Apollo - audio rozhraní a DSP procesor v jednom
Výrobci audio rozhraní ve střední a nižší cenové kategorii začali do svých produktů integrovat DSP procesory již před uvedením rozhraní Apollo na trh. Jednalo se však téměř výlučně pouze o jakousi doplňkovou výbavu, která umožňovala například aplikovat reverb či kompresor na vstup či výstup pro potřeby monitoringu, případně jej použít i jako plug-in v DAW aplikaci. Výbava se však omezovala pouze na základní procesy – EQ, reverb, kompresor, limiter, případně delay. Vše v základním provedení a standardní kvalitě, která sice neurazí, ale ani nijak nenadchne.
Firma Universal Audio měla svoji platformu UAD-2, která úspěšně válcovala trh a vydobyla si pověst toho nejlepšího, co lze v oblasti digitálních simulací pořídit. Tak udělala to nejlepší, co mohla – vyvinula svoje vlastní audio rozhraní (zvukovou kartu) Apollo a akcelerační procesory UAD-2 do něj jednoduše integrovala. Apollo tak vlastně představuje řešení 2v1, kdy nákupem jednoho zařízení vyřešíte potřebu kvalitních vstupů a výstupů a zároveň získáte DSP procesor se špičkovými plug-iny. Samotné použití ani nákup plug-inů online se nijak neliší od samostatných UAD-2 akcelerátorů, až na….
…Realtime processing
Před uvedením Apolla na trh bylo možné simulace UAD-2 používat „pouze“ jako klasické plug-iny v DAW aplikaci, které sice byly akcelerovány DSP procesorem a neubíraly tak výkon procesoru počítače, ale stále to neřešilo jednu neoblíbenou vlastnost plug-inů, a to latenci.
Latence je zpoždění mezi vstupem a výstupem, které vzniká při „průchodu“ audio signálu od vstupu, přes DAW aplikace, efektové plug-iny až do výstupu. I když se dnes počítá v jednotkách až desítce milisekund, může být obzvláště při použití většího množství a větší zátěže systému plug-inů nepříjemná a v některých případech to prakticky znemožňuje použití plug-inů pro zpracování signálu v reálném čase.
Hardwarová integrace DSP procesorů UAD přímo do audio rozhraní Apollo umožňuje využít softwarové emulace nejen jako klasické plug-iny, ale také ve skutečném reálném čase a to tak, že se efekt aplikuje přímo na vstup či výstup audio rozhraní, odpadá tedy průchod signálu přes jádro DAW aplikace a latence je eliminována na naprosté minimum, které je v praxi neslyšitelné a zanedbatelné. To umožňuje využití efektů a procesů UAD i v případech, kde by použití ve formě plug-inu bylo nemožné (například realtime monitoring bicích nástrojů, kdy obzvláště rychlí bubeníci jsou na i na mírné zpoždění signálu v odposlechu velmi citliví). Apollo lze díky této vlastnosti použít i jako velmi výkonný efektový procesor pro živé zvučení, při kterém můžete naživo využívat špičkové studiové plug-iny a simulace takových zařízení jako Lexicon, dbx, Manley, API, Neve a mnoha dalších.
Jak se zorientovat v nabídce audio rozhraní Apollo?
Pro větší studia s potřebou vyššího počtu kanálů jsou k dispozici rozhraní s typovým označením Apollo, pro osobní a mobilní studia pak kompaktní verze Apollo Twin. Součástí základní výbavy všech typů je základní balík plug-inů Realtime Analog Classics a 14-denní demo verze všech dostupných plug-inů (stejně jako u karet UAD-2 viz 1. část článku)
Apollo
V současnosti je na trhu 2. generace, identifikovatelná podle černé barvy. Je určena pouze pro počítače Apple s rozhraním Thunderbolt.
- Apollo 8 Duo – nabízí 8 in/out, 4 mikrofonní předzesilovače a možnost rozšíření o dalších 8 in/out pomocí rozhraní ADAT. Je v ní integrována akcelerační jednotka UAD-2 Duo, tedy dvouprocesorová.
- Apollo 8 Quad – totožné jako Apollo 8 Duo, je zde však integrována čtyřprocesorová jednotka UAD-2, což představuje dvojnásobný výkon a v důsledku tedy použití dvojnásobného množství plug-inů v jednom projektu.
- Apollo 8p - totožné jako Apollo 8 Quad, nabízí však mikrofonní preamp na všech osmi vstupech (Apollo 8p je vítězem prestižního ocenění TEC Award v kategorii Computer Audio Interface pro rok 2016)
- Apollo Quad FireWire – první generace (stříbrná). Připojení přes FireWire 800, lze použít i na počítačích s Windows. Výbavou je totožné s Apollo 8 Quad. Nemá Thunderbolt, ale dá se přidat pomocí rozšiřující karty.
- Apollo 16 – nabízí 16 linkových in/out v provedení na multikonektorech DSub25. Ideální pro použití s analogovým či digitálním mixpultem jako efektový procesor pro live zvučení či odbavování playbacků, ale také jako audio rozhraní do studia. Obsahuje čtyřprocesorovou jednotku UAD-2.
Apollo Twin
Kompaktní verze Apollo pro osobní a mobilní využití. Nabízí 2 linkové/mikrofonní vstupy, z toho jeden s možností připojení kytary/baskytary. Je zde však možnost rozšíření o dalších 8 vstupů pomocí rozhraní ADAT. Díky zajímavé nabídce kytarových plug-inů se nabízí i jako audio rozhraní a efektový procesor pro nahrávající kytaristy.
- Apollo Twin Solo – má integrovaný jednoprocesorový akcelerátor UAD-2. Připojení Thunderbolt, pouze pro Mac.
- Apollo Twin Duo - má integrovaný dvouprocesorový akcelerátor UAD-2. Připojení Thunderbolt, pouze pro Mac.
- Apollo Twin USB – totožné jako Apollo Twin Duo, ale místo Thunderboltu nabízí připojení USB 3.0. Pouze pro Windows.
Audio rozhraní Universal Audio Apollo Twin je podobně jako Apollo 8p také vítězem prestižního ocenění TEC Award, v tomto případě v kategorii Computer Audio Hardware pro rok 2015. „Byli jsme velice napjatí, zda znovu obhájíme loňské vítězství opět s produktem série Apollo. Jsme velmi pyšní, že Apollo bylo zvoleno za nejlepší audio rozhraní,” řekl Bill Putnam Jr., ředitel a zakladatel Universal Audio Inc.
Všechna zařízení Apollo i UAD-2 lze vzájemně kombinovat. Na jednom počítači s rozhraním Thunderbolt můžete mít současně až 6 libovolných zařízení Apollo či UAD-2. Lze tak vytvořit systém s libovolným počtem vstupů a libovolným výkonem DSP procesorů dle potřeby uživatele.
Věříme, že vám náš článek pomohl se zorientovat v oblasti DSP processingu a v nabídce produktů Universal Audio. Máte-li k tomuto článku jakékoliv doplňující dotazy, pište do diskuze pod článkem nebo na naše obvyklé kontakty.
Kde koupit UAD-2 a Apollo? | |||
Chcete se dozvědět více?
Milan Včelař
Milan se dlouhodobě věnuje produktům pro studiovou práci, profesionální mixáž a živé ozvučení a to nejen jako zkušený produktový specialista, ale především jako dlouholetý uživatel.
Kontaktovat jej můžete na uaudio@disk.cz