logo Disk

Blackmagic Atem Mini vs AV MATRIX

Kvůli karanténám továren došlo k výpadkům ve výrobě u spousty produktů. Video průmysl nebyl vyjímkou a kvůli tomu se občas koukneme na alternativní produkty. Nejsou třeba tak známé, ale mohou nás překvapit svými specifickými vlastnostmi, které mohou být ve výsledku velmi praktické.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Vít Valenta | 13. října 2020

Rozhodli jsme se podívat na malé video režie, nebo se jim také říká video přepínače/switchery, které jsou stejné svojí primární funkcí: střihem 4 vstupů a USB výstupem pro streaming. Liší se pak drobnostmi a ovládáním. V tabulce si můžete rychle srovnat 3 režie, které jsou seřazené podle ceny a výkonu. AV MATRIX HVS0401 je naší dnešní alternativou, která je o proti Atemům dostupná - specifikacemi zapadá mezi Atem Mini a Atem Mini Pro. My na něj pohlížíme jako Atem Mini, který byl navržen pro uživatele, co pracuje spíše s dražšími profi stroji, kde je esenciální náhled všech vstupů.

 

BlackMagic Design

VS

AV MATRIX


Atem Mini


HVS0401


Atem Mini Pro

vstupy 4x HDMI 4x HDMI (1xDisplayPort) 4x HDMI
audio vstupy 2x 3,5mm Jack

2x 3,5mm Jack
2x Cinch (RCA)

2x 3,5mm Jack
výstup Program

1x HDMI
USB-C 2.0

2x HDMI
USB-B 3.0

1x HDMI
USB-C 3.1
přímý stream

záznam na USB disk

preview řada tlačítek

x

ANO

x

multiview x 1x HDMI Místo výstupu Program HDMI
integrované overlay ANO x ANO
cena 9 790 Kč 14 490 Kč 19 290 Kč

 

Ukázka zapojení multiview

 

Díky dvěma výstupům pro výsledný obraz můžete připojit i projektor nebo velkou obrazovku a přímo na místě odehrávané akce divákům přiblížit, co se děje na pódiu. Zároveň Multiview výstup střihačovi dá možnost sledovat všechny vstupy a má tak mnohem lepší přehled o tom, co který kameraman právě zabírá. Tuto funkci můžete použít i na Atem Mini Pro, ale přijdete tím tak o náhled výstupního signálu v plném rozlišení. Obrazovka s Multiview je podle mě asi důležitější než řada tlačítek s volbou Preview. A ušetříte cca 16 tisíc za multiview monitor s průchozími vstupy.

 

Další funkcí z profi sféry a studiového nahrávání je signalizace Tally. Specializovaný konektor pro signální světla, která moderátora navedou, do které kamery se má právě dívat. Tedy aktivní vstup rozsvítí červené světlo na kameře. Je samozřejmě mít k tomu adekvátní vybavení kamer.

 

Ukázka PiP (Picture in Picture) režimu

 

Funkce Picture in Picture (kterou sdílí všechny 3 režie) vám umožňuje stříhat i herní turnaje, myslím tím píše herní konzole, počítačové hry a společenské hry, kde si dáte přes celou obrazovku herní plán či výstup z konzole a do malého okénka v rohu si můžete dát záběry na hráče či moderátora.

 

AV Matrix HVS0401 zadní panel

 

AV matrix má jeden ethernetový port rezervovaný pro přímý streaming, který by měl přijít v další verzi firmwaru. Zatím není jasný datum, kdy se tato funkce má objevit, ale výrobce s tím při výrobě počítal a měl by jí v dalších verzích firmwaru implementovat.

Blackmagic ATEM Mini zadní panel

 

Dlouho jsem přemýšlel, jak moc důležitá je integrovaná funkce Overlay grafiky a Photoshop plugin pro integraci grafiky, kterou nabízí BlackMagic. Uživatelů, kteří ji využijí, může být třeba 50%. Grafiku si i tak můžete přes obraz dát i v softwaru v počítači, který pravděpodobně pro stream nějaký použijete. Pro samotné nastavení nebo přepínání grafiky, stejně musíte jít na počítač a všechno tam nasázet a nebo pak přepínat. Takže rozdíl v praxi je, že Atem Mini grafiku zobrazí na HDMI výstupu a AV MATRIX ne, protože ji nevyrobíte uvnitř samotné režie.

 

Ukázky použití video režií

 

Malé režie jsou výbornými pomocníky a nabídka režií s USB streamingem se stále rozšiřuje, za zmínku určitě stojí také Roland VR-1HD, které jsou trochu dražší, ale přemýšleli více nad audiem.

Pro zvědavé: kompletní nabídka režií od AV Matrix

Nejprodávanější USB PTZ kamera pro streaming s mikrofonem: Start stream set

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře