Na domácím zvukovém pracovišti strávíme obvykle mnohem více času než ve firemním či profesionálním studiu. Pokud jste jen zvukař, můžete si doma tzv. předmíchávat, anebo v současnosti dokonce mixovat zcela naostro. A také ze samplerů a virtuálních podkladů vytvářet plnohodnotné podklady, které později použijete ve studiu velkém. V takovém případě vám domácí studio slouží jen jako režie.
Pokud jste muzikant, začnou ve vašem pokoji postupně přibývat hudební nástroje: kytary, perkuse, klávesy, ale i nástroje dechové ad. Zde už se dostáváte do vyššího levelu. Domácí studio už musí fungovat jako režie i nahrávací místnost dohromady. A to velice často v jedné místnosti. Ale i to vyřešit jde. Pokud je místnost dobře odtlumena a má dobrý dozvuk, stačí izolovat počítač, aby nebyl slyšet jeho šum.
Protože doma strávíte tolik času a chcete mít pohodlí, stojí za to vytvořit si komfortní pracovní prostor, kde každou z daných činnosti dám na první dobrou a nemusím skákat od jedné mašinky k druhé. Vše budu mít prakticky po ruce.
Akustické panely si můžete vybrat a zkombinovat v různých barvách.
Chce to plán
Domácí i profesionální studio není věci definitivní. Doba se mění a s ní audio technika. Můžete si ale vytvořit prostor, který lze zvukovou technikou postupně doplňovat nebo obměňovat.
V podstatě si budete muset vyřešit záležitosti týkající se tří okruhů.
Jak zabezpečit vhodnou akustiku studia
Jakým technickým zařízením se vybavit
Jak vyřešit ergonomii práce a zrychlit workflow
Dnes se podívejme na to, jak zajistit, aby domácí studio splňovalo potřebné akustické předpoklady. Zároveň vám nabídneme řadu odkazů, kde najdete danou problematiku rozebranou mnohem detailněji. Zkrátka máte z čeho vybírat.
Jakou místnost mám k dispozici?
Pokud si můžete postavit domácí režii na klíč, 1:0 pro vás. To ale bývá spíše výjimkou. Častěji se musíte spokojit s tím, co máte a případně místnost vhodně akusticky upravit.
Vizte Tipy, jak na akustiku domácího studia: díl 2. Stavební úpravy.
Energie dopadající na stěnu v uzavřené místnosti, se rozdělí do několika proudů. Víte jakých?
Na prvním místě je důležité, aby do místnosti neprosakovaly nežádoucí ruchy zvenku, ale rovněž abyste vy nerušili sousedy. Pomoci mohou stavební úpravy nebo tlumící akustické prvky. Vizte Upravujeme domácí studio: neprůzvučnost a činitel pohltivosti.
I v malém prostoru to jde
V malém prostoru se dá účelně uspořádat pohodlné domácí zvukové pracoviště a dokonce i nahrávat. Má to dokonce výhodu, že v syrové místnosti (bez pohltivých materiálů) nebude tolik odrazů jako v místnosti dlouhé, kde má dozvuk mnohem delší čas, a vy nemusíte spotřebovat na vytlumení velké množství absorbérů.
Důležité jsou rozměry místnosti. Pokud budou 1:1:1, vzniká velké množství tzv. stojatých vln. Pokud ale dodržíme rozměry v rámci tzv. Boltova diagramu, odrazy v trojrozměrném měřítku změníme. Samozřejmě, že v hotovém bytě si už příliš vybírat nemůžete. K dispozici jsou ale přepážkky či paravany.
Boltův diagram: pokud bude výška místnosti 1 a šířkou a délkou se vejdete do vnitřku obrazce, snížili jste výrazně stojaté vlny.
Snížení stojatých vln můžeme navíc ještě více podpořit, pokud nebudou stěny v rovnoběžném poměru ale půdorsys či bokorys budou tvořit lichoběžník. To se dá běžně dosáhnout přidáním šikmých sádrokartonových stěn. Vizte: Tipy, jak na akustiku domácího studia: díl 1. Místnost také hraje.
Raději na šířku než na délku
Pokud postavíte reprobedny tak, že budou vyzařovat na délku místnosti, posilujete tím nežádoucí odrazy. Mnohem účelnější je postavit audio monitory na šířku místnosti. Počítejte i s tím, že reprobedny by měly být rozmístěny symetricky od sebe (tvořit rovnoramenný trojúhelník), ale rovněž i symetricky od stěn.
Vizte: Vybíráme audio monitory: podle místnosti a vzdálenosti od posluchače
S kubaturou místnosti souvisí i poslech: z blízké, střední či větší vzdálenosti.
Pokud plánujete surroundový poslech 5.1 či 7.1, místnost by měla být rovnoměrně odtlumena. Vizte: Zapomeňte na stereo: točte a poslouchejte v celém prostoru.
Nežádoucí chodby a dlouhé prostory
Dlouhými chodbami a prostory může zvuk dlouho putovat a nechtěně se vracet z jiných stran či koutů. Navíc tyto prostory vytvářejí tzv. třepotavé echo. A objemově nesymetrickou místnost. Vyhněte se jim, zavřete je dveřmi nebo zadělejte stěnou. Vizte: Bezva akustika u mě doma!
Budete i v místnosti nahrávat?
Pokud budete v režii nahrávat, měli byste vědět, ve které části místnosti to bude nejčastěji. Jinak nástroj zní v rohu, který bude podobně jako reflektor zvuk odrážet a vyzařovat do místnosti, a jinak nástroj zní volně v prostoru. K dispozici máte samozřejmě i paravány a přenosné panely.
Jak s dozvukem místnosti
Dozvuk místnosti je alfa a omega. Můžete si jej mimochodem změřit, když víte jak. Vizte: Délka doby dozvuku jako základní indikátor akustických vlastností
Pokud znáte délku dozvuku a chcete jej regulovat, aby byl v basech, středech i výškách v pořádku, můžete použít různé akustické prvky. Spočítat si, jaké množství jich budete potřebovat. Vizte: Tipy, jak na akustiku domácího studia: Díl 4. Akustické obklady
Vyberte si správný typ akustického záklopu.
Absorbéry slouží k pohlcování zvukové energie a tím snížení odrazů, vybíráme je podle konstrukce a činitele pohltivosti. Podobný účel plní basové pasti. Vizte: Jaké akustické obklady pohltí výšky a středy a jaké basy?
Difúzory mají naopak za úkol žádnou zvukovou energii nepohlcovat, ale rovnoměrně rozptýlit po místnosti. Vizte: Jaké difuzory do studia
Basové pasti (vpravo nahoře) lze položit do různých částí místnosti.
Jaký prostor pro práci potřebuji
S místností a její akustikou – dozvukem, kmitočtovou vyrovnaností ad. souvisí, kolik jakých (blízkých či pro střední poslech) reprobeden plánujete a kam je rozmístíte. Kde chcete mít tzv. sweet spot s nejlepším a nejobjektivnějším poslechem v rámci sterea.
Přečtěte si také:
Tipy, jak na akustiku domácího studia: Díl 5. Typy místností
Potřebujete akusticky upravit domácí studio, zkušebnu či učebnu? Chcete přijít na kloub tomu, jak se to dělá? Máte omezené finanční prostředky a hodláte si například změřit a uprav…
Jaké akustické obklady pohltí výšky a středy a jaké basy?
Pokud potřebujete ve studiu vyrovnat odrazy, aby nepřidávaly příliš nežádoucí pásma, ani moc basy, ani moc středy, ani příliš výšky, použijete pohltivé panely - absorbéry. Buď jimi…
IK Multimedia: ARC 4 a ARC Studio – revoluční řešení vašeho poslechu
Potřebujete zdokonalit svůj studiový nebo domácí poslech? Právě pro vás značka IK Multimedia přináší novou řadu produktů postavených na ARC 4. Inovativní systém se přizpůsobí vaší…
Akustická úprava stropu pomocí difuzních panelů Vicoustic DC2/DC3
V rámci akustických řešení v mé „obývákové“ poslechovce jsem si už prošel vším možným. Za jednu z nejefektivnějších akustických úprav v poměru cena/výkon s výsledným efektem na zvu…