logo Disk

VIDEO: František a Lukáš představují nástroje Komplete 12 Ultimate Seznamte se s nástroji balíku Native Instruments Komplete 12 Ultimate v 7dílném videoseriálu

Komplete 12 Ultimate od Native Instruments je obrovská banka, ve které je takřka vše, co potřebujete pro skládání, aranžování i sound design. Ale znáte to, čím více možností, tím hůř se vybírá. František Valena a Lukáš Pokorný připravili celkem 7 videí, kde vybrané produkty z celé kolekce představí nejen jako nástroje, ale i v praxi při skládání.

Video č. 7

Na závěr série o Komplete 12 jsme si nechali to nejlepší, a to sice tvorbu symfonické skladby s pomocí tohoto neskutečného zvukového arsenalu. Skutečně revolučním pomocníkem v tomto odvětví je plugin Thrill, který dokáže stisknutím klávesy vytvořit atmosféry, ze kterých běhá mráz po zádech. K tomu také klastry a hybridní textury - a to vše v reálném čase.

Společně se Session strings pro 2 a kolekcí Symphony essentials tvoří mocné trio, které hudebnímu skladateli umožní splnit si sen a tvořit soundtracky k videohrám nebo filmu; jen s pomocí počítače.

6. Lyrické skladby

Šestý díl ze série o Komplete 12 je zaměřen na subtilněji znějící nástroje, hodící se především do lyricky znějících skladeb. Ačkoliv klavír Una corda vyšel už před několika lety, tak nechybí ani v tomto vydání Komplete a se svými téměř 10GB na disku přináší krásný, tence znějící zvuk klavíru (na jednu klávesu připadá jedna struna). Smyčcové plochy zde obstará String ensemble ze série Symphony essentials, který v módu Harmonics představuje skutečně spektakulárně znějící smyčce, které dokonale podpoří emotivní momenty, např. ve filmu.

5. Exotica

V pátém dílu série o Komplete 12 jsme si vyzkoušeli tvorbu hudby se samplovanými nástroji jako je India, Electric sunburst, ale i třeba dlouho očekávaným Massive X. Komplete 12 je vskutku obří paletou zvuků z celého světa; kromě syntetizérů a klasických akustických nástrojů i nástroji například z Indie, Kuby, Středního východu nebo třeba Západní Afriky.

Pokud jste například skladatelé tvořící hudbu pro reklamu nebo film, tak si můžete být jistí, že s Komplete 12 budete moci navodit jakoukoliv atmosféru odrážející nejrůznější kouty světa.

4. Tropical house, Hybrid keys, Massive X

Ve čtvrtém videu se vůbec poprvé podíváme na Komplete 12 v praxi při tvoření muziky. Vybrali jsme si žánr Tropical house a inspirovali se severskými DJs. Při tvorbě jsme využili pad z Massive X, melodické bicí z Hybrid keys a baskytaru z Kontaktu.

Komplete 12 je možná update s vůbec největším důrazem na nástroje, které najdou uplatnění v současném středním proudu. Zatímco firma reFX dlouho kralovala tomuto odvětví se svým Nexus 2, tak možná právě vydáním Komplete 12 se na tento pomyslný trůn dostane firma Native instruments.

3. Symphony Essentials, Session Strings Pro 2 a Kinetic Toys

Ve třetím videu mrkneme na řadu zvuků Symphony essentials, Session strings pro 2 a Kinetic toys. U prvních jmenovaných jde o kolekci všech nástrojů symfonického orchestru, tzn. smyčce, dřeva, žestě a perkuse. Ať už půjde o filmovou, nebo třeba klasickou hudbu, se Symphony essentials vás nic nepřekvapí.

U Session strings pro 2, jak už název napovídá, jde pouze o smyčcové nástroje. O to více do hloubky se zde ale dostaneme. S 34GB jde o vůbec největší a nejprofesionálněji zpracovaný nástroj v Komplete 12. Na výběr máte z nepřeberného množství motivů a stylů hraní v té nejvyšší možné kvalitě.

Kinetic toys je pak už spíš hračka pro producenty, ale o to víc vás příjemně překvapí, když právě zde najdete zvuk, který vám v aranži chyběl.

2. Samplované nástroje

Druhé video, které jsme pro vás natočili je ve znamení samplovaných nástrojů v Komplete 12. Analog dreams vám připomenou Daft punk a 80. léta svými retro zvuky. Hybrid keys evokují norského Kygo, tropical house a hravý pop celkově. Ethereal earth svými epickými plochami zní jako řecký Vangelis. Strummed acoustic 2 plnohodnotně zastoupí hráče na akustickou kytaru, a i když ve studiu nic nenahradí skvělého kytaristu s elektrikou, tak Electric sunburst se o to alespoň pokusí se svými skvěle nafrázovanými akordovými doprovody.

1. Massive X a TRK 01

Hned v prvním videu se podíváme na pravděpodobně nejočekávanější novinku Komplete 12 od Native Instruments - Massive X. Pokud se věnujete elektronické hudbě nebo chcete jednoduše ozvláštnit svou aranž výrazným zvukem syntetizéru, toto je přesně pro vás. Massive X je totiž suverénní nástroj, se kterým si vystačíte v tomto ohledu téměř na cokoliv. Dál se podíváme na TRK 01, což je užitečný generátor především pro tvůrce svižnějších elektronických žánrů jako je drum'n'bass, techno apod. Vyčnívá především velmi aktuálně znějícími samply a svižnou work-flow.


Přečtěte si také:

Recenze: Native Instruments Komplete 12 (Audiozone.cz)

"Uvedení nové verze balíku virtuálních nástrojů a efektů KOMPLETE od německé firmy Native Instruments je stále dost zásadní událostí. Už jen proto, že spousta uživatelů musí být zv…

Valena, Pokorný: recenze NI Komplete 12 Ultimate

František Valena a Lukáš Pokorný se jako autorské duo probojovali s Give Me A Hint mezi osm nejlepších písní národního kola Eurovize. Zajímalo nás, jak se čerstvá producentská krev…

Koupit NI Komplete 12 na shop.disk.cz

Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře