logo Disk

Jak se točí na RØDE NT-USB+… … voiceovery a mluvené slovo v kvalitě broadcastového studia

Před časem jsem recenzoval RØDE NT‑USB Mini, a než jsem se dostal k většímu bratrovi, RØDE NT‑USB, dostala se na trh nová verze se znaménkem +. Mikrofon je zajímavý pro snímání mluveného slova, zpěvu, ale také hudebních nástrojů. Zaměřil jsem se na mluvené slovo a voiceovery, které běžně ve střižně u produktového videa namlouvám.

Kategorie: Studio - Recenze | Film & Video - Recenze
Lukáš Fronk | 2. února 2023

Předností tohoto – podle výrobce profesionálního – USB mikrofonu je, že funguje skvěle hned po vybalení z krabice. Připojil jsem jen stojan a USB-C kabel, přičemž obojí bylo součástí balení, a spustil záznam. Výhodou této kondenzátorové kapsle je zřetelné snímání, tedy průzračnost. Kardioidní směrová charakteristika zajišťuje skvělé odhlučnění okolních ruchů a ozvěn ve zvukově neošetřené místnosti, protože tento typ mikrofonu se primárně využívá na velmi krátkou vzdálenost. I z toho důvodu vložil výrobce do balení pop filtr. Aby to nepůsobilo, že se nechám lehce podplatit: doporučuji vám přikoupit rameno nebo stojan, podle toho, kde se chystáte mikrofon používat. V balení přiložený stolní tripod je pro kratší záznam skvělý, ale logicky nedokáže eliminovat případné vibrace stolu, které se mohou projevit jako nežádoucí ruchy.

Podobně, jako tomu bylo u Mini varianty, také NT‑USB+ připojíme k počítači či iPadu a nemusíme pořizovat žádné další zvukové rozhraní nebo instalovat ovladače. Na Macu se mikrofon ukáže jako další zařízení a lze ho využívat nejen jako vstupní, ale i jako výstupní. Do mikrofonu můžeme zapojit i sluchátka, která vyžadují vyšší impedanci a mají zde vlastní ovládání hlasitosti. Druhé kolečko slouží jako potenciometr, kterým se mixuje odposlech se zvukem z výstupu z počítače či iPadu. Například můžeme regulovat hudební základ během zpěvu. Mikrofon tak svým způsobem funguje jako zvukové rozhraní, ale primárně slouží pro monitoring toho, co právě nabíráme, a to s nulovou latencí.

Zde přichází na řadu velice užitečná aplikace RØDE Connect. Ta umožňuje čistě zpracovaný signál s nízkým šumem a vysokým ziskem předzesilovače Revolution Preamp™ nejen nahrávat a streamovat, ale v reálném čase také dobarvit díky legendárním efektům APHEX®. Charakteristické hlubší tóny Big Bottom™ nebo průzračnost Aural Exciter™ znějí skutečně impozantně: přesně tak, jak je známe z rádia nebo filmových trailerů. Když k nim přidáme všemi oblíbený kompresor, který výrazně zjednodušuje současný zrychlený recording, s NT‑USB+ máme k dispozici profesionální vybavení a oblíbené efekty, dříve dostupné pouze v broadcastovém studiu.

Produkt vyrobený v Austrálii bude skvělým společníkem od prvního dne, protože k němu nemusíme pořizovat žádné další zvukové zařízení. Zároveň je natolik kvalitní, že se z úvodní investice může stát investicí dlouhodobou.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Lukas Fronk (@lukasfronk)

Přečtěte si také:

RØDE NT-USB+

Nový NT-USB+ navazuje na velmi úspěšný a populární mikrofon NT-USB a doplňuje jej o funkce nové generace, je proto ideálním nástrojem pro širokou škálu aplikací, od nahrávání hudby…

Nové NT-USBčko od RØDE?

Když mi dorazila k testu druhá verze Plus už tak povedeného mikrofonu NT-USB, měl jsem spíš smíšené pocity. Vypadá to stejně, v balení je mikrofon s nasazeným pop filtrem, stativ n…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře