logo Disk

Poznáváme Studio One: 26. Scratch Pad Nápady při ruce k okamžitému použití!

Poznámkový blok v nahrávacím software? Ne, nejedná se o funkci zápisu formou textu, nápadů či textových připomínek k danému projektu. Scratch Pad je víc než poznámkový blok. Neobvyklá funkce ve Studio One se nám hodí jak pro komponování, tak pro nahrávání.

Kategorie: Studio - Tipy & Triky
Tomáš Nykl | 14. října 2020

Scratch Pad

Jde o editační nástroj ve Studio One. V podstatě si můžeme jeho funkci představit jako dočasný odkládací pult, či spižírnu, do které odkládáme vše, co chceme mít rychle po ruce, ale nechceme, aby surovina zavazela v hlavním okně projektu.

Můžeme sem vložit jakýkoliv audio či midi materiál z hlavního okna. Téměř jako bychom měli otevřeny dva projekty v jednom okně. Tak můžeme tuto funkci použít např. na úpravu formy písně. Skvěle se Scratch Pad doplňuje s Arranger Trackem. Stačí označit danou sekci v Arranger Tracku a přetáhnout ji do otevřeného Scratch Padu.

Přečtěte si také:

Poznáváme Studio One: 24. Show Page

Nová verze Studio One 5 přináší mnoho nových funkcí. Ta nejzajímavější je skryta pod názvem Show Page. Show Page je nové prostředí ve Studio One, které rozšiřuje možnosti celého pr…

Poznáváme Studio One: 25. Tři základní prostředí

Nejen že nyní můžete Studio One vzít rovnou na jeviště, ale všechny 3 základní prostředí programu, to je Song, Project a Show jsou mezi sebou vzájemně provázané. Nemusíte pracně ex…

Zde pak můžeme pomocí ostatních editačních nástrojů libovolně upravit pořadí jednotlivých částí písně bez zásahu do původního materiálu.

Stejně tak, jako když komponujete skladbu a nějaká část se vám momentálně nehodí, ale chcete ji mít po ruce? Vložte ji do prostoru Scratch padu a ten zavřete. Velmi snadno si přivoláte schovaný materiál zpět.

Nahráváte a nějaká část obsahuje chybu, nebo naopak je zajímavá natolik, že ji chcete mít oddělenou / zkopírovanou od hlavního okna? Opět velmi snadné řešení nabízí Scratch pad. Použití je velmi široké. Velikost náhledu si můžeme zmenšit tažením svislé hrany okna.

Vytváření Scratch Padu

Sám Scatch pad otevřeme ikonou v horní části programu. (Osobně jsem si ho pojmenoval jako čokoláda :)

Objeví se prázdný prostor v hlavním okně Studio One. Zde můžeme vložit jakýkoliv audio / midi materiál, jak je popsáno výše. Pokud vytvoříme nějaký Scratch Pad, ikona se na horní liště programu změní. Scratch Padů tak můžeme vytvořit více najednou. (Nicméně, otevřít můžeme vždy jen jeden z nich).

Tento nástroj využijeme např. na vytváření různých verzí písně, které můžeme velmi rychle mezi sebou přepínat. K rychlejšímu nastavení lze použít funkci kopírování vytvořených Scratch Padů. Samozřejmě, můžeme jednotlivým verzím dát vlastní jméno, nebo je zcela smazat.

Práce s obsahem ve Scratch Padu

Práce s Eventy, Party nebo Arranger Trackem děláme stejně jako v hlavním okně. Stačí danou část označit a přetažením vložit do Scratch padu.

Při zkopírování do hlavního okna programu (Arrange view) postupujeme stejně. Pokud chceme obsah Scratch Padu nejen kopírovat, ale rovnou vyprázdnit přetažením do hlavního okna, použijeme klávesovou zkratku [Alt]/[Option]. Obsah se přenese a Scratch Pad je prázdný.

Poslech

Každý Scratch Pad obsahuje nezávislé nastavení smyčky (pro poslech) na hlavním okně programu. Je třeba jen do Scratch Padu kliknout, aby Studio One „vědělo“, kde chcete přehrávání spustit.

Video:

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře