Nová verze Studio One 5 přinesla nové pracovní prostředí s názvem Show. Nyní můžeme pracovat se třemi základními prostředími, ve kterých můžeme vytvořit kompletní zvukovou produkci od záznamu, editace, mixu, masteringu. S novým prostředím Show můžeme vzít Studio One i na pódium.
Presonus také dbá na to, aby byla jednotlivá prostředí mezi sebou provázaná. Výrazně to zrychluje pracovní postup v celém programu Studio One.
Jaká 3 základní prostředí máme tedy k dispozici?
V současném okamžiku máme v nabídce 3 základní prostředí. Song, Project a Show. Song je prostředí pro záznam, mix, místo kde komponujeme a tvoříme základ nahrávky. Project je místo pro mastering. A část s názvem Show je prostředí pro použití při živé produkci.
Start Page
Dříve než si vybereme, ve kterém ze zmíněných prostředí začneme pracovat, ukáže nám Studio One startovací stránku s názvem Start Page. Je to rozcestník, ve kterém můžeme zakládat nové projekty, otevírat staré případně vidět, co nového Presonus pro Studio One přináší.
Zde si tedy můžeme vybrat, zda chceme nahrávat a míchat nebo masterovat, či založit projekt pro živé hraní.
Můžeme zde nastavit mnoho dalších důležitých věcí, např. audio připojení na hardware, personalizované nastavení pro naše vlastní studio atd. Start Page je tedy výchozí bod pro další kroky ve Studio One.
Song
Song je prostředí, ve kterém se pohybujeme zřejmě nejvíce. Zde máme možnost zakládat stopy, které pracují jak s audio tak MIDI formátem. Nahrané informace můžeme velmi detailně upravovat editací.
K úpravám zvuku slouží mix s rozsáhlou paletou funkcí. Od základních věcí, jako je úprava hlasitosti, panoramy, až po použití efektů v Insertu či v Sendu. Můžeme signál velmi snadno směřovat, kamkoli potřebujeme. A součástí je také možnost použití automatizace jakéhokoliv myslitelného parametru.
Najdeme zde i plno užitečných funkcí pro psaní hudby. Velmi silným nástrojem je Chord Track. Nově máme i k dispozici psaní přes notový editor. Další zajímavou funkcí je Arranger Track, ve kterém můžeme zkoušet nejlepší možné varianty našeho songu.
V této části Studio One tedy hudbu nejen píšeme ale i nadále zvukově upravujeme.
Project
Pokud chceme finalizovat hotový mix, přecházíme k masteringovým úpravám. Koncept Studio One je ojedinělý v tom, že nám nabízí speciální prostředí pro mastering pod jednou střechou. Teoreticky není problém provést mastering i v části Song. Pokud, ale chceme využít maximum pro mastering, je toto prostředí velkou výhodou.
Z podstaty věci má toto prostředí jiný vzhled než Song. V něm se zaobíráme jednotlivými stopami mixu. V Projektu již pracujeme s hotovými mixy v podobě stereo waw.
Přečtěte si také:
Poznáváme Studio One: 21. Tempo Track
Hudba by měla žít a dýchat. Proto je běžné, že chvíli zrychluje a chvíli zpomaluje. Jak to přirozeně udělat v editačním programu. Jde to? Ano, stačí ovládat operace ve stopě Tempo…
Poznáváme Studio One: 22. Metronom
Nastavení metronomu nebo také kliku není jen o zvolení tvrdého tempa, ale nabízí řadu užitečných vychytávek, které vám usnadní nahrávání: průběžné změny, členění metra, barva a akc…
Poznáváme Studio One: 23. Snap
Při úpravách potřebujeme dostat rychle Event (část nahraného zvuku ve stopě) na konkrétní místo. Abychom nemuseli „pozicování“ dělat ručně, máme k dispozici funkci Snap. Pomáhá nám…
V dolní části okna máme tedy všechny skladby, které chceme na daném albu upravit. Můžeme zde snadno nastavit plynulé přechody a pořadí písní.
V horní části se nacházejí dvě základní pracovní plochy. Vpravo leží měřící nástroje pro kontrolu zvuku. Měření hlasitosti, rovnováhy ve stereu atd.
V levé části lze jednotlivé písně přesně popisovat včetně vkládání identifikačních kódů.
A samozřejmě máme možnost každý jednotlivý song upravit v insertní efektové sekci. Stejně tak můžeme použít efekty pro master výstup celého Projektu.
Project page je skvělé rozšíření programu. Většina výrobců DAW má pro mastering vlastní aplikace. Studio One zde tedy spojuje nejlepší možné v jednom prostředí.
Show
Nové prostředí s názvem Show je další zajímavým krokem, jak Presonus vytváří ze Studia One univerzální prostředí pro hudební produkci.
Tuto část programu můžeme vnímat jako virtuální kapelu. Případně jako ovladač pro živě hrající kapelu, která potřebuje centrálně ovládat různé parametry při živém hraní.
V Show nastavíme jednotlivé písně (jakýsi playlist). Do vytvořených segmetnů pak můžeme vkládat audio stopy, virtuální nástroje ovládané MIDI či simulace kytarových zesilovačů pro kytaristy a basisty.
To vše nastavíme pro každou píseň zvlášť. Parametry pro jednotlivé písně můžeme měnit pomocí tzv. Patchů.
Namapujeme, jaké parametry chceme pomocí MIDI kontroleru ovládat. Od základních složek mixu, jako je hlasitost či panorama, až po detailní změny parametrů, např. efektů či zvuku virtuálních nástrojů.
Pro samo živé vystoupení pak můžeme přepnout vzhled programu do jednodušší podoby. V tomto prostředí pak vidíme vše, co potřebujeme. Bez nadbytečných informací.
Z projektu do projektu
Silnou stránkou celého konceptu je provázanost mezi jednotlivými prostředími. Můžeme data přenášet do jednotlivých prostředí mezi sebou bez nutnosti exportovat a importovat data z programu ven.
Song do Projektu
Máme-li hotový mix a chceme ho převést do masteringového projektu, otevřeme příkaz Add to project. Studio One celý mix přenese přímo do Projektu.
Stejně tak můžeme hotový mix přenést do složky Show. Příkaz Add to Show přenese song bez nutnosti exportovat něco z programu ven.
Update Mastering Files
Další podobě užitečnou funkcí je příkaz Update Mastering Files. Když vytvoříme masterigový projekt a začneme ho editovat, můžeme zjistit, že nějaký mix či mixy potřebují zpětnou úpravu. To je v běžném prostředí DAW - Mmasteringovém softwaru spojené s nutností otevírání mixů a dodatečného exportu a importu.
Ve Studio One můžeme tuto věc udělat snadno tak, že upravíme mix v Songu, uložíme ho a v Projectu pouze použijeme příkaz Update Mastering Files. Studio One přenese novou verzi mixu do Projectu na stejnou pozici tak, jak máme jednotlivé songy seřazené. Lze tak upravit i více jednotlivých mixů najednou.
Provázanost všech prostředí a skutečnost, že je máme k dispozici pod jednou střechou, je velmi silnou zbraní Studia One. Šetří nám nejen náklady ale i čas.
Dvě nové multimediální knihy o stále oblíbenějším PreSonus Studio One obsahují na více jak 200 stranách praktické rady, tipy a odpovědi na nejčastější otázky. Navíc jsou doplněny o celkem 38 názorných videonávodů, díky kterým si projdete přehledně a jasně vše důležité z této aplikace pro tvorbu hudby.