logo Disk

Robotická kamera JVC Robotická kamera JVC

Nová PTZ kamera v sortimentu JVC Professional je unikátní svou síťovou konektivitou a IP technologií s možností přímého streamingu na CDN (Youtube apod.), integrovaným rekordérem, propracovaným ovládáním a samozřejmě precizním řemeslným zpracováním.

Kategorie: Film & Video - Aktuality
Ing. Michal Kyjonka | 24. března 2017

Společnost JVC nedávno uvedla na trh novinku v kategorii tvůrčích kamer, robotickou kameru KY-PZ100. S ohledem na konkurenci se může zdát, že "s křížkem po funuse", ale při bližším prozkoumání vlastností a možností můžeme říct spíše "kdo si počká, ten se dočká".

Kamera KY-PZ100 je tradičně velmi dobře propracovaná, jak po stránce mechanické, tak především po stránce elektronická a softwarové. Disponuje unikátní IP komunikační technologií s možností připojení k internetu přes tradiční LAN rozhraní, přes WIFI a také 4G LTE síť. Díky tomu jsou možnosti pro instalaci a provoz kamery daleko větší. Kamera umožňuje streaming jak v rámci vnitřní nebo privátní sítě, tak přímý streaming přes CDN, jako Youtube, Facebook apod. Disponuje také webovým ovládacím rozhraním, které je velmi dobře propracované a umožňuje vzdálené ovládání a nastavování v plném rozsahu. Kromě ovládání přes web rozhraní, je možno kameru ovládat také IR ovladačem a pomocí speciálního IP kontroleru, případně dalšími IP nebo seriovými kontrolery pracujícími s kompatibilním ovládacím protokolem.


Díky podpoře napájení přes ethernet (PoE) a streamingem s nízkou latencí je možno kameru KY-PZ100 snadno používat mobilně s potřebou natažení jediného kabelu (UTP). Jinak je k dispozici samozřejmě plnohodnotný video výstup přes HD-SDI rozhraní a také HDMI. USB rozhraní slouží k připojení volitelného adaptéru pro připojení k síti přes WIFI nebo LTE.

Zajímavou možností je integrovaný rekordér se záznamem na mikro SD kartu. Umožňuje záznam v běžných NTSC/PAL formátech mpeg-4 AVC / H.264 s datovým tokem od 5 do 50 MBit/s, který je možno následně automaticky přenášet na externí server.

Co se týče obrazové technologie, je kamera vybavena 1/2.8´´ CMOS čipem s 2.2 milliony pixelů, objektivem s 30x optickým zoomem  (4.3-129mm) a světelností  f/1.6~4,7. Kamera za špatných světelných podmínek pracuje v režimu High sensitivity až při 0.02 lux barevně,
v extrémních situacích je schopna pracovat v režimu Night mode až při 0.003 lux černobíle. Není tajemstvím, že JVC při vývoji využilo bohaté zkušenosti i řadu komponent včetně firmware použitých ve stávajících kamerách řady GY-HM.

Kamera je vybavena také zvukovým vstupem, který je buď stereo asymetrický nebo mono symetrický. Zvuk přivedený na vstup kamery je možno vložit do streamovaného videa a záznamu.

 

K robotické kameře neodmyslitelně patří ovladač s joystickem pro snadné a ergonomické ovládání. JVC vyvinula svůj vlastní kontroler RM-LP100, který s kamerou komunikuje přes IP. Panel je robustní konstrukce vybavený joystickem pro vertikálně - horizontální polohování kamery, kolébkou pro ovládání zoom a dalšími otočnými ovladači a tlačítky, jimž je možno přiřadit požadovanou funkci. Kromě těchto fyzických ovládacích prvků je k dispozici 7´´ LCD display s dotykovým ovládáním, kterým je možno ovládat další řadu funkcí včetně vyvolávání předem nastavených pozic, ale také provádět přehlednou sytémovou konfiguraci kamery i kontroleru.

Dotykový display je plně barevný a ovládací prostředí je vytvořeno logicky a přehledně. Kontrolér dokáže ovládat celkem až 100 PTZ kamer a pro každou kameru je pak schopen uložit až 100 záběrových pozic. Díky ethernetovému rozhraní je integrace velmi snadná a flexibilní, pro ovládání kamer je možno použít více kontrolerů současně.

Nová PTZ kamera od JVC vyplňuje segment v sortimentu tvůrčích kamer a je bezpochyby velmi výkonný a užitečný nástroj pro snímání obrazu při sportovních, kulturních a společenských akcích, konferencích, ve výuce apod.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře