logo Disk

Novinky z IBC 2014 Prošli jsme za vás veletrh

V Amsterdamu proběhla ve dnech 12.-16. září 2014 světová výstava IBC věnovaná profesionálním broadcastovým technologiím. Přinášíme vám stručný přehled novinek od našich dodavatelů, kteří se výstavy účastnili.

DISK | 24. září 2014

JVC Professional

Na výstavě IBC představila firma JVC nový kompaktní 4k camcoder GY-LS300 s MFT mountem na objektivy, super 35 velikostí CMOS čipu a záznamem v UHD rozlišení s maximální snímkovou frekvencí 60p. Tato novinka by se do prodeje měla dostat v březnu 2015. Dalšími novinkami firmy JVC oznámenými z kategorie 4k kamer, byly modely GY-LSX1, což je 4k kamera na rameno s velikostí CMOS čipu super 35 a PL mountem pro filmové objektivy a řadu 4k novinek završila 4k minikamera GW-SP100 MFT vybavená MFT mountem na objektivy, super 35 velikostí CMOS čipu a externím rekordérem, který umí nahrávat součastně ve 4k i HD rozlišení. Všechny nové modely jsou vybaveny možností streamingu, stejně jako aktuální HD modely již prodávaných kamer GY-HM650 a HM850, které byly na výstavě, díky této vlastnosti, v centru pozornosti zpravodajců.

 

www.jvcpro.eu

Hitachi

Firma Hitachi Kokusai, jako jeden z velkých světových výrobců profesionálních studiových kamer, představila nový model studiové CMOS kamery SK-HD1300 3G, a jako absolutní novinku 4k studiovou kameru SK-UHD4000. Zajímavostí je, že anglická rentalová firma Gearhouse, si již objednala 50 kusů této 4k kamery, kterou začne od jara 2015 používat pro sportovní přenosy premier league a jiných sportovních událostí, které má již pro rok 2015 předjednány.

 

www.hitachi-keu.com

 

Newtek

Firma Newtek představila na výstavě několik velice zajímavých produktů, které jednak doplňují řadu produkčních stanic Tricaster o další zajímavé funkce, ale zárověň jsou i použitelné jako doplňky do TV režií, které jsou založené na produktech jiných výrobců. Největší pozornost vzbudil produkt Talk Show VS100, což je interface umožňující připojit Skype uživatele přímo do broadcastového prostředí pomocí HD-SDI rozhraní, včetně barevných korekcí, synchronizace zvuku s obrazem a zpětnou tally indikací pro Skype účastníka. Dalším zajímavým produktem je CG server LIVE CG, který je schopen generovat kompletní on-air grafiku včetně textových crowlů a pomocí doplňku Social Hub integruje do vysílání informace ze sociálních sítí, nebo SMS portálu. LIVE CG má také speciální softwarovou verzi grafického prostředí pro sporty jako je fotball, hokej, tenis a košíková. Pro sportovní komentátory Newtek nabídl také zajímavý produkt FingerWorks 5, který umožňuje v reále kreslit na dotykovém monitoru a přenášet tyto situační nákresy přímo do odbavovaného obrazu. Jako nový hardwarový doplněk k režiím, byl k vidění na stánku Newtek také bezdrátový a drátový set Tally světel s názvem Tally Air a Tally Remote.

www.newtek.com

TV1 miniCASTER

Firma TV1., známá svým streamovacím řešením založené na brandu miniCASTER, představila nový encoder miniCASTER Loop, který kromě změny barvy z červené na černou umí enkódovat v profilech 1080i s dodržením definované šířky přenosového pásma, což je důležité zvláště v případě satelitních přenosů. Nově byl také představen dvoukanálový encoder StreamMachine v 1U rackovém provedení. Standardně byly prezentovány inovované modely satelitních setů pro montáž na auto, nebo pro převoz v mobilním flight case.

minicaster.com

Pro-X

Čínská firma Pro-X představila na veletrhu IBC nové vylepšené verze bezdrátových systémů pro přenos HD videa XW-HDU04/06 s dosahem 300/500 m a zpožděním 1 ms. Vylepšení spočívá v menším kompaktnějším provedení vysílače a doplněním zpětného přenosu tally indikace. Novinkou byl mobilní systém pro přenos HD videa na vdálenost 2 km pomocí úzce směrové antény umístěné na stativu, dodávaný v robustním přepravním casu. Novinkou byly také vysokokapacitní baterie pro serii JVC kamer HM600/650, které byly doplněny D-tap a USB napájecím konektorem. Zcela nově zde také firma Pro-X představila bezdrátový interkom systém pro čtyři účastníky s dosahem 250 m. Zajímavé na tomto řešení je, že přijímač a vysílač je vestavěn přímo ve sluchátkovém setu. Intercom systém je vybaven také zpětnou tally indikací.

www.pro-x.biz

Decimator design

Firma Decimator design známá především jako výrobce konvertorů představila na výstavě v Amsterdamu dva nové multiview procesory D-Mon 6 a Dmon 12 schopné zobrazit signál 6 nebo 12 HD-SDI zdrojů s různým rozlišením na jeden HD-SDI/HDMI výstup. Nevíce zajímavý, byl však na stánku firmy Decimator, nový převodník MD-HX, který umí převádět obousměrně mezi formáty HDMI a SDI, SDI a HDMI, HDMI a HDMI, SDI a SDI a to včetně konverze rozlišení a frame rate. To vše za pouhých 230 EUR, což činí z tohoto převodníku absolutního vítěze ve své kategorii v poměru cena/výkon oproti konkurenci.

www.decimator.com

Blackmagic Design

Firma Blackmagic design jako obvykle překvapila řadou nových produktů a částečně také inovacemi svých již existujících produktů. Její stánek byl největší v hale 7 a byl neustále obležen návštěvníky. Ohledně inovací to byla řada MiniConverterů, která je již zcela updatovaná a připravená pracovat v rozlišení 4k. Inovací také prošly modely kamer Cinema camera a Production camera 4k, které jsou od teď nabízeny i ve verzi s PL mountem pro přímé použití profesionálních filmových skel. Na stánku byla také k vidění, již před půl rokem na NAB výstavě oznámená, kamera URSA v několika modifikacích dle typů použitých objektivů jako EF, PL nebo B4 mount. K vidění, také byla verze URSA HDMI, kde jako snímač můžete použít vaši stávající DSLR kameru nebo foťák. Z nových produktů byl představen Smart Videohub 40x40 v 3U rackmount v provední s tlačítkovým ovládáním a velkým náhledovým displejem na čelním panelu. Nově byl také představen Multiview 16 1U rackmount procesor, umožňující zobrazit součastně 16 SDI zdrojů videa s různým rozlišením a frame rate na HD SDI výstup. Pro náhledy v produkčním prostředí byl představen 17" Smart View 4k monitor v rack mount provedení se dvěma 6G-SDI vstupy loop thrue a ovládacími prvky na čelním panelu monitoru. Poslední představenou novinkou byla nová PCIe karta Decklink 4k Extreme 12G umožňující zobrazení 4k se snímkovou frekvencí až 60 snímků za vteřinu. Zajímavostí bylo také oznámení akvize firmy Eyeon Software, která vyvinula software Fusion, což je kompoziční node-based video editor používaný ve špičkových světových postprodučních studiích.

www.blackmagicdesign.com

Atomos

Firma Atomos představila na svém stánku ucelenou řadu svých externích HD video recordérů se záznamem do formátu Prores jako Samurai, Ninja Blade, miniaturní Ninja Star ve spojení s různými DSLR a profesionálními video kamerami. Prezentována zde byla také novika Shogun, což je externí recorder s kalibrovaným displejem a možností záznamu ve 4k Prores formátu. Tato očekávaná novinka by se měla dostat do prodeje v polovině listopadu tohoto roku. Dále zde byl prezentován nový produkt Powerstation, což je napájecí zdroj, lehce namontovatelný k DSLR kamerám, jako například A7s, GH4, 5DMKIII, FS700, C100, který je schopen ze dvou NP baterí generovat různá tři výstupní napětí pro napájení doplňkových komponent kamerového rigu a zároveň disponující dvěma USB napájecími konektory.

www.atomos.com 

Cam Gear

Čínská firma Cam Gear, známá výrobou kvalitních kamerových stativů, uvedla na veletrhu další dva přírůstky do svého sortimentu. A to dvě verze malých odlehčených stativů s fluidní hlavou MARK 4 a MARK 6, prodávané ve dvou modifikacích. MG verzi s ground spojovacím mechanizmem a MS verzi se středovým spojovacím mechanizmem.

camgear-pro.com 

Field Cast

Holanská firma Field Cast premiérově na IBC výstavě představila sortiment optických kabelů na bubnech v délkách 100 a 200 m v provedení single a multimode. Typy kabelů jsou nabízeny dále ve dvou provedeních, odlehčené Light verzi a ve velice odolné heavy duty military verzi. Samotné koncovky kabelů s konektory jsou dodávány v robustním kovovém šroubovacím provedení. K dispozici jsou také panelové konektory s redukcemi na SC formát optického konektoru. Toto řešení je speciálně designováno pro HD a 4k Studio kameru a Studio kamera converter, jednotku od firmy Blackmagic design, která tímto optickým připojením disponuje. Zajímavá je na těchto produktech kromě kvalitního provedení hlavně cena, protože se pohybuje zhruba na polovině ceny jiných renomovaných výrobců optických kabeláží a propojovacích optických řešení.

www.mediamachine.eu 

Roland

Japonská firma Roland, historicky známá spíše jako firma pro výrobu hudebních nástrojů, zvukových procesorů, aparatur a mobilních audio rekordérů. Ukázala na veletrhu IBC svoje nové produkty z oblasti videa. Novinkou byla XS serie tří multiformátových AV Matrixů v rackmount provedení určených pro instalace a integrace AV systémů. Nejzajímavějšími produkty byly AV mixery VR-3EX, vhodný pro kompaktní řešení míchání audia a střihu videa pro internetové přenosy v SD formátu a VR-50HD, což je velice kompaktní AV mixer schopný míchat 10 kanálů audia a 4 video vstupy v různých SD a HD rozlišeních a formátech jako HDMI, VGA, Component, SDI. Produkt je obzvlášt vhodný pro live akce, kde se setkáte s různými vstupními formáty videa. Tento AV mixer je umí připojit a smíchat všechny formáty na které si jen vzpomente. Není nutno s sebou vozit hromadu různých externích konvertorů. Navíc je tento AV mixer vybaven USB3 výstupem, který můžete připojit k PC nebo MAC a pomocí aplikace Wirecast můžete přímo streamovat výstup z AV mixeru na internet. Pro ty, co už vlastní SDI video střižny a potřebují kvalitní převodník z jiných formátu na SDI, prezentoval Roland nový externí převodník VC1 Scan Converter, který dokáže v reále převést video signál z formátů VGA, Component, Composit a HDMI do HD-SDI formátu, včetně možnosti změny frame rate rozlišení a poměru stran obrazu.

www.roland.com

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře