logo Disk

Valena, Pokorný: recenze NI Komplete 12 Ultimate Co říká producentské duo na kolekci nabité zvukové banky?

František Valena a Lukáš Pokorný se jako autorské duo probojovali s Give Me A Hint mezi osm nejlepších písní národního kola Eurovize. Zajímalo nás, jak se čerstvá producentská krev dívá na nejnovější verzi Native Instruments Komplete Ultimate. Poslali jsme jim ji na ohodnocení.

Kategorie: Studio - Recenze

Dostali jsme od společnosti DISK Multimedia, s.r.o. příležitost otestovat novou zvukovou banku Komplete 12 Ultimate společnosti Native Instruments, která se může pochlubit už 23 let trvající historií. Komplete 12 Ultimate je uplatnitelná ve všech myslitelných hudebních žánrech. Hodí se umělcům, muzikantům i sound designerům. Zahrnuje nové syntezátory, samplované nástroje a nové efekty. Komplete 12 Ultimate obsahuje více než 47 000 zvuků, které zabírají úctyhodných 600 GB.

Pojďme se podívat blíže na jednotlivé zvuky:

ANALOG Dreams je série zvuků, která vás zavede do časů lehce minulých, konkrétně do 80. let minulého století. Tyto zvuky oceníte, když chcete tvořit populární muziku s nádechem retra. Presety jsou tu velmi vkusné. Každý zvuk má dvě vrstvy, které lze snadno editovat. Zásadní je ale knob Blend AB, protože právě on vám umožní regulovat hlasitost zvuků A i B. Stejný knob naleznete i u ETHEREAL EARTH a u HYBRID KEYS.

ETHEREAL EARTH ocení fanoušci epických padů a působivých ploch. V této sérii jsou výrazné synthové smyčce či flétny. ETHEREAL EARTH je perfektní k tvorbě filmové muziky, temného popu a epické hudby obecně.

HYBRID KEYS obsahuje zvuky, které by se daly popsat jedním slovem jako hravé. Perfektní uplatnění najdou v žánrech, jako je Tropical House nebo současný pop. Veškeré klávesové nástroje, které si dokážete představit, jsou zde do určité míry zastoupeny. Tyto zvuky vám dodají potřebnou inspiraci k tvorbě nových hudebních projektů.

THRILL je série skutečně hororových zvuků. Jedná se o možná vůbec nejvýraznější novinku obsaženou v Komplete 12 Ultimate. Ať už tvoříte hudbu do filmu, traileru či počítačové hry, THRILL vám umí nabídnout skutečně nervy drásající samply smyčců, dechů, sborů anebo perkusí. Pomocí funkčního tlačítka stupňujete napětí dle libosti.

Kinetic Toys je pro změnu bezpochyby nejpodivnější novinkou, se kterou Native Instruments v této zvukové bance přicházejí. Kinetic Toys poskytuje spoustu prostoru pro hudební kreativce k odreagování, experimentování a překvapivým objevům nových barev, které mohou posunout váš projekt zajímavými směry. Skvěle je to vidět ve videu vydaném Native Instruments, kde Mad Zach využívá Kinetic Toys k tvorbě chytlavého hiphopového beatu.

Session Strings Pro 2 je, ze všech plug-inů v Komplete 12 věnujících se symfonické hudbě, ten vůbec nejpropracovanější. Po otevření máte možnost volby mezi kontrabasy, violoncelly, ansámblem, violami a houslemi. Každé ze zmíněných je k dispozici v tradiční i moderní verzi. Dále se vám nabízí nepřeberné množství frází, rytmů i stylů hraní. Vše v nejvyšší možné kvalitě, samotný plug-in totiž na disku zabírá přes 30 GB!

Session Guitarist: Electric Sunburst a Session Guitarist: Strummed Acoustic 2 jsou pluginy, které, pokud jste kytarista, dost možná nikdy nebudete potřebovat. Ne vždy se vám ale bude chtít zapojovat kytara, a hlavně ne vždy budete mít k dispozici kvalitní audio interface. V takových situacích a obzvlášť pokud kytara není nástroj, kterým vládnete, se vám tyto pluginy budou hodit více než dost. Nabízí obrovské množství předehraných riffů a doprovodů ve všemožných žánrech.

Middle East skrývá tradiční nástroje středního východu: kanun, kemence, ney, oud, saz, tanbur, zurna. Pokud vám názvy těchto nástrojů nic neříkají, tak to vůbec nevadí, naopak. Ne nadarmo se tento balíček řadí do tzv. Discovery series. Jde o nástroje, které svými jedinečnými barvami mohou vaší aranži dodat na nezvyklosti a unikátnosti.

Symphony Essentials je kolekce nástrojů, se kterou si, pokud píšete orchestrální hudbu, vystačíte prakticky na cokoliv. Ať už se jedná o smyčce, dřeva, žestě či bicí nástroje, Symphony Essentials nabízí vše v opravdu vysoké kvalitě.

Zvuky se dají snadno modulovat a plug-inu vévodí otočný knoflík ovládající dynamiku. Celkové grafické zpracování je velmi vkusné a efektivní.

MASSIVE X je syntezátor, který svým názvem, rozhraním a také zvukem odkazuje na dnes již legendární plugin Massive. Již vizuálně vypadá jako poměrně zásadní reedice klasického Massivu, zvukově pak docela rozšiřuje jeho možnosti. Určitě je namístě vyzdvihnout způsob znázornění a ovládání routingu, tedy směrování zvuku, který je zde velmi zdařilý a oproti původnímu Massivu jednoduše ovládatelný. To samé platí i pro Switcher LFO a performer, jejichž zdejší podobu a intuitivní ovládání ocení určitě každý, kdo někdy na stejné funkce narazil v klasickém Massivu. Celkově jde určitě o velmi příjemný a svěží plugin, který přináší celou řadu nových možností. Největší jeho nevýhoda je ovšem obecně poměrně složité uživatelské rozhraní, které oproti původnímu Massivu nebo i jiným známým syntezátorům (Serum, Sylenth1) není tolik intuitivní a chvíli trvá, než si na něj člověk zvykne.

Závěrečné hodnocení

Komplete 12 Ultimate je zásadní produkt na poli zvukových bank. Za necelých 25 000 Kč získáte záběr do velkého množství žánrů. Pokud byste si pořizovali nástroje takto rozličných povah od jiných společností, dostali byste se na mnohonásobně větší částku. Budete připraveni tvořit hudbu pro reklamu, film, nové album vaší kapely, do videoher, anebo popový singl, který dokáže prorazit v rádiích. Zkrátka získáte rozsáhlé hudební universum, které bude kdykoli k vašim službám.

Přečtěte si také:

VIDEO: František a Lukáš představují nástroje Komplete 12 Ultimate

Komplete 12 Ultimate od Native Instruments je obrovská banka, ve které je takřka vše, co potřebujete pro skládání, aranžování i sound design. Ale znáte to, čím více možností, tím h…

Recenze: Native Instruments Komplete Audio 6 Mk2 (Muzikus)

"Testovaný kousek má rodokmen, který sahá až do roku 2012. To už je v genealogii zvukových karet jedna dlouhá epocha. V krabici najdeme kartu, USB kabel a černou obálku s číselný…

Dominik Gehringer: Native Instruments dodali tracku správnou atmosféru

Talentovaný DJ a producent Dominik Gehringer rozjíždí svou kariéru velmi slibně. Od 14 let mixoval elektronickou hudbu a na svém kontě má už mnoho úspěchů. Jablko nepadlo daleko od…

Koupit NI Komplete 12 na shop.disk.cz

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře