Technologie, které byly dříve výsadou výhradně velkých profesionálních se ve stále větší míře přesunují i do menších projektových studií a často jsou díky stále příznivější ceně a vývoji IT technologií dostupné i naprostým začátečníkům. Jednou z oblastí jsou i tzv. DSP procesory (nazývané také jako DSP akcelerátory). Tímto článkem si nekladu za cíl vysvětlit dopodrobna technologii DSP s celou její historií a technickým pozadím, ale rád bych jednoduše a srozumitelně vysvětlil, jak DSP procesory pracují z pohledu uživatele a jaký je jejich přínos pro práci s digitálním zvukem. Určité dávce teorie se nevyhnu, ale pokusím se stručně a polopaticky tímto článkem zodpovědět nejčastější otázky, které pokládáte vy, potenciální či již praktikující uživatelé DSP procesorů Universal Audio.
DSP processing vs. nativní processing
Každý, kdo používá některý z produkčních programů pro zpracování zvuku (Cubase, Pro Tools apod.) se jistě setkal s pojmem plug-in. Jedná se vlastně o rozšíření daného programu o zásuvný modul v podobě zvukového efektu, který lze otevřít v prostředí produkčního software a aplikovat jej například na nahranou stopu (např. reverb, EQ apod.) V základu rozlišujeme dva typy plug-inů.
- Nativní: plug-in pracuje na standardním procesoru CPU počítače, který se stará o chod celého systému
- DSP akcelerovaný: plug-in je zpracováván speciálním DSP procesorem, který je do počítače dodán ve formě přídavné PCIe karty nebo externího zařízení USB, FireWire nebo Thunderbolt
Uživatel na první pohled při práci nepozná, zda pracuje s nativním nebo DSP plug-inem. Prostě si z nabídky plug-inů vybere ten, který chce aplikovat na danou stopu či kanál a aktivuje jej. V čem je tedy z pohledu uživatele rozdíl mezi nativními a DSP plug-iny?
1) DSP plug-in nespotřebovává výkon procesoru CPU počítače. Ten tak může obsluhovat chod samotné audio aplikace, operačního systému a samotné DSP plug-iny mají svůj vlastní výkonný procesor pro svůj běh.
2) Vyšší kvalita algoritmu DSP plug-inů, lepší zvuk: není sice pravidlem, že DSP plug-in musí být vždy a za každou cenu zvukově kvalitnější než jeho nativní verze. DSP plug-iny jsou však programovány od základu jiným způsobem než plug-iny nativní, umožňují lepší optimalizaci algoritmu a vzhledem k vysokému výpočetnímu výkonu DSP procesorů lze na DSP procesorech provozovat i plug-iny s výpočetně náročnými algoritmy (například simulace analogových procesorů, kytarových aparatur apod.). I při současném vysokém výkonu procesorů CPU by některé složité algoritmy v nativním provedení spotřebovávaly velkou část výkonu CPU a velmi brzy by došlo k přetížení systému.
3) DSP procesory umožňují kromě klasického použití efektů ve formě plug-inu také použití v reálném čase přímo na vstupu čí výstupu audio rozhraní – tedy bez latence (zpoždění), kterému se při použití ve formě plug-inu nelze vyhnout.
4) DSP plug-iny jsou programovány přímo na konkrétní typ DSP procesoru a jejich licence jsou autorizovány přímo na konkrétní kus DSP hardware, což zabraňuje nelegálnímu použité licencí.
Tolik tedy stručně teorie a nyní přejdeme ke konkrétním produktům Universal Audio, využívajícím DSP technologii. Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin
DSP procesory UAD-2
Zakoupením UAD-2 získáte přídavný hardware (výpočetní DSP procesor) pro váš počítač. UAD-2 jsou nabízeny v několika provedeních a variantách. Pojďme se v nich zorientovat.
Rozdělení dle způsobu připojení k počítači:
- UAD-2 Satellite USB – rozhraní USB 3.0, pro počítače s Windows a USB 3.0
- UAD-2 Satellite Thunderbolt – pro počítače Mac s rozhraním Thunderbolt
- UAD-2 - PCIe rozhraní pro stolní počítače s Windows, případně pro starší modely MacPro
- UAD-2 Satellite – rozhraní FireWire 800 pro stolní počítače a notebooky PC/MAC
Jste-li majiteli nových počítačů PC nebo Mac s příslušným rozhraním, určitě volte mezi prvními dvěma variantami. Verze PCIe je pro svou stabilitu a rychlost přenosu velmi dobrou volbou pro studiové desktopové počítače s Windows. Verzi FireWire uvítají především majitelé starších počítačů Mac, které nemají rozhraní Thunderbolt. Obecně je rozhraní FireWire na ústupu a je stále častěji nahrazováno Thunderboltem a USB 3.0.
Rozdělení dle výkonu
Akcelerátory UAD-2 jsou osazeny výkonnými procesory SHARC. Na trhu jsou nyní dvě výkonostní verze. Už dle názvu lze odvodit, že verze QUAD je osazena čtyřmi procesory a verze OCTO s dvojnásobným výkonem osmi procesorů. Ve výprodejích a bazarech můžete najít dnes již nevyráběné modely DUO a SOLO.
Rozdělení dle dodávaných plug-inů
Se zakoupeným procesorem UAD-2 získáte i základní balík plug-inů Analog Classic Plus, který obsahuje kvalitní nejčastěji používané typy plug-inů (reverb, eq, preamp, compressor, limiter atd.). Již s tímto základním balíkem lze pracovat s velmi kvalitními DSP akcelerovanými efekty. Pravý svět špičkových simulací analogových procesorů se vám však otevře až zakoupením dalších plug-inů z nabídky Universal Audio. Nabídka čítá kolem 100 plug-inů a jedná se o jedny z nejuznávanějších a nejkvalitnějších simulací na trhu. V nabídce najdeme softwarové verze přístrojů takových značek, jako Neve, Pultec, Lexicon, Sony Qxford, API, Eventide, Teletronix a mnoha dalších. Naprostou lahůdkou jsou pak simulace analogových magnetických pásů Studer a Ampex, se kterými dosáhnete i v digitální nahrávce skutečného analogového soundu se všemi jeho artefakty. Kompletní nabídku plug-inů naleznete v eshopu UA a jejich nákup a autorizace probíhá online.
Kromě základní verze UAD-2 Core s balíkem Analog Classic Plus, existují i verze Custom a Ultimate, které se hardwarově nijak neliší, ale mají v základu více plug-inů.
- UAD-2 Core – obsahuje základní balík plug-inů Analog Classic Plus
- UAD-2 Custom – obsahuje navíc 3 libovolné plug-iny dle výběru uživatele
- UAD-2 Ultimate – obsahuje všechny plug-iny vyvíjené firmou Universal Audio, vydané v rámci aktuální verze software – v současné době se jedná o 83 plug-inů, což je asi 80% celé nabídky plug-inů. Neobsahuje plug-iny externích vývojářů, kteří vyvíjí pro UAD-2.
Při nákupu procesoru UAD-2 máte k dispozici 14 dní na odzkoušení všech plug-inů bez jakéhokoliv funkčního omezení. Z nich si pak můžete vybrat ty, které nakoupíte.
V 2. části se budeme podrobněji zabývat audio rozhraním Apollo, která posunují možnost využití DSP plug-inů platformy UAD-2 do další úrovně.
Kde koupit UAD-2 a Apollo? | |||
Chcete se dozvědět více?
Milan Včelař
Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.
Kontaktovat jej můžete na uaudio@disk.cz