logo Disk

Poznáváme Studio One: 28. Project Page Ze záznamu na mix, na mastering a zpět pouhým kliknutím!

Při práci na nahrávce procházíme vždy 3 základní fáze. Záznam, mix a mastering. Zpravidla pro tyto činnosti musíme používat specifická prostředí. U Studia One máme možnost tato prostředí použít v rámci jednoho programu. Navíc jsou propojena tak, že spolu komunikují.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 30. prosince 2020

Finalizačním krokem každé nahrávky je mastering. Studio One pro tento druh práce nabízí část, která se jmenuje Page. Tu si v tomto příspěvku více přiblížíme.

Rozložení

Pro mastering potřebujeme jiné prostředí než pro mix. V podstatě je o něco jednodušší. Project Page je rozdělena do 3 základních zón.

V levém horním rohu vkládáme nové tracky. Hned vedle nalezneme efektovou sekci. Dvě třetiny pravé části projektu tvoří měřící nástroje. Dolní část pak slouží k zobrazení a úpravám importovaných tracků v podobě wave.

Tracky (stopy)

Přidávání tracků do Projectu můžeme udělat více způsoby. Buď přímým importem z menu Project. Můžeme také otevřít průzkumník klávesou F5. Novým a skvělým způsobem je importování přímo z projektu do projektu. Z části programu Song můžeme dát příkaz pro export do daného Projectu.

Pokud máme mixy naimporotované v levé části můžeme u hlaviček stop otevřít šipkou menu pro vložení popisu, identifikačních kódů (tzv. Meta-Information). Ty slouží k jasné identifikaci daného díla

Sama hlavička stopy umožňuje přetažením změnit pořadí daného tracku v rámci celého projektu.

Efekty

Hned vedle tracků se nachází část pro efektování.  Ta je rozdělena do dvou částí.

Insertní slouží pro efektování jednotlivých mixů nezávisle.

Master sekce slouží k úpravám pro všechny mixy společně. Master sekce se navíc dělí na dvě části: Pre a Post fader. Máme tedy možnost vkládat efekty i za výstupní táhlo (fader) celého masteru.

Zajímavý doplněk je funkce Loudness Information. Tu nalezneme nad insertní částí efektů. Studio One proměří hlasitost tracku a vygeneruje výstup v podobě přehledné tabulky.

Jinak se použití efektů nijak neliší od použití v jiné části Studia One.

Měřáky

U masteringu je měření nezbytnou částí procesu. Project page nabízí všechny běžné druhy měření pro analýzu mixu.

Spektrální měřák

Rozložení frekvencí v mixu můžeme v případě tohoto měřáku zobrazit běžnými způsoby. 1/3-oktava, 12th-oktava, FFT, Waterfall (WF), Sonogram (Sono), and Segments display mode. U některých z těchto měřáků nalezneme i symbol vločky pro dočasné “zamrznutí” měřených informací. Tyto měřáky nejsou žádným překvapením a obsahují vše, co pro měření potřebujeme.

Level/Loudness

Stejně jako rozložení frekvencí je velmi důležité měření hlasitosti a dynamiky.  Zde máme opět na výběr více měřících systémů. Základní Peak/RMS doplňuje K-System a systém měření EBU R128.

Loudness Display

Pro měření hlasitosti stopy máme k dispozici novější způsoby analýzy v jednotkách LUFS a LU. Ty nalezneme v tabulce vedle základního měřáku hlasitosti.

Měření fáze

Pro měření stereo rozložení a mono kompatibility slouží měřák zobrazující rozložení fáze. V menu vidíme klasický Goniometer a pod ním korelační měřák

Celá sekce měřáků je přehledná a neustále nás informuje, co se ve zvuku děje.

Editace Stop

Dolní část programu je určena k editaci jednotlivých stop/ mixů. Zde můžeme přidávat plynulé nástupy a ukončení stop (Fade in - Fade out). Můžeme zde vytvořit i plynulé prolnutí mezi dvěma navazujícími tracky. Editace funguje stejně jako příkaz Crossfade za pomoci klávesové zkratky X.

Stopy můžeme také rozstřihnout pomocí klávesové zkratky Alt+X. Pak se budou tyto dva segmenty chovat jako dva nezávislé záběry. Pro definování rozsahu pauz máme u každého segmentu marker (znaménko), kterým nastavíme odsazení v čase. To můžeme udělat i v hlavičce jednotlivých stop.

Export hotového masteru

V okamžiku, kdy je celý mastering hotový, jej potřebujeme vyexportovat z programu ven. V takovém okamžiku oceníme bohatou nabídku na horní liště programu.

K dispozici máme tři základní možnosti: vypálení CD, vytvoření obrazu disku (image file) a vytvoření audio souborů.  

Můžeme tedy vytvářet jak podklady pro přímé vypálení na CD, tak DDP soubor pro lisovnu či exportovat celý masteringový projekt pro publikování na webu.

Přečtěte si také:

Poznáváme Studio One: 25. Tři základní prostředí

Nejen že nyní můžete Studio One vzít rovnou na jeviště, ale všechny 3 základní prostředí programu, to je Song, Project a Show jsou mezi sebou vzájemně provázané. Nemusíte pracně ex…

Poznáváme Studio One: 26. Scratch Pad

Poznámkový blok v nahrávacím software? Ne, nejedná se o funkci zápisu formou textu, nápadů či textových připomínek k danému projektu. Scratch Pad je víc než poznámkový blok. Neobvy…

Recenze: PreSonus Studio One 5 (audiozone.cz)

"Přesně před deseti lety se jako novinka na hudebním trhu objevila první verze programu Studio One pod křídly firmy PreSonus. Záměrně píši pod křídly, protože původní program měl o…

Propojení hlaviček Song and Project page

Jednou ze skvělých funkcí v nové verzi Studio One 5 je provázanost mezi částí programu pro mix a pro mastering.

Nejen že můžeme exportovat mixy do masteringových projektů přímo. V části programu song zvolíme příkaz Add Song to Project v menu Song. Studio One vyrenderuje mix přímo do masteringového prostředí Project. Tak můžeme posílat data směrem Song - Project přímo bez nutnosti exportovat data mimo program.

 

Automatický Update masteringových souborů

Skvělou funkcí je možnosti updatovat změny v mixu z masterigového projektu. Jedno z největších zdržení při masteringu je totiž navracení se do mixu kvůli opravám. A to se stává celkem běžně. Při masteringu zjistíme chyby a vracíme se je opravit do mixu.

V běžném prostředí to znamená otevřít mix v daném programu, upravit jej, vyexporotovat ven, naimporotovat do masteringového prostředí. To vše ve Studio One odpadá.

Pokud potřebujeme změnit cokoliv v mixu, upravíme to a Project tuto změnu automaticky zaznamená a nabídne nám možnost daný file/ píseň s touto úpravou do Projektu natáhnout.

My tuto změnu potvrdíme a program Studio One zajistí zbytek celého procesu za nás. To velmi zrychluje celou práci a tuto integraci nenalezneme v žádném jiném prostředí.

Video

E-knihy: Začínáme s DAW Studio One & Stopy a efekty

Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.

 

Více zde >>

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře