logo Disk

Čtecí zařízení usnadňuje produkci i proslovy Zrychlete natáčení, zlepšete výsledný dojem

Ten, kdo se někdy postavil před kameru a odříkával předem daný text jistě potvrdí, že napoprvé se to z hlavy říct nedá a z listu to vypadá divně. Proto bylo před lety vynalezeno čtecí zařízení a s drobnými úpravami se používá dodnes.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 11. března 2015
Témata: -video technika

Princip čtecího zařízení je vskutku jednoduchý. Na odrazném skle, které je před objektivem kamery skloněno pod úhlem 45° směrem dolů, se odráží obraz monitoru, vodorovně umístěného pod kamerou. Moderátor čte, většinou bílý text na černém pozadí, který se posouvá nahoru, přičemž moderátor hledí do objektivu kamery. Ve výsledku pak moderátor hovoří a hledí přímo na diváka a jen velmi pozorný divák může zpozorovat, že oči moderátora vlastně stále nepatrně těkají po řádcích ubíhajícího textu...

Na stejném principu vzniklo čtecí zařízení konferenčního typu, jaké např. lze (někdy i nelze..) vidět při projevech amerického prezidenta. V tomto případě se jedná opět o odrazné sklo skloněné dolů směrem k vodorovně upevněnému monitoru, jehož obraz se ve skle odráží směrem k řečníkovi. Divák v publiku nemusí nic zpozorovat, protože z jeho pohledu je to jen tenká tyč stojanu a na konci skleněná průhledná tabulka. Jelikož hlediště je zpravidla široké, řečník, pokud chce udržet kontakt s publikem, nemůže hledět stále jedním směrem. Proto se pódiové čtecí zařízení používá minimálně v páru, většinou umístěné po stranách podia. Řečník tak může hovořit chvíli jedním směrem a chvíli druhým a při otáčení hlavy sledovat publikum. Pravdou je, že řečník nemůže při projevu čistě předčítat. Prompter mu ale slouží jako vodítko či nápověda a pomocí čtecího zařízení může řečník také průběžně získávat čerstvé aktuální informace.

Americká firma Prompter People je jednou z předních výrobců prompterů ať už pro TV produkci nebo pro konferenční účely. V současné době má v sortimentu několik řad čtecích zařízení. Pro evropský trh je k dispozici řada ProLine, řada UltraLight a řada StagePro. Řada ProLine je určena pro studiovou produkci a je dostupná ve velikosti 11,15,17 a 19 palců, řada UltraLight je určena pro produkci v terénu a pro menší TV studia. Modely jsou v provedení pro iPhone, iPad či jiný tablet anebo s 8" LCD monitorem. Řada StagePro, jak název napovídá, zahrnuje pódiové čtecí zařízení určená pro konferenční účely apod. Jsou dostupná v provedení 15, 17 a 19" a lze je pořídit samostatně nebo výhodněji v páru.

Všechy promptery jsou dodávány se speciálním softwarem pro platformu Mac i PC, aplikace FlipQ pro odbavení textu a PowerFlip pro odbavení Power Point prezentací.

Čtecí zařízení vám usnadní a zkrátí natáčení a zefektivní produkci.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře