logo Disk

Interkom vestavěný ve video převodníku

Nový firmware, nová funkce. Funkcionalita interkomu je v současné době přidávána do softwaru Kiloview převodníků, tedy enkodérů a dekodérů pro IP video, i některé NDI převodníky mají již své kompatibilní zástupce.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
Vít Valenta, DiS | 18. listopadu 2021

Kiloview je jedna ze značek, která nabízí ke svým produktům zdarma i praktické nástroje, jako je NDI Multiview software,Kilolink a nově i Interkom, který pracuje ve dvou režimech. Aktuálně je možné připojit se pouze USB sluchátky, nicméně připojení do 3,5mm jacku je na seznamu vlastností, co mají přijít v budoucnu s dalšími aktualizacemi.

 

Zde naleznete nejnovější firmware pro převodníky

 

Device-to-Device

Režim mezi zařízeními funguje principielně jako telefonní hovor. V rámci společné sítě se převodníky najdou vzájemně a vy zkrze webové rozhraní jednoho z nich můžete zahájit hovor mezi nimi (Device-to-Device), nebo s jedním z nich přímo z počítače nebo telefonu (Device-to-Web). Ručně se dají nastavit i pro komunikaci se zařízením v jiné podsíti.

Multi-party

Pro fungování tohoto režimu je potřeba instalace linuxového serveru - běžného uživatele zaskočí obě slova "server" i "linux", ale v momentě, kdy máte k dispozici počítač, na kterém můžete je instalovat (Ubuntu 18.04+ / Debian 9+) vás čeká akorát stažení a spuštění instalačních balíčků, které většinu složité práce udělají za vás, pak vás čeká akorát nastavení adres a pár příkazových řádků sepsaných v návodu.

K serveru se pro práci můžete připojit pomocí webového prohlížeče prakticky odkudkoliv (PC/mobil/tablet=terminál). Dohromady v současné verzi server může obstarat 10 zařízení (8 převodníků + 2 terminály).

Administrátor ze svého terminálu může upravovat skupiny zařízení, jejich aliasy, hesla a hlasitosti v interkomu při hovoru. Může také poslat QR kód pro připojení k interkomu telefonem.

Stránka výrobce s odkazy na manuál instalace serveru

Na co se můžeme těšit

Vývojáři slibují, s dalšími verzemi udělají ještě jednoduší instalaci a v zářivé budoucnosti i software přímo na Windows. Není ovšem jisté jestli i ten bude zdarma. Také má přijít profesionální placená verze bez omezení počtu připojených zařízení a hardwarová verze serveru - v podstatě si koupíte server již instalovaný do kompaktního zařízení, které pak zapojíte do sítě a interkom vám zprostředkuje.

Také, jak jsem již zmiňoval, přidají podporu sluchátek s 3,5mm jackem, nebo se dvěma jacky, podle verze hardwaru převodníku. Aktuálně tato vlastnost jde obejít malou USB zvukovou pouze s jedním vstupem a jedním výstupem - investice za pár stovek.

 

Jak si stojí oproti verzi od konkurenční značky

Australská firma Birddog má svojí free a placenou verzi softwaru pro interkom již shruba 2 roky. Postupně funkcionalitu vylepšují a přidávají do dalších komponent - např. do PTZ joystick kontroleru. Dokonce zašli o krok dál a mají pro interkom svoje sluchátka, která podporují funkci push-to-talk, takže propojení od uživatele do režie je realizováno, pouze když se rozhodne mluvit. Funkcionalitou je velmi blízko vysílačkovému systému s rozdělením skupin a prioritou mateřské stanice (režie). Uvidíme, jak se situace a cena profi verze změní v momentě, kdy kiloview přijde s vlastní neomezenou profi variantou.

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře