logo Disk

Kolik kláves na MIDI klaviatuře?

Rozmýšlíte si, kolik kláves by měla mít MIDI klaviatura, kterou hodláte koupit? Zda miniaturní, anebo střední velikosti, či dokonce velkou s plným rozsahem? Každá má své pro i proti. Různý počet kláves holt slouží pro jiný účel i jiný žánr. Pomůžeme vám rozhodnout se.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Ondřej Jirásek | 23. prosince 2018
Témata: -midiklaviatura

Do mini baťůžku

25 kláves: 2 oktávy + 1 tón

Mini klaviatura je určena především pro rychlé zadávání not či MIDI údajů do počítače. Anebo třeba pro house či techno styly a pro jednoduché vyhrávky v rámci dvou oktáv. Pokud vám nejde o virtuózní hru, pomocí speciálních Octave tlačítek můžete transponovat oktávy, tj. pohybovat se šipkami nahoru a dolů. Tím rozšířit rozsah nástroje.

AKAI MPK mini MKII má klaviaturu v opačném, černo-bílém provedení.

Klávesy nejsou obvykle v plné velikosti, ale menší a buď nevyvážené, nebo polo vyvážené. Na druhé straně jsou rychlostně citlivé, čímž umožní dostatečně vyjádřit dynamiku.

Mini klaviatura nemusí počítat s připojením pedálu pro podržení tónů, ale nabízí jinou vychytávku: tlačítko Sustain. Nahrazuje pedál a bude-li sepnuté, tóny se podrží i poté, co uvolníte ruce z klaviatury.

Tip1: Mini klaviatura se hodí na jakékoliv cesty, neváží víc jak kilogram a s obvyklými rozměry 30 x 20 x 5cm se vleze i do malého baťůžku.

Do batohu

32 kláves: 2 a půl oktávy

Dvě a půl oktávy už nejsou málo. Při úzké harmonii umožní hrát doprovod levou rukou a jednoduchou melodii pravou rukou zároveň. Nemusíte tolik přepínat tlačítkem Octave.

Tip2:  Řada kláves ve třídě „32“ nabízí volitelné rychlostní křivky, kterými si nastavíte odezvu vyhovující vaší hře.

M-Audio Axiom Air Mini 32 váží jen 1,13 kg!

32 kláves je obvykle dynamických, menších, polo vyvážených nebo nevyvážených. Nástroj váží od 1 kg do 2 kg, obvyklé rozměry jsou 40 x 20 x 5 cm. Je rovněž lehký a hodí se na delší cesty.

Do obalu přes rameno nebo na stůl před monitor

49 kláves: 4 oktávy +1

Klávesy už jsou v plné velikosti a polo vyvážené. Navíc panel keyboardu bývá v dostatečném množství vybaven všemi ovladači: slidery, pady, knoby, otočnými kolečky Pitch a Modulation i zónou Transport.

Tip3: Rozměry 100/80 x 30 x 7 cm se klaviatura přesně vejde na stůl před audio i video monitory. Umožní vám hrát i nahrávat akordy, melodie, hudební fráze, ale i pomocí dobře vybaveného panelu řídit DAW a editovat projekt.

S klaviaturou Komplete Kontrol S-série MK2 intuitivně "ovládnete" Ableton Live, Logic Pro X, Garage Band ad.

Váha klaviatury se pohybuje např. od 3 kg do 6 kg. A to není moc, v ruce i na rameni v obalu nástroj odnesete na koncert či do zkušebny.

Do domácího studia na stojan vedle režiséra či zvukového mistra

61 kláves: 5 oktáv +1

Pět oktáv je už slušný rozsah, jaký má třeba cembalo, anebo některé spinety, tedy běžný rozsah barokních, rokokových i klasických klávesových nástrojů.

Tip4: Na klávesy s 61 klávesami zahrajete většinu barokních a klasických skladeb, ale i většinu moderních žánrů.

Klaviatura disponuje polo vyváženými klávesami s tzv. Aftertouch efektem - na klávesu můžete po úderu ještě přitlačit a tím zvýšit dynamiku tónu.

Šest oktáv M-Audio Code 61 umožní zahrát většinu klasických i moderních skladeb.

Průměrně se nástroj pohybuje v rozmezí 100/110  x 20 x 7 cm a váží od 4 do 8 kg. Položíte jej do obalu a unese v rukou, ale přece jen se s ním počítá na pevné místo ve zkušebně či studiu.

Tip5: 5 oktáv je přesný počet, který potřebujete mít po ruce při práci s VST nástroji, pro nahrávání většiny hlasů, podkladů, demáčů i ostrých skladeb.

Creator keyboard 61 hardcase uchrání perfektně vaše klávesy před pády, tekutinami i škrábanci.

Lehce ořezaný klavírní rozsah

73-76 kláves: 6 oktáv +1/3

Klaviatura zahrnuje šest oktáv s jedním nebo třemi přidanými tóny. Jde vlastně o zredukované pianino, které je tím pádem lehčí i kratší. Jinak ale plně funkční, jako nástroj s 88 klávesami.

Plný klavírní rozsah na jeviště i do profesionálního studia

88 kláves: od subkontra A po pětičárkované c

Plnou klaviaturu, 7 oktáv a malou tercii dolů do subbasů nabízejí už skutečně mistrovské nástroje, u kterých interpret při stisku klávesy vyžaduje dokonalý hráčský pocit. Bílé klávesy v tomto případě bývají vyrobeny z pravého nefalšovaného dřeva.

StudioLogic SL88 GRAND má dřevěné klávesy a umožňuje detailně vyvážit rovnováhu mezi bílými a černými klávesami.

Kladívková mechanika funguje na podobných principech jako u skutečných akustických nástrojů. Odpovídá požadavkům na kvalitu, která je vyžadována pro reálná pianina a křídla. Vyvážený pohyb klávesy a její rychlý návrat do původní polohy zaručuje velmi plynulý a autentický pocit ze hry.

Tip6: Rozmyslete si, zda chcete těžší nástroj, se kterým se nataháte, ale který se při hraní nepohne ani nezatřese, anebo lehčí, který přeci jen tak pevný a stabilní nebude.

Pokud se týká určení nástroje na jeviště, jeho panel bývá osazen tlačítky a potenciometry strozeji. Pokud jde o MIDI klávesy do studia, panel obvykle nabízí většinu toho, na co můžete pomyslet.

Počítejte se rozměry 130 x 30 x 12/15 cm, nástroj je prostě velký. Pokud se týká hmotnosti, pohybuje se od 15 kg výše, ale můžete se setkat i klávesami okolo 10 kg, aby šly lehce přenést. Popravdě ale, vyšší hmotnost je naopak výhodou. Nástroj prostě pevně sedí v stojanu, nehýbe se a nestěhuje a bezvadně poslouchá vaše ruce.

Přečtěte si také:

Jak vybrat správnou zvukovou kartu: Kolik jakých vstupů a výstupů?

Jaké výstupy a vstupy by měla mít běžná zvuková karta? K čemu vůbec všechny slouží? Co by nemělo chybět? Které prvky budu běžně potřebovat a které jen občas?…

MIDI klaviatura: jaké ovládací prvky by neměly chybět na panelu?

Vybíráte si MIDI klaviaturu? Co vše má mít na panelu a co vlastně mohu těmito tlačítky a potenciometry ovládat? A jen klávesy samé nebo i externě připojené nahrávací a editační pro…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře