logo Disk

Dívčí domácí studio Studentka Jana Jelínková stříhá pohádky doma na stolním počítači!

Jak vypadá domácí studio studentky audio inženýrství? Jaké činnosti v něm provádí? Jak jej budovala? Na co je nejvíce hrdá a co by chtěla vylepšit?

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 3. dubna 2017
Témata: m-audio

Do jaké míry se zajímáte o audio?

V současné době jsem studentkou Audio inženýrství na FEKT VUT v Brně, kromě toho je audio mým koníčkem, kterému věnuji většinu svého volného času.

Kde domácí studio máte?

Doma :-) Nemám zatím vyhrazený speciální prostor, tudíž se domácí studio přirozeně rozvíjí kolem stolního počítače. Místnost je ale akusticky příjemná, spíše suchá.

 Jaké nejčastější činnosti v něm provádíte?

Teď to bude pravděpodobně střih mluveného slova.

Kdy jste je začala budovat a kam až jste dodneška došla (z jakých produktů máte vaše studio složeno)?

Na začátku byl jen počítač a historický DAW od Cakewalk. V průběhu let se software rozšířil o Cubase, Nuendo, notační Sibelius, Studio One a Pro Tools First, plus samozřejmě zvukové karty (Steinberg a M-Audio), midi klávesy, sluchátka.

Na co jste ve vašem domácím studiu nejvíce hrdá?

Z audio vybavení asi na software, např. pluginy od SoundToys mě vyloženě baví. Ale moje zatím nejlepší investice byla do pohodlného křesla, díky kterému mohu pracovat několik hodin, aniž by citelně trpěla páteř :-).

Co naopak hodláte brzy vylepšit?

V dohledné době přibudou konečně poslechové monitory. Ze softwaru mám zálusk na pluginy Waves.

Říkáte, že používáte kartu M-audio Fast track Ultra. Jak jste s ní spokojena?

Karta má vícero využití, od běžného nahrávání, či připojení midi kláves až po živé aplikace, kde ji využívám na spouštění backing tracks. V tomto případě se hodí všech šest výstupů, do kterých lze z DAW nasměrovat jednotlivé části hudebního základu a metronom pro bubeníka. Přestože jde o starší model, neřešila jsem zatím problém s kompatibilitou. Stačí jen stáhnout aktualizované ovladače. Na koncertech ji využívám v kombinaci s laptopem (OS Windows) a Nuendo Portable, při nahrávání pak s Cubase, či Pro Tools.

Značnou výhodou je také možnost napájení přes USB. Při záznamu na dva mikrofony stačí pouze laptop a karta. Po připojení do sítě pak poskytne čtyři mikrofonní vstupy, popř. 2 mikrofonní a 2 HiZ a po přepnutí front/rear 6 linkových vstupů. K dispozici jsou 4 knoby gain s možností aktivace PAD -20 dB. Kromě MIDI I/O obsahuje karta také S/PDIF I/O, 2 analogové inserty a možnost fantomového napájení. Disponuje také dvěma sluchátkovými výstupy, které umožňují dva stejné či rozdílné mixy pro monitoring, či vytvoření poslechu na sluchátka pro nahrávajícího muzikanta. Ovládání je intuitivní a s kartou jsem celkově spokojena.

Kde si můžeme poslechnout vaši práci?

Jelikož se teď nejvíce věnuji nahrávání audioknih pro Studio Škroupova http://www.studioskroupova.cz/cs/ , jsou to CD vycházející s knihami u nakladatelství AlbatrosMedia a Edika.

http://www.albatrosmedia.cz/ceske-pohadky-anglictina.html

http://www.albatrosmedia.cz/ceske-pohadky-spanelstina.html

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře