logo Disk

Recenze: Universal Audio Apollo Twin Zvukové rozhraní s efekty v reálném čase

Situace na trhu zvukových rozhraní je nyní zdánlivě nepřehledná. Dalo by se říci, že mnoho výrobců nabízí mnoho výrobků. S celou řadou z nich jsme se již  seznámili a konstatovali jsme většinou, že všechny plní svoji úlohu vcelku uspokojivě, samozřejmě v závislosti na svých vlastnostech a v důsledku i ceně.

Kategorie: Studio - Recenze
Audiozone.cz | 9. října 2014

Po mnoha recenzích na zvuková rozhraní, která jsem napsal, mohu zobecnit, že každý z recenzovaných výrobků byl něčím ojedinělý a cílený na jistou skupinu uživatelů, takže jejich výběr a nákup se měl o co opřít, byť elementární funkci - zachytit a digitalizovat zvukový signál - plní v jistém tolerančním poli všechny. Zásadní kvalitativní rozdíl pak spočívá hlavně v tom, je-li rozhraní určeno pro profesionální nebo spotřebitelské (consumer) účely.

Aby na současném přeplněném trhu některý výrobek jak se říká zazářil, musí být jeho odlišnost, popřípadě kvalitativní rozdíl skutečně signifikantní. O takovém produktu renomované firmy Universal Audio si dnes povíme. Představuje se nám stereofonní zvukové rozhraní Universal Audio Apollo Twin.

Základní koncept

Zvukové rozhraní Apollo Twin není jen zařízením pro příjem a digitalizaci zvukového signálu. Jeho význačnou předností, která je staví do zcela jiné kategorie mimo rámec ostatních desktop rozhraní, je to, že slouží současně jako DSP akcelerátor. To je funkce, kterou byly dříve vybaveny jen nejvyšší modely zvukových rozhraní, nebo existovaly jako samostatné akcelerační moduly implementovatelné do počítačů typu tower. Tyto moduly oprávněně vydobyly v minulosti firmě Universal Audio značné renomé. Nyní je tedy tato schopnost k dispozici i uživatelům v menších studiích, kteří jsou zvyklí pracovat systémem „vše na pracovním stole“ (a dlužno dodat, že tímto pracovním stolem bývá často stůl kuchyňský).

Zjednodušeně řečeno, hlavní výhodou DSP akcelerace je to, že taková zvuková rozhraní disponují vlastní výpočetní silou, s jejíž pomocí realizují náročné plug-inové operace, jimiž nezatěžují procesor hostitelského počítače. Příkladem využití této přídavné výpočetní síly je již poměrně dlouho fungující platforma Pro Tools HD, která byla v době, kdy počítače ještě nedosahovaly dnešních parametrů, schopna zpracovávat rozsáhlé mnohastopé projekty s mnoha současně zařazenými efektovými plug-iny. Dnes, kdy počítače tyto výpočetně i zápisově náročné operace pohodlně zvládají, je význam akcelerace ještě v něčem jiném, totiž v možnosti používat efektové plug-iny již během záznamu (Realtime Processing), což dříve nebylo možné. Každý zkušenější pracovník se zvukem totiž ví, že použití efektů (zvláště dynamických) již při záznamu jednotlivých stop má pro vznikající nahrávku mnohé pozitivní důsledky, zejména výrazové na straně interpretace a estetické na straně postprodukce. Nebudu nyní tuto problematiku blíže rozebírat, do tohoto článku to nepatří, důležitý je fakt, že Apollo Twin tuto možnost nabízí. Mimo zvukových kvalit, o nichž ještě bude řeč, je to jeho zásadní odlišující přednost. O tom, že akcelerované efekty lze použít několikerým způsobem, bude řeč na příslušném místě.

Jak fungují a co přinášejí DSP procesory UAD?

Jak fungují a co přinášejí DSP procesory UAD?Co je to DSP processing, co přináší uživatelům domácích a profesionálních studií a na jakém principu fungují DSP produkty UAD-2 a Apollo značky Universal Audio? Přečtěte si přehledný souhrn zkušeného produktového specialisty Milana Včelaře.

Zvukové rozhraní Apollo Twin se dodává ve dvou provedeních, která se liší výkonem. Verze Solo je vybavena jedním, verze Duo pak dvěma DSP procesory SHARC. To zajišťuje dostatek výpočetní síly k realizaci mnoha efektů, a to i ve vysokém rozlišení.

Závěr

Zvukové rozhraní Apollo Twin firmy Universal Audio je výrobkem velmi zdařilým, který posouvá hranice práce s kompaktním zařízením v domácím prostředí opět o něco dále a dává pracovníkům se zvukem do rukou velmi rozsáhlé možnosti. Vzhledem k jeho vlastnostem jde však o zařízení zcela profesionální, které se výborně uplatní na menších postprodukčních pracovištích (zvukové i obrazové střižny apod.). V domácím i profesionálním prostředí bude při rozhodování o koupi tohoto zařízení hrát roli i neobyčejně příznivý poměr ceny a výkonu.

Převzato z portálu Audiozone.cz. Zkráceno. Plné znění najdete zde.  

 

     
     
  Kde koupit Universal Audio Apollo Twin?  
     
     

Chcete se dozvědět více?

Milan Včelař

Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.

Kontaktovat jej můžete na uaudio@disk.cz 

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře