logo Disk

Velký přehled USB mikrofonů Monkey Banana, PreSonus, M-Audio, Rode, Samson, ESI…

USB mikrofon, téma před pár lety na pár řádků a dnes jsem se nestačil divit, jaká je nabídka. Nejen modelů a značek, ale hlavně nepřeberného množství možností, výbav… Úplný mikrofonní prales, kde se dá zabloudit i s hodně dobrým kompasem. Vy ale nikam nemusíte. Vy se jenom posadíte a přečtete si, co jsem pro vás zjistil.

Kategorie: Studio
Filip Zeiner | 9. června 2022

Chcete-li se rovnou proběhnout po pralese, tak tady je náš kompas:

Monkey Banana – Hapa

Mikrofon určený pro rychlý a kvalitní záznam zvuku do PC a MAC. Více >>

Monkey Banana – Mico

Opět se zde jedná o mikrofon s větší membránou a stylově vypadá jako studiový mikrofon. Více >>

M-Audio – Uber Mic

Disponuje trojitou membránou díky čemuž je zde možné zvolit čtyři směrové charakteristiky. Více >>

PreSonus – Revelator

Má specifickou směrovou charakteristiku, a to hned ve třech různých modelech, které vám zaručí maximální flexibilitu. Více >>

PreSonus – Revelator Dynamic

Dlouho jsem si říkal, kdo si asi troufne na boj se Shure MV7? Více >>

ESI cosMIK – uCast

Výborná kvalita zvuku a k tomu balík výkonného softwaru. Více >>

Rode – NT-USB

Univerzální tzv. „side-address“ mikrofon (paralelní poloha membrány vůči tělu mikrofonu, boční adresový mikrofon přijímá zvuk z úhlu kolmého k mikrofonu). Více >>

Rode – NT-USB mini

Elegantní a kompaktní mikrofon vám umožní nahrávat nekompromisní studiovou kvalitou přímo do PC/Mac. Více >>

IK Multimedia – iRig Mic Studio

Malý rozměry, ale velký svou duší a schopnostmi. Více >>

IK Multimedia – iRig Mic HD 2

Je to sice mikrofon do ruky, ale má to USB (micro USB) a sluchátkový výstup. Více >>

Samson – UB1

Ideální pro různé konference, úřady, školní místnosti. Díky jeho kulové charakteristice mu neunikne jediná hláska. Více >>

Rode – VideoMic NTG

Tento mikrofon v kategorii „shotgun“ se vyznačuje nejen vysokou směrovostí, ale hlavně broadcastovou kvalitou zvuku. Více >>

Rode – VideoMic GO II

Jeho možnosti připojení v podstatě neznají omezení. Více >>

Rode – Wireless GO II

Druhá generace velmi oblíbeného bezdrátového setu, primárně určenému pro video reportáže a rozhovory v terénu. Více >>

 

... ale, když budete číst dále, také se dozvíte zajímavé věci.

 

Cílem není popsat, který z mikrofonů je nejlepší, nejhezčí nebo nejlehčí, ale spíše u každého mikrofonu popsat klady i zápory, aby pro vás byl výběr vhodného modelu snazší. Zvukově jsou si mikrofony hodně podobné, a tak nezbývá než zkusit a vybírat podle toho, co bych s mikrofonem chtěl dělat. Dneska vám moc nepomůže ani množství nastřádaných peněz, neboť se cenově točíme skoro na místě.

Pokud jde o parametry, které jsou vždycky diskutabilní, tak je uvádím vždy, když lze nějaký parametr v popisu výrobce vyčíst. Abychom se hned na začátku usnesli, co považuji za USB mikrofon, je to pro mě takový, který se dá pomocí rozhraní USB zapojit k PC/Mac. Pokud je možnost připojit jej i k mobilnímu zařízení, je to příjemný bonus.

U každého mikrofonu bude malé shrnutí faktů, a to formou „co má a co nemá“, abyste v tom měli jasno. Přišlo mi to lepší než psát klasické plusy a mínusy, protože to ani vlastně žádné mínusy a plusy nejsou.

 každého mikrofonu bude malé shrnutí faktů, a to formou „co má a co nemá“, abyste v tom měli jasno. Přišlo mi to lepší než psát klasické plusy a mínusy, protože to ani vlastně žádné mínusy a plusy nejsou.

Téma, proč právě USB mikrofon, už bylo popsáno mockrát a docela pěkně se mu věnoval kolega Ondřej Jirásek v článku Mikrofon přes XLR versus USB mikrofon. Stejně tak článek v DISK magazínu Nahráváme hudbu doma s USB mikrofonem popisuje tuhle problematiku velice pěkně a srozumitelně. Nicméně musíme uznat, že vývoj neustále pokračuje a limity jež nás svazovali před pár lety nebo ještě před pár měsíci už nemusí být dávno tolik svazujícími. Navíc výrobci samotní mají spoustu dobrých nápadů a kombinují věci a funkce, které by nás dříve ani nenapadly.

Prapůvodně měl USB mikrofon pouze nahradit klasickou kombinaci mikrofon – předzesilovač – zvuková karta. Díky rozhraní USB můžeme použít mikrofon, který nepotřebuje ani předzesilovač ani zvukovou kartu a stačí nám počítač. Jestli PC anebo Mac je téma zdlouhavé a necháme si jej na jiný článek. Podrobným pročítáním návodů a parametrů jednotlivých mikrofonů jsem nacházel i spoustu možností použití a nejen to. Zjistil jsem, že USB začíná být nejen všudypřítomné rozhraní, ale objevuje se i na místech, kde bychom jej nečekali. A upřímně řečeno mám z toho radost. Tedy v našem zvukovém odvětví, kdy začínají mít výrobci po dlouhé době temna docela dobré nápady. Na rozdíl od jiných. Zdaleka už není USB mikrofon pouze „levnou“ náhražkou pro ty, co nemají prostředky na to koupit si „pořádný“ studiový mikrofon.

Pro přehlednost uvádím čtyři základní druhy směrových charakteristik, se kterými se v průběhu představování setkáme:

  1. Kardioidní – čistě jednosměrná charakteristika, ideální pro snímání jednoho konkrétního zdroje zvuku. Velmi dobře potlačuje nežádoucí odrazy v prostoru a hluk v pozadí, které přicházejí z jiného směru.
  2. Všesměrová (kulová) – nabízí vyváženou citlivost pro zvuky přicházející ze všech stran a snímá tedy zvukové zdroje stejně dobře ze všech směrů. Je výborná pro případy, kdy chcete do svých nahrávek přidat pocit prostoru a výborně se také hodí pro společné nahrávání větší skupiny zdrojů zvuku.
  3. Osmičková – poskytuje vyrovnanou citlivost na obou stranách mikrofonu. Je ideální pro simultánní snímání dvou samostatných zdrojů zvuku.
  4. Stereo – snímá nezávisle zvuky z levé a pravé strany mikrofonu a vytváří tak pravdivý stereo obraz.

 

Monkey Banana – Hapa

Mikrofon určený pro rychlý a kvalitní záznam zvuku do PC a MAC

Vzhledově bych řekl, že nejhezčí ze všech nabízených. Tedy pokud máte rádi „moderní“ retro. Vyrábí se ve čtyřech barvách. V bílé, žluté, červené a černé. Barvy jsou tak výrazné, že nevím věru, kterou bych si vybral dřív. Ale o barvě to tady není. 

Mikrofon Hapa bude vhodný pro použití v podcastových nahrávkách a v dnešní době čím dál více pro populárnější vlogy. Díky barevným variantám bude nejen výrazný svým zvukem, ale i “obrazem”. Pro mě byl mikrofon velkým překvapením i pro další druhy nahrávání. Měl jsem možnost jej testovat pro Muzikus, a tam jsem jej podrobil všemu možnému. Zpěv, akustická kytara, perkusní nástroje, dechové nástroje, no prostě, když si dáte práci jste schopní dostat z tohohle mikrofonu daleko víc než jen hodně dobrý demosnímek.

Díky technologii Plug & Play nemusíte ani instalovat jakékoliv ovladače. Prostě zapojíte a pracujete.

Kapsle je kondenzátorová o velikosti 14 mm. Využívá technologie back electret, díky níž je schopen pracovat s nízkou spotřebou energie.Frekvenční rozsah je 28 Hz–20 kHz, max. SPL pak 138 dB. A nejen to. Od výrobce dostanete v balení také odpružený držák tzv. pavouka. Nechybí samozřejmě USB kabel a ochranné pouzdro. Charakteristika je kardioidní (ledvinová) což dává mikrofonu pěknou směrovost. Rád bych dodal, že tenhle model je možné koupit i v bundlu se stolním stojánkem.

Na těle mikrofonu nenajdete žádné ovládací prvky a ani výstup na sluchátka. Tento zdánlivý handicap je vlastně předností. Je spousta uživatelů, co to prostě nepotřebují.

  • Zvuk (téměř univerzální použití)
  • Plug & Play
  • Příslušenství – odpružený držák (pavouk) s možností připevnění na mikrofonní stojan, USB kabel, obal
  • Design a výběr barev (je prostě krásnej)

 

Nemá

  • Sluchátkový výstup
  • Přibalen žádný software

 

Prohlédnout Hapa na shop.disk.cz

 

Monkey Banana – Mico

Opět se zde jedná o mikrofon s větší membránou a stylově vypadá jako studiový mikrofon. Na první pohled vám, ale neujde trochu konzervativnější vzhled a ovládací prvky umístěné na těle mikrofonu. Zde se firma rozhodla jít trochu jinou cestou. Mikrofon vám tak poslouží jako „plnohodnotná“ zvuková karta. K tělu mikrofonu zapojíme sluchátka jejichž hlasitost a přímý monitoring ovládáme pomocí potenciometru, nechybí ovladač Gain pro nastavení vstupní citlivosti. Tlačítko Mute a LED indikátor jsou nezbytným doplňkem pro pohodlnou práci. Mikrofon je opět Plug & Play pro PC a Mac. Ovšem pozor. Je zde další bonus. Mikrofon lze zapojit také k mobilním telefonům a tabletům. Stačí použít jen redukci, která sice není součástí výbavy, ale dá se pořídit za pár korun. Výbava je jinak velmi solidní. Ochranné pouzdro, tripod stojánek na stůl, USB kabel a protivětrná ochrana tzv. windscreen. Prostě stačí mít tu správnou aplikaci a můžete vyrazit točit podcasty, nebo třeba zvuky přírody, kytaru, zpěv… Fantazii se zde meze nekladou. Charakteristika mikrofonu je kardioidní. Samplovací frekvence 16 bitů/48 kHz, frekvenční rozsah 30 Hz–18 kHz.

  • Zvuk (téměř universální použití)
  • Plug & Play
  • Příslušenství – stojánek na stůl (tripod), USB kabel, protivětrná ochrana, obal, možnost připevnit i na mikrofonní stojan
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu
  • Bude spolupracovat i s mobilním zařízením

 

Nemá

  • Přibalen žádný software

 

Prohlédnout Mico na shop.disk.cz

M-Audio – Uber Mic

Řekněme takový všeuměl pro všechny příležitosti. Disponuje trojitou membránou díky čemuž je zde možné zvolit čtyři směrové charakteristiky:

  1. Kardioidní
  2. Všesměrová (kulová)
  3. Osmičková
  4. Stereo

Připojení pomocí Plug & Play berme jako samozřejmý standard. Ovládání jednoduché a účelné. Pomocí hardwarových ovladačů nastavíme USB/Direct a Mic Volume, stejně tak změníme charakteristiku mikrofonu a o všem nás bude informovat LCD displej. Nechybí tlačítko Mute a samozřejmě sluchátkový výstup, která je zde zastoupen konektorem 3,5mm.

Mikrofon je dodáván s praktickým stojánkem na stůl, který se dá jednoduše změnit na držák na mikrofonní stojan. USB kabel dodávám snad jen pro úplnost. Frekvenční rozsah je 30 Hz–20 kHz, max. SPL je 120 dB. A to není všechno. Je zde i softwarová výbava v podobě Eleven Lite a Xpand!2.​​​​​​​

  • Zvuk (pro zpěv, mluvené slovo i hudební nástroje)
  • Čtyři charakteristiky na výběr (směrová, všesměrová, osmička, stereo)
  • Plug & Play
  • Příslušenství – stojan, nástavec na stojan, USB kabel
  • Softwarová výbava
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu

 

Nemá

  • Transportní obal
  • Windscreen není součástí

 

Prohlédnout Uber Mic na shop.disk.cz

PreSonus – Revelator

PreSonus od doby, co se objevil na scéně zvukových zařízení nepřestává překvapovat. Po digitálních a analogových mixpultech a DAW řešeních byla jen otázkou času kdy přijde se svým USB mikrofonem.

No, a žádná napodobenina toho, co už tu je. Mikrofon má specifickou směrovou charakteristiku, a to hned ve třech různých modelech, které vám zaručí maximální flexibilitu. 

  1. Kardioidní
  2. Osmičková
  3. Všesměrová (kulová)

Na všechna tato nastavení máte k dispozici 16 presetů. Výrobce zde zvolil připojení pomocí USB-C a opět je pro Mac i PC pomocí Plug & Play.

Sluší se zde připomenout, že vlastně nejde jen o samotný mikrofon, ale o kompletní produkční sadu. Výrobce nás totiž obdaroval DAW softwarem Studio One Artist a softwarovou sadou Studio Magic, ve které najdeme plně editovatelný processing, ve kterých nechybí EQ, Compressor, Gate, Limiter a hlasové efekty včetně reverbu. Mikrofon je na designově zajímavém stojánku v tzv. letmém uložení.

Samplovací frekvence 24 bitů/96 kHz. Cena se může zdát oproti konkurenci vyšší, ale nesmíme zapomenout na možnosti směrových charakteristik a SW výbavu daleko přesahující cenu samotného mikrofonu.

  • Zvuk (pro zpěv, mluvené slovo i hudební nástroje)
  • Výběr ze tří charakteristik (kardioidní, osmička, kulová)
  • Plug & Play
  • Příslušenství – stojan (krásně robustní s letmým uložením), nástavec na stojan, USB kabel
  • Velmi bohatá softwarová výbava
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu
  • USB-C
  • 6 presetů, integrovaný processing

 

Nemá

  • Transportní obal
  • Aspoň windscreen by se hodil

 

Prohlédnout Revelator na shop.disk.cz

PreSonus – Revelator Dynamic

Horká jarní novinka 2022. Revelator Dynamic je vlastně totožný i výbavou se svým starším bratrem Revelatorem. Rozdílem je absence kondenzátorové kapsle, která je zde zastoupena dynamickou vložkou. Tím pádem tu máme streamovací mikrofon, který z nás udělá mistry nejen „rozhlasového“ vysílání. Dlouho jsem si říkal, kdo si asi troufne na boj se Shure MV7? A do boje přišel velmi dobře vybaven. Nejen, že zde máme moderní USB-C propojení a opět tři různé směrové charakteristiky. Máme zde i stejně elegantní a robustní letmo uchycený stojan na stůl, pomocí kterého se dá mikrofon uchytit i na mikrofonní stojan anebo tolik oblíbený „pantograf“.

PreSonus nás zde vybavil opět celou plejádou programů, které nám umožní podat hned ze startu profesionální výkon. Posuďte sami. Virtuální mixpult, díky kterému lze přimíchat v reálném čase další zvukové stopy včetně zvuků z her anebo pomocí předvoleb vylepšit snímaný zvuk. Nechybí samozřejmě možnost ekvalizace, kompresoru, gate a dalších FX procesů. No, a jako třešničku na dortu zde máme i Studio One Artist.

  • Tři směrové charakteristiky (kardioida, osmička, kulová)
  • Plug & Play
  • USB-C
  • SW sada Studio Magic, virtuální mix, Studio One Artist
  • Stolní stojan a úchyt na mikrofonní stojany
  • 16 presetů, plně editovatelných (UC surface také v příslušenství), windscreen v příslušenství
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu

 

Nemá

  • Ještě, že tam ten obal nedali, tady bych už fakt nevěděl

 

Prohlédnout Revelator Dynamic na shop.disk.cz

 

ESI – cosMIK uCast

Výborná kvalita zvuku a k tomu balík výkonného softwaru. To je tak v kostce shrnuto vše, co vám nabízí další mikrofon.

Výrobce ESI je na světě dostatečně dlouho, aby věděl, co my muzikanti, blogeři, hráči, zpěváci potřebujeme a chceme. Vlastní ASIO ovladač založený na technologii EWDM ESI zaručuje extrémně nízkou latenci včetně funkce DirectWIRE designovanou přímo pro ESI, která umožňuje integrovat externí zdroje zvuku přímo do vašeho živého vystoupení (potlesk, smích, hudbu na pozadí…). To dělá s cosMIK nepostradatelného pomocníka při vašich podcastech, nebo třeba streamování na Twitch a k podobným aplikacím.

Připojení pomocí USB-C dává tušit, že si bude rozumět i se zařízeními s iOS. Tedy po použití adaptéru Camera Connection Kit, který není součástí. Co, ale součástí je, jsou dva kabely USB. Jeden USB-C a druhý klasický USB (oba cca 2 m dlouhé). Použití pro PC a Mac pomocí Plug & Play je samozřejmostí a ovládání na těle mikrofonu také. Sluchátkový výstup pomocí 3,5mm konektoru je standardem stejně jako ovládání hlasitosti a gainu přímo na těle mikrofonu. Tlačítko Mute je na svém místě. Charakteristika je zde kardioidní. Dodávaný stolní stojánek potěší. Samplovací frekvence 16 bitů/48 kHz, frekvenční rozsah 30 Hz–18 kHz a max. SPL je 130 dB.

Daleko větší radost, ale udělá softwarový balík, který obsahuje Bitwig Studio 8track, WaveLab LE, Audified inTone 2 ESI Edition a Cubasis LE.

Pokud někoho překvapí cena, tak se mu nedivím. Já jsem ji kontroloval několikrát, a ještě ráno se pro jistotu před odesláním článku podívám, jestli dobře vidím.

  • Plug & Play for MAC a iOS, pro použití PC WIN je ke stažení ASIO driver
  • USB-C
  • 2x USB kabel (USB klasický a USB-C, oba 2 metry dlouhé)
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu
  • Stolní stojánek
  • Velkorysá softwarová výbava
  • Vzhledem k výbavě téměř zabijácká cenovka

 

Nemá

  • Cestovní pouzdro a windscreen

 

Prohlédnout cosMik uCast na shop.disk.cz

 

RODE – NT-USB

Tento mikrofon patří do kategorie univerzálních tzv. „side-address“ mikrofonů (paralelní poloha membrány vůči tělu mikrofonu, boční adresový mikrofon přijímá zvuk z úhlu kolmého k mikrofonu). Kromě mluvených aplikací je ideální i pro nahrávání zpěvu a hudebních vystoupení. Charakteristika je kardioidní. O převod signálu se stará převodník A/D 16 bitů/48 kHz. Svými parametry se řadí k mikrofonům studiové kvality. Sluchátkový výstup 3,5mm pro přímý monitoring s vlastním ovládáním na těle. Stejně tak i potenciometr pro mix přímého signálu z mikrofonu a výstupu z počítače/iPadu. Jak bývá u RODE zvykem je design konzervativní a nesmlouvavý, aniž by to ubíralo na jeho šarmu. Samozřejmostí je robustní konstrukce a výroba v rodné Austrálii.

Součástí mikrofonu je pop filtr pro zachycení nežádoucích sykavek a explozivních ruchů, držák, stolní stojan, USB kabel a pouzdro. USB kabel bych tu rád vyzdvihnul, protože se nejedná o nějaký obyčejný kabel k tiskárně, ale o pořádný šest metrů dlouhý kabel.

Kompatibilita je tradičně PC/Mac a iPad. iPad opět přes redukci Camera Connection Kit, která není součástí výbavy. Cena odpovídá kvalitě a dostanete mikrofon, který nezná kompromis.

  • Plug & Play Pc/Mac/iPad
  • Sluchátkový výstup včetně ovládání na těle
  • Držák, stolní stojan, pop filtr, USB kabel (6 m), pouzdro

 

Nemá

  • Přibalen žádný software

 

Prohlédnout NT-USB na shop.disk.cz

 

RODE – NT-USB Mini

Mohlo by se zdát, že jde pouze o menšího bratříčka předchozího modelu. Nenechme se, ale zmást podobným značením. Jedná se o zcela novou unikátní koncepci mikrofonu.

Elegantní a kompaktní mikrofon vám umožní nahrávat nekompromisní studiovou kvalitou přímo do PC/Mac anebo tabletu. Kardioidní směrová charakteristika se specialitou zvanou „fokus“ zapříčiní, že zvuk zdroje před mikrofonem je zaznamenán se sníženou ambiencí místnosti a dalších rušivých zvuků.

Vyrovnaná frekvenční charakteristika a 24 bitů/48 kHz AD konverze s vysokým dynamickým rozsahem zaručí skvělý zvuk v široké škále aplikací. Pop filtr je zde integrován přímo v těle mikrofonu, a tak se nemusíte obávat sykavek ani explozivních hlásek. Stolní stojan je unikátně řešen pomocí magnetického podstavce a lze jej tak velmi snadno a rychle připevnit na mikrofonní stojan. 

Vysoká odolnost vůči RF interferencím. Sluchátkový výstup 3,5mm s regulací úrovně je samozřejmostí.

  • Plug & Play Pc/Mac/iOS
  • Unikátní magnetický držák a stojan na stůl v příslušenství,
  • USB-C kabel v příslušenství
  • Pop filtr integrovaný v mikrofonu
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle
  • Velká odolnost proti manipulačním ruchům
  • Vysoká odolnost proti RF interferencím
  • Kardioidní charakteristika optimalizovaná pro snížení ambience místnosti a dalších ruchů
  • USB-C
  • Kompaktní rozměry

 

Nemá

  • Přibalen žádný software
  • Cestovní pouzdro

 

Prohlédnout NT-USB Mini na shop.disk.cz

 

IK Multimedia – iRig Mic Studio

Malý rozměry, ale velký svou duší a schopnostmi. Ultra kompaktní rozměry tohohle „trpaslíka“ jsou jedním z mnoha překvapení, která na vás čekají. Charakteristika je zde opět kardioidní. 24bitová konverze se samplovacími frekvencemi 44,1/48 kHz dávají mikrofonu neuvěřitelnou dynamiku a úžasnou čistotu záznamu. I přes malé rozměry dokázali inženýři na tělo mikrofonu dostat ovládání hlasitosti sluchátkového výstupu 3,5mm a ovládání vstupní hlasitosti. Pokud jde o konektivitu je iRig mic Studio opět velkorysý. Na těle samotném je micro USB konektor a pomocí dodávané sady kabelů je možné mikrofon spojit s přístroji:

  • Micro USB – Lighting: iPhone, iPad a iPod touch
  • Micro USB – Micro USB OTG: Android (Android 5 nebo Samsung Professional Audio)
  • Micro USB – USB: PC/Mac

Výbava aplikací je zde opět famózní: pro iOS je zde aplikace VocaLive – vokální vícestopý záznamník s možností 12 realtime efektů. EZ Voice aplikace(iOs/Android) je určena zpěvákům, kteří mohou pomocí této aplikace trénovat skladby z jejich hudební knihovny. iRig Recorder je vlastně takový pohotový záznamník podcastů na cesty a aplikace Mic Room je pro majitele iPhone a iPad a umožňuje simulaci různých mikrofonů.

  • Ultra kompaktní rozměry
  • Sluchátkový výstup a ovládání na těle
  • Stolní stojánek
  • V příslušenství je i velká sada kabelů pro připojení k PC/Mac/iOS/Android
  • Kompletní sada IK Multimedia aplikací

 

Nemá

  • Windscreen ani pop filtr
  • Cestovní obal

 

Prohlédnout iRig Mic Studio na shop.disk.cz

Zde by se mohlo zdát, že by mohl náš přehled končit. Ale chyba lávky. Máme zde ještě několik kousků, které jsou svým určením trochu specifičtější, nicméně rozkaz zněl jasně. USB mikrofony.

 

IK Multimedia – iRig Mic HD 2

Je to sice mikrofon do ruky, ale má to USB (micro USB) a sluchátkový výstup. Mikrofonní kapsle je kondenzátorová nebo chcete-li elektretová a její charakteristika je kardioidní tedy směrová. Na mikrofonu je i ovládání hlasitosti vstupního zisku a sluchátkového výstupu. K mikrofonu je standardně dodáván mikrofonní klip pro připevnění na mikrofonní stojan, cestovní pouzdro a stolní stativ. Připojení je možné k PC/Mac, Android a iOS a spolupracuje se všemi dostupnými aplikacemi. Použitím je určen spíše pro reportáže, ale díky velkému dynamickému rozpětí se hodí i pro zpěváky a další hudebníky.

  • Mikrofonní klip k připevnění na mikrofonní stojan
  • Plug & Play pro PC/Mac/iOS/Android
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu
  • Cestovní pouzdro
  • Stolní stativ
  • Upravená kardioidní charakteristika pro větší směrovost
  • Kabely lightning a USB
  • Cestovní pouzdro

 

Nemá

  • Přestože spolupracuje se všemi nahrávacími aplikacemi, tak ve výbavě není ani jedna
  • Windscreen

 

Prohlédnout iRig Mic HD 2 na shop.disk.cz

 

Samson – UB1

Nepatří do kategorie mikrofonů na zpěv a ani nevypadá jako studiový, ale své místo tu zaručeně má. Nejen, že splňuje podmínku USB, ale jako jediný je přímo v kategorii tzv. konferenčních mikrofonů.

Ideální pro různé konference, úřady, školní místnosti. Díky jeho kulové charakteristice mu neunikne jediná hláska. Použití jednoduché. Položit na stůl, zapnout kabel a software v počítači a hotovo.

K mikrofonu dostanete nahrávací software Cakewalk Sonar LE a kabel USB.

  • Kulovou charakteristiku
  • Nahrávací software Cakewalk Sonar LE
  • USB kabel

 

Nemá

  • Cestovní pouzdro

 

Prohlédnout UB1 na shop.disk.cz

 

RODE – VideoMic NTG

Tak a je to tady. Dneska už je to USB opravdu na všem. Tento mikrofon v kategorii „shotgun“ se vyznačuje nejen vysokou směrovostí, ale hlavně broadcastovou kvalitou zvuku, kterou mu dává jeho superkardioidní charakteristika. Původní záměr byl používat NTG pouze k DSLR aparátům anebo k mobilním telefonům pomocí 3,5mm konektoru. Nicméně tu někdo zapřemýšlel a povedl se mu husarský kousek. Nejen, že se dá výstup pomocí konektoru 3,5mm přepínat mezi TRS a TRRS a tím pádem připojíme mikrofon k čemukoliv. Ale máme zde dokonce USB konektor, a to dokonce kompatibilní s PC/Mac, tablety a smartphony. Plynulé nastavení Gainu umožňuje nastavit sílu signálu z mikrofonní na linkovou úroveň.

Držák SM7-R s odpružením a fotografickou botičkou. Digitální přepínač útlumu, HF boost a dvoustupňový high-pass filtr.  Zajímavostí je, že materiál použitý na tělo mikrofonu je letecký hliník a jeho váha tak činí pouhých 94 g. Vestavěná lithium-iontová baterie vydrží plně nabitá na 30 hodin provozu. Cena je relativně vysoká, ale zde si musíme uvědomit, že sport mobilního nahrávání spojeného s videem je úplně jiná disciplína. A navíc, když už domlouváte doma při postprodukci komentáře, tak pořád můžete použít jeden mikrofon. A to se taky cení.

  • Broadcastovou kvalitu zvuku
  • Plug & Play
  • Možnost připojit ke kamerám, DSLR a všude kde je možnost 3,5mm jack nebo pomocí USB do PC/Mac/iOS/Android
  • Ovládání a sluchátkový výstup na těle mikrofonu
  • Dobíjecí baterie s vysokou výdrží (<30 hodin provozu)
  • Hmotnost pouhých 94 g
  • Kabel 3,5mm TRRS, USB-C kabel, USB redukce, windscreen, DeadCat, Držák Rycote
  • Cestovní pouzdro
  • 10 let záruka!

 

Nemá

  • Přibalen žádný software

 

Prohlédnout VideoMic NTG na shop.disk.cz

 

RODE – VideoMic GO II

Jedná se o menšího bratříčka předchozího mikrofonu, ale zde je mimo jiné použitý odpružený držák SM8-R Rycote včetně slotu pro vedení kabelů. Jeho možnosti připojení v podstatě neznají omezení. Připojit lze jak ke kameře, tak DSLR aparátu a stejně tak k mobilnímu zařízení anebo k počítači pomocí USB-C. K tomu je zapotřebí dokoupit odpovídající kabeláž. Je kompatibilní se streamovacím software RODE Connect, který vám umožní zapojit až čtyři mikrofony do jednoho počítače.

  • 3,5mm audio a USB-C výstup
  • Plug & Play PC/Mac/iOS/Android
  • Některé speciální kabely je nutné dokoupit (vzhledem k ceně je to pochopitelné)
  • Kompatibilní se software Rode Connect
  • Odpružený držák SM8-R, TRS-TRS kabel, windscreen.

 

Nemá

  • USB kabely a redukce (ty je třeba dokoupit)
  • Cestovní pouzdro
  • DeadCat

 

Prohlédnout VideoMic GO II na shop.disk.cz

 

RODE – Wireless GO II

No, a když jsem začal s tím videem tak si nemůžu odpustit ještě jeden kousek. Teda spíše dva. Ale ony se od sebe liší akorát tím, že Wireless GO II má dva vysílače a Wireless GO II Single má vysílač jeden.

Jedná se o druhou generaci velmi oblíbeného bezdrátového setu, primárně určenému pro video reportáže a rozhovory v terénu, ale co jsem tak viděl po různých YouTubech apod. tak se krásně zabydlel i ve studiích pro svoji kompaktnost, spolehlivost a skvělý zvuk. Jedná se o set vysílač/přijímač. Přijímač připojíte do nahrávacího zařízení a vysílač máte buď připevněný někde na límečku anebo s klopovým mikrofonem někde na klopy saka a máte pomocí 2,4 GHz přenosu zajištěn bezdrátově přenesený zvuk. Vysílač i přijímač mají v sobě nabíjecí baterii, která se nabíjela u verze I i u verze II pomocí USB. Ale u verze II je tohle USB možné použít i pro audio výstup z přijímače. A co ještě? On-board recording, což je více než 24hodinový záznam do vnitřní paměti vysílačů. Já ty kluky z Rode prostě miluji.

U verze se dvěma vysílači je možné použít dva režimy zvukového výstupu. Buď v prvním režimu smícháme oba kanály do jednoho mono výstupu a uslyšíme na obou stranách totéž tak jako v televizi anebo použijeme druhý režim kdy nám každý kanál hraje z jedné strany. Vysílač 1 na straně levé a vysílač 2 na straně pravé. Pro další zpracování naprosto ideální věc. A totéž samozřejmě očekávejme při použití přes USB.

  • Audio výstup pomocí 3,5mm TRS
  • Digitální výstup USB-C
  • Vstup pro externí mikrofon
  • Plně editovatelné rozhraní pomocí aplikace Rode Central app
  • Vestavěný kondenzátorový mikrofon
  • Všestranná kompatibilita s PC/Mac/iOS/Android a všemi DSLR a kamerami
  • Vestavěné li-ion baterie s výdrží až 7 hodin
  • Snadné připevnění k pásku pomocí klipu
  • Cestovní pouzdro
  • USB-C kabel, TRS kabel, windshields

 

Nemá

  • Žádné

 

Prohlédnout Wireless GO II na shop.disk.cz

Všechny USB mikrofony na shop.disk.cz

Přečtěte si také:

Proč si pořídit USB mikrofon?

Vysíláte na netu? Na facebooku? Anebo prostě pořizujete mobilní nahrávky v terénu? Nechce se vám tahat zvukovka nebo ji i složitě doma připojovat k počítači? Přemýšlíte, že si poří…

Velký přehled malých zvukových karet

Zorientovat se v současné nabídce malých zvukových karet je nezáviděníhodný úkol na několik dlouhých večerů. Trh je malými zvukovkami s 1 až 2 mikrofonními vstupy, všech možných tv…

IK Multimedia: iRig Stream Mic USB – víc než USB mikrofon

Hledáte univerzální USB mikrofon nejen pro streamování? iRig Stream Mic USB kombinuje mikrofon se zvukovou kartou a je tak ideální pro streaming, komunikaci i tvorbu hudby. Jeho kv…

RØDE: VideoMic Me‑C+ - dokonalý a univerzální

Taky vás nebaví zjišťovat, jestli můžete produkt používat se svým konkrétním zařízením? Proto značka RØDE doplnila svou řadu digitálních video mikrofonů o nový směrový mikrofon Vid…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře