logo Disk

Recenze: Ondřej Fiedler - mikrofon WA-47 zní famózně Jaké nástroje přes WA-47 nahrával? A jakou mají barvu?

Producent Ondřej Fiedler dělá muziku pro Lenny, Kazmu, pracuje s Kryštofem i dalšími kapelami. Domácí i velká studia jsou pro něj běžným pracovním prostředím, a když si u nás vybral mikrofon WA-47 od Warm Audio, zajímalo nás jeho hodnocení. Vyzkoušel jej na vokálech i nejrůznějších nástrojích a jak dopadl? Přečtěte si jeho recenzi.

Kategorie: Studio - Recenze
DISK | 17. února 2021

Dlouho jsem hledal kvalitní a všestranný mikrofon za rozumné peníze. Psal jsem několika kolegům z branže, a když už se několikátý člověk ozval s tím, ať si pořídim zrovna tento typ, nebylo o čem mluvit.

O lampovém mikrofonu WA47 se dočtete, že jeho předlohou byl skvělý Neumann U47 - bezkonkurenční pro svůj dokonalý zvuk, kterým se zasloužil o definici zvuku jedné generace. Neumann U47 byl použit při nahrávání Beatles, Franka Sinatry a mnoho dalších a je dodnes považován za jeden z nejdokonalejších mikrofonů. Jen ho už neseženete, protože se už dávno nevyrábí (a když už, tak to stojí opravdu raketu).

Když sem WA47 poprvé zapojil, věděl sem že s timhle mikforonem bude fakt sranda. WA-47 přináší téměř neutrální zvuk, s jemným zkreslením a charakterem získaným tím, jak zvuk na vstupu nabývá na hlasitosti. Díky tomu nejsou nahrávky ploché a nudné a zároveň zachová zvukovou originalitu a přirozenost. Výšky nejsou přehnaně ostré a spodní tóny nevykazují přílišné utlumení. Když s ním nahráváte vokál, krásně zachová jeho charakter.

WA-47 je určen pro domácí i profesionální studia a živá vystoupení. Jeho frekvenční rozsah je široký, zní skvěle pro vokály, akustické a elektrické nástroje, piano, dechové i dřevěné nástroje… zkrátka pro všechno, na co si vzpomenete.

WA-47 není klonem Neumanna U47

Texaská společnost Warm Audio, která stojí za WA-47, nástupce legendárního Neumanna U47 ví sakra dobře, co dělá. Jedná se o moderní mikrofon inspirovaný tím nejlepším z předchozích generací a přinášející to nejlepší adaptované na současné potřeby a zvuk. A  to za výrazně nižší cenu než jeho předchůdci.

WA-47 si nejen zachová svou hrdost v porovnání s Neumannem, ale zároveň září i v porovnání s moderní konkurencí (i když zabrousíme do vod 10násobně dražších konkurentů).

Kapsle K47

WA-47 skrývá v sobě specialitu Warm Audio a to kapsli ve stylu K47, která dodává vintage zařízení jedinečný  teplý zvuk a zajišťuje tak téměř U47 zvuk.

Zvuk, který má charakter

Mnoho společností se pokoušelo a pokouší dosáhnout zvuku jako Neumann U47. Ale bez úspěchu, kvůli nedostatku kvalitních lamp. Warm Audio WA-47 zní prakticky stejně jako U47 – což není úplně sranda udělat, když vezmeme v potaz, že komponenty, z nichž byl sestaven U47, se již nevyrábí.

Přirovnání k Neumannovi U47 je naprosto oprávněné. Tohle je velký zvuk, co má grády. Při použití s akustickou kytarou jsem nevěřil, že jsem tyhle náběry natočil u mě v domácím studiu. Často musím zvuk ještě hodně upravovat v ProTools, tady jsem neřešil vpodstatě žádné zásadní korekce a vše znělo to famózně. Taky přepnutí mikrofonu z kardiody na omni vyneslo dost slušné a velmi příjemné středy.

Zvuk je hladký a jemný, když se přidá i špetka EQ.

Mikrofon má minimální vlastní hluk. A navíc jej zcela eliminujete, pokud věnujete pozornost odporu z mikrofonu na kartu, na níž se nahrává.

Kdo je Ondra Fiedler?

Narodil se 21. února 1992 v Liberci a už odmala se díky své muzikální rodině věnoval hudbě. Působil v kapelách Rosemary, Dusty Kate a Jelen. Je v prvé řadě producentem a kytaristou, ale hraje i na bicí a spoustu dalších nástrojů, které ho baví. Miluje kreativní práci, muziku a nemá rád stereotypy.

www.ondrafiedler.com 

Závěrem

WA-47 splnil to, co jsem chtěl: klasický teplý zvuk, který neuvěřitelně zpracuje prakticky jakýkoliv vstup/zdroj. Má skvělé využití jako vokální mikrofon (zpěv je perfektně vybalancovaný) a zároveň fantasticky spolupracuje s jakýmkoliv nástrojem (od dechových až k bicím). Vokály - na kardiodě je odezva fantastická - lehce víc “dark” než u současných mikrofonů, čímž dodává teplo a střední polohy s kompletním zvukovým spektrem.

Akustické nástroje: zní to prostě sakra dobře. I při větší vzdálenosti od nástroje s trochou EQ a komprese zní zvuk pořád skvěle.

Zkrátka WA-47 je naprosto skvělý mikrofon a budete z něj nadšení jako já. Nejlepší možná volba, pokud nehledáte ve výrazně dražších cenových relacích. A absolutně excelentní (a jediná možná) volba, pokud hledáte zvuk, jaký dodával světový poklad U47.

Kde koupit produkty Warm Audio

Přečtěte si také:

Warm Audio WA-47 a WA-47jr: Svatý grál mezi mikrofony, zn.: Za babku

Roman Šandor testuje nové studiové "hračky" velmi rád a velmi často. Když přišla zpráva o nových mikrofonech typu '47 od Warm Audio, nemeškal ani chviličku. Do Mercury studia si př…

Recenze: Warm Audio WA-47jr a WA-47 (Audiozone.cz)

"V dnešní recenzi si vám dovolím představit nikoliv preamp, equalizer či kompresor, ale pro změnu mikrofonní park firmy Warm Audio. Ale jistě, projektují i mikrofony a dokonce se n…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře