logo Disk

Základní tipy na výbavu pro vlogery Chcete svou tvorbou zaujmout svět?

Chtěli byste začít s natáčením vlogu, ale nevíte, jakou výbavu k tomu budete potřebovat? Pak vás následujícími řádky (snad) potěšíme. Vybrali jsme totiž dle nás pár základních tech pomocníků, které budete vyjma kamery či fotoaparátu pro natáčení vlogu potřebovat, pokud jej chcete mít kvalitní a v ideálním případě jím dobýt svět.

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
Jiří Filip | 31. ledna 2020

Pomozte svému fotoaparátu či kameře se zlepšením zvuku

Povinnou výbavou každého vlogera je bezesporu videokamera či zrcadlovka, na kterou svůj život zaznamenává. Bohužel, mikrofony těchto zařízení nejsou ani v dnešní době na příliš vysoké úrovni a tak je nasnadě jim pomoci externími mikrofony. Pokud šilháte po zaručené kvalitě, řešením je VideoMic Pro+ od Rode. Jedná se o kompaktní směrový mikrofon pro kamery a fotoaparáty, který se chlubí mimo jiné i akumulátorem, díky kterému jej je možné užívat i jako klasický samostatný mikrofon. Zkrátka univerzální pomocník do každé situace.

Když už se do vylepšování zvuku vašeho fotoaparátu či kamery pustíte a do VideoMic Pro+ zainvestujete, dotáhněte tuto výbavu k dokonalosti a pořiďte si i “mrtvou kočku”, kterou na mikrofon nasadíte. Zvuk zvenčí pak bude velmi kvalitní i při větru, se kterým se budete zřejmě potkávat při zaznamenávání vašeho každodenního života vcelku často - pokud jej tedy budete chtít světu ukázat skutečně se vším všudy, tedy i s venkovními procházkami za každého počasí kvůli plnění povinností, které zkrátka nepočkají.

I s telefonem se dá kouzlit

U mikrofonů ještě chvíli zůstaneme. Při vlogování se zcela určitě dostanete do situací, kdy s sebou velkou kameru či fotoaparát nebudete chtít brát a váš život budete zaznamenávat na mobilní telefon. Pokud vlastníte iPhone a zároveň prahnete po vysoce kvalitním zvuku i při záznamu z něj, sáhněte po směrovém mikrofonu VideoMic Me-L od Rode, který se jednoduše zasune do Lightning konektoru a telefon přes něj začne automaticky zvuk při natáčení videa zanášet. Že stojí tato vychytávka skutečně za to se ostatně můžete přesvědčit v recenzi na Letem světem Applem.

Nechte vyniknout váš hlas

Chcete dát ve vašem vlogu vyniknout hlavně vašemu hlasu, který bude diváka celým videem provázet? Pak pro vás ani jeden z výše uvedených mikrofonů není úplně ideální. Naopak klopový mikrofon Lavalier GO je pro tyto účely jako stvořený. Stačí ho totiž jednoduše připnout na vaše oblečení a pak už jen mluvit, mluvit a mluvit. Mikrofon veškerá vaše slova dokonale zachytí a vy s nimi pak můžete ve vlogu dokonale čarovat.

Pokud byste chtěli klopovým mikrofonem vybavit například vašeho kamaráda či vlogovacího kolegu, ani to není problém. Mikrofon jako takový je sice klasický “drátový”, avšak s bezdrátovým mikrofonním systémem Wireless GO od Rode budete mít po problému, jelikož bezdrátové připojení mezi vámi a vaším “zdrojem zvuku” v podobě kolegy vytvoří. Fajn je i to, že má v sobě Wireless GO zabudovaný vlastní mikrofon, takže pokud bude potřeba a nebudete mít náhodou klopový mikrofon po ruce, vystačíte si i s ním.

Nejen ze zvuku, živ je vloger

Ano, zvuk je pro vlogera skutečně důležitý, jelikož svou každodenní život zpravidla komentuje. Zapomínat se ale samozřejmě nesmí ani na samotný obraz videa - respektive to, jak je zaznamenáván. Pokud počítáte s tím, že pro tyto účely budete využívat často mobilní telefon, neměla by ve vašem arzenálu chybět selfie tyč, která bude vaší prodlouženou rukou i pomocníkem při focení. Když už se pro její pořízení rozhodnete, sáhněte raději po tyčích s určitými smart vychytávkami jako například Bluetooth spouští, která vám umožní stiskem jediného tlačítka zaktivovat záznam videa či fotoaparát bez nutnosti propojování tyče s telefonem hloupými kabely. Zkrátka jednoduchost na první místě. Skvělou volbou je třeba iKlip GO od IK Multimedia.

Kromě selfie tyče, kterou využijete zejména při chůzi, není rozhodně k zahození ani nějaký stativ. Jednat se může klidně o základnější model. Důležité je u něj hlavně to, aby v případě, že potřebujete telefon někam položit, bez problému udržel stabilitu a telefon skutečně podržel. 

Stativ pak lze samozřejmě využít třeba i k natáčení různých panoramatických záběrů, které díky němu nebudou roztřesené, jelikož jeho kovové bytelné nožky se na rozdíl od těch vašich třeba při zimě neroztřepou. I v tomto případě lze doporučit kousek z dílny IK Multimedia - konkrétně iKlip Grip Pro.

Přečtěte si také:

Martin Hájek: Mít tak RODECaster Pro dřív, vše by bylo jednodušší!

Dostává se mi do ruky další krabička, kterou kdybych měl na začátku devadesátých let, kdy jsme začali “dělat” rádio, bylo by to pravděpodobně mnohem jednodušší. Na druhou stranu je…

Který video mikrofon je pro mne nejlepší?

Točení videa mám jako zálibu, ale rád bych získal lepší zvuk než je ten z „těla“ zrcadlovky. Jsem vloger a čisté mluvené slovo je pro mne zásadní podmínkou. Jsem kameraman profesio…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře