můžete svůj signál rozdělit na dvě cesty třeba při živém vystoupení, kdy svůj zvuk z reproboxu máte na pódiu a zvukaři do mixu posíláte vámi předem nadefinovaný výstup z OX Amp ve studiové kvalitě.
OX Amp zkrátka uplatníte všude tam, kde chcete použít svůj vlastní kytarový zesilovač, ale rádi byste nahradili reprobox, ať už z prostorových důvodů, nebo kvůli hlasitostním limitům.

Konečně k samotnému testu

Videí a zvukových ukázek, kde OX hraje senzačně, jsem viděl již nespočet, ale už svým jménem (Tomáš) jsem předurčen k tomu, jim nevěřit. :-) Co na vlastní oči nevidím a uši neslyším, tomu nevěřím. Videa na YouTube pro mě většinou nejsou vypovídající, jelikož jsem se tam snad ještě nesetkal s produktem, který by nezněl výborně. V reálném světě je takových produktů ale hromada.
Použil jsem tedy některé vybavení, které mám doma, a pokusil se o přímé srovnání reálně nasnímané kytary (tedy kytara > zesilovač > reprobox > mikrofon > zvukovka > DAW) versus OX Amp Top Box.
Zvuk, který uslyšíte, je syrový, nezpracovaný (proto občas neposlouchatelný), zkrátka tak, jak ho zaznamenaly mikrofony (v mém případě SM57 a klon kondenzátorové velkomembrány U47), oproti zvuku, jak vycházel z OX Amp.


Jelikož jsem u sebe doma nepoužil „room“ mikrofony, a tedy nesnímal prostor (nemám zde studiově ošetřený zvuk a navíc jsem musel nahrávat v nějaké rozumné hlasitosti, tedy potichu :-)), použil jsem pouze efekt reverb pro simulaci místnosti, aby byly oba zvuky charakterem co nejblíž. OX Amp prostorový dozvuk studia totiž nabízí, jak jsem již zmínil.
V testu jsem použil jeden kytarový zesilovač s použitím totožného a neměnného nastavení pro obě sestavy – jak tu reálnou, tak tu virtuální.



Ze začátku jsem se snažil použít co možná nejbližší vybavení v obou signálových cestách, tzn. desetipalcové reproduktory srovnávat s desetipalcovou simulací, 2×12“ reprobox s 2×12“ simulací a tak dále.
Pro test opravdu silného vytavení 4x12“ reproboxu doma nemám podmínky, proto jsem použil malé kytarové kombo a k němu hledal nejbližší zvuk v OX Amp, bez ohledu na typ simulovaného reproboxu. V tomto případě tedy srovnávám kombíčko 110 oproti velkému 4×12“ virtuálnímu boxu. Šlo mi ale o to, získat simulací co nejbližší zvuk v reálu.
Mimochodem, bylo zajímavé se opět přesvědčit, že na velikosti ve studiu opravdu nezáleží, a překvapivé, jak velký zvuk z malého komba vlastně leze.

Test OX Amp Top Box versus reálné kytarové reproboxy zde:

Závěrem

Co musím ještě před závěrečným zhodnocením vyzdvihnout, je samotné zpracování OX Ampu. Překvapilo mě, jak je vlastně velký a těžký, a překvapilo mě to pozitivně. Jedná se opravdu o robustní kus hardwaru, který je precizně vyveden do posledního detailu. Velké ovládací prvky s příjemným hladkým chodem, kvalitní materiály, ale i samotná hmotnost zařízení – člověku je na první pohled a pocit jasné, že jde o prvotřídní produkt, kvalitou odpovídající ceně.
Ale i aplikace pro mobilní zařízení, pomocí níž OX ovládáte, dává pocit výjimečnosti a jisté studiové kvality. Je jednoduchá, naprosto intuitivní a především stabilní. Po celou dobu testování aplikace nespadla ani „nezamrzla“.

Zvuk

Subjektivně jsem na sucho dosáhl lepšího zvuku i pocitu ze hry s reálnými reproboxy a vybavením – a to i přesto, že test neprobíhal ve stejných studiových podmínkách se stejně kvalitním studiovým vybavením, jaké nabízí OX ve svých simulacích. A upřímně by pro mě bylo velikým překvapením, kdyby to dopadlo opačně.
Ale mohu s určitostí říct, že OX nabízí nejvíce realistickou simulaci, s jakou jsem se kdy setkal. Reakce na hru, která u simulací bývá nejkritičtější, je zde opravdu realitě hodně blízká. Především ale OX zachoval charakter mého zesilovače i kytary zcela nedotčený a zvuk byl opravdu můj, tak jak ho znám. Konkurenční emulace a IRka (impulzy) bývají většinou mnohem invazivnější.
Zvuk byl natolik kvalitní a blízký realitě, že bych z něj po několika drobnějších zásazích v mixu dokázal vymíchat zcela nerozeznatelný od skutečné kytarové sestavy. Tím jsem si jist.
OX Amp vám dává možnost nahrávat kytary ve vysoké kvalitě kdekoliv, bez ohledu na okolí, a to s tak pokročilými možnostmi nastavení, širokým výběrem reproboxů a paletou mikrofonů, s jakou jsem se u podobných zařízení zatím nesetkal.
Jako součást svého vybavení a nahrávacího řetězce bych ho osobně jistě uplatnil, obhájil, a tedy i s radostí přivítal. :-)

Koupit OX Amp Top Box na shop.disk.cz

Produkty Universal Audio na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

S domácím nahráváním elektrické kytary jsem vždycky trochu bojoval

Vážení kolegové kytaristé, dostal jsem možnost otestovat OX Amp Top Box od Universal Audio. Poměrně velký, těžký a „majestátně" vypadající hardware přišel důkladně zabalen. Dle toh…

Petr "Kulich" Pokorný z ETC testoval OX Amp Top Box od Universal Audio

Petr "Kulich" Pokorný z ETC Vladimíra Mišíka, Country Beatu a dalších seskupení patří mezi přední české kytaristy. Na ozkoušení dostal OX Amp Top Box - zátěžový box a s emulací rep…

Miroslav Chyška jako kytarista: OX Amp Top Box na mě udělal dojem

Měl jsem to štěstí, že mi firma DISK Multimedia zapůjčila OX Amp Top Box od Universal Audia. První dojem, které na mě zařízení udělalo, byla konstrukce. Je to opravdu solidní kus h…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře