logo Disk

DJ Friky vs. Maschine & Komplete O propojení ultimátních nástrojů od Native Instruments

Po několika měsících sezení nad nekompromisním producentským a performerským produktem Maschine Mk2 společně s balíčkem softwarových VSTeček a samplů z Komplete Ultimate jsem byl vyzván, abych se vyjádřil ke svým pocitům a zkušenostem s tímto produktem.

Kategorie: Studio - Recenze | DJing - Recenze | DJing - VIP
DJ Friky | 6. září 2013

Hned ze startu je třeba zmínit, že jsem Maschine Mikro a Maschine Mikro Mk2 používal téměř dva roky na svá živá vystoupení. Jelikož se má práce na stagi a hlavně ve "studiu" zásadně změnila, MM Mk2 jsem tedy předal svému kolegovi DJ FLUX (TROUBLE TEAM 3 x CZ SK DMC TEAM šampion) k dalšímu použití. Našel si své místo nejen při našich společných shows. Připomeňme si tedy, o co vlastně tady jde, a přibližme si pro nezasvěcené několik těchto zvýrazněných anglicko-německých názvů.

Komplete Ultimate

Komplete Ultimate obdržíte na HDD 320 GB a jeho instalace zabere téměř 250GB. Obsahuje pluginy a zvukové banky, na které si je potřeba udělat nejen čas, ale také místo. Jsou jimi například Abbey Road Drums Samples Bank, syntetické nástroje Massive, Reaktor, Aabsinth 5 dále nespočet zvukových efektů a softwarových hudebních nástrojů. Nebudu zde vypisovat jednotlivé názvy či kvality, protože tím bychom se nikam nedostali, navíc mi to nepřísluší.
Zaměřím se tedy na použití a ovládání těchto nástrojů společně s Maschine Mk2, ke kterému jsem díky této obrovské bance začal dále automaticky směřovat.

MASCHINE Mk2

Maschine Mk2 je plnohodnotný midi kontroler s 16 bicími pady a 10 otočnými knoby. Další ovládací části, není třeba vypisovat, Philip TBC o Maschine Mk2 napsal už jednu povedenou uživatelskou recenzi, kde všecho pěkně rozebral. Jak hardware, tak i software pochází z dílny německé společnosti Native Instruments, a proto je propojení HW i SW pro uživatele více než zajímavá. Nejzásadnější část, o kterou se s vámi podělím, je mé přímé využití tohoto produktu.

V praxi

Počítač a sluchátka s sebou v dnešní době nosí skoro každý a spolu s lehkou Maschine je tohle pro mne nepostradatelná součást setupu, bez kterého téměř nevyrážím. A to ani na delší cesty vlakem či letadlem.

S tímto setupem máte plnohodnotné studio neustále při ruce o hmotnosti 4,2 kg (s počítačem MacBookPro 13"). Ableton Live používám na studiovou práci. S pomocí mixážního pultu Rane 62 a jeho propojení přes The Bridge není problém Maschine využívat jako VST. Tady to začíná být velice zajímavé, máte nebo absolvujete základní hudební vzdělání tak už nemusíte být jen beatmaker nebo sampler artist, ale hra se mění v hudební tvorbu pro jakýkoliv projekt. Otevřou se vám tak dveře do světa producentství a objevíte kouzla hudebního instrumentu. Měnění parametrů u předem navolených softwarových synťáků a jejich tónin, délky samplů, loopů, nastavení citlivosti úderů na pad… To všechno, vám ulehčuje a dává neskutečnou možnost kreativity.

Co si budeme nalhávat, i proto je Maschine a Komplete tak populární a určitě nejsem jediný, kdo ho používá a chválí. Pokud tedy uvažujete o hudební produkci nebo chcete obohatit Váš DJský set, neváhejte s jeho pořízením. Cena poměr výkon vás příjemně překvapí

Native Instruments na shop.disk.cz

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře