logo Disk

Jaká napájení vyžadují video mikrofony? Nezničte si drahá zařízení!

Video mikrofony potřebují  ke svému fungování různé typy napájení. Jak poznáme, který je ten správný? Při špatném zapojení nebude totiž mikrofon hrát a navíc jej můžeme vážně poškodit!

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 8. listopadu 2019

Aby mohl fungovat, každý kondenzátorový mikrofon potřebuje energii. Je to prosté a jednoduché. Kolik a odkud tato energie pochází, záleží na tom, jaký druh mikrofonu používáte. Pokud jde o video mikrofony, existují tři hlavní zdroje, které poskytují „šťávu“, jakou mikrofon vyžaduje: fotoaparát (tzv. „plug-in power“), baterie nebo tzv. „phantom power“. Typ rozhraní, kterým mikrofon energii čerpá, bude záviset na jeho velikosti, jeho funkcích a jeho dalších parametrech. Podívejme se na rozdíly mezi těmito třemi zdroji.

Proč vlastně video mikrofon vyžaduje energii?

Nejprve je důležité pochopit, proč mikrofon energii k provozu vůbec potřebuje. Všechny menší video mikrofony i delší shotguny (tzv. pušky) jsou vlastně kondenzátorové mikrofony a valná většina kondenzátorových mikrofonů musí být napájena z externího zdroje. Dynamické mikrofony, jako je např. RØDE M1, generují veškerou elektrickou energii, kterou potřebují k provozu, sami.  To je i důvod, proč jsou ideální pro živý výkon/jeviště - nevyžadují totiž externí napájení. Kapacitní mikrofony naproti tomu proud pro kondenzátor uložený uvnitř kapsle potřebují. A aby fungovaly, tato energie jim musí být dodávána z externího zdroje.

Plug-in napájení (zástrčka nebo i Bias Power)

Napájení typu plug-in (zástrčkou, zásuvkou) je přesně to, o čem mluvíme výše: proud je čerpán přímo z DLSR kamery, a to prostřednictvím 3,5 mm TRS minijacku. Pokud používáte bezdrátový set, kdy mikrofon není na kameru napojen, ale signál do kamery přichází „vzduchem“ přes vysílačku, energie je do mikrofonu čerpána z chytrých telefonů, počítačů nebo vysílačů. Aby napájení fungovalo, nebudete muset ani přepínat nějaké knoflíky. Stačí zapojit mikrofon a vše je vyřešeno. Stejně jako u myší, které používají plug-in energii - obvykle vyžadují jen malé množství napětí, asi tak kolem 3-5V.

Několik mikrofonů z řady Rode VideoMic využívá k provozu právě plug-in energii, a to včetně typů VideoMicroVideoMic GO. Je však třeba poznamenat, že některé fotoaparáty a záznamová zařízení neumí neposkytovat napájení typu plug-in (ačkoli většina moderních zařízení by měla). Pokud to váš fotoaparát neumožňuje, nezoufejte. Můžete si koupit mikrofon napájený z baterie přímo v jeho těle, jako je např. VideoMic Pro.

Podívejme se na seznam kamer a jejich schopnosti dodávat energii.

Pokud používáte VideoMic s MacBookem Pro (připojíte se přímo k portu sluchátek pomocí kabelu adaptéru SC4), mějte na paměti, že některé modely laptopů fungují pouze s mikrofony, které využívají plug-in napájení - tj. VideoMic GO a VideoMicro. Ty totiž obsahují součástky, které váš Mac detekuje a identifikuje jako kompatibilní mikrofon. Mikrofony napájené naopak baterií tyto součástky nemají, takže jsou pro váš počítač neviditelné. Stejný problém může nastat u některých modelů PC v závislosti na použité základní desce a použité zvukové kartě.

Přečtěte si také:

Mono versus stereo: Jaký video mikrofon potřebuji?

Nezdá se to, ale mono záznam nahrávaný směrovým video mikrofonem může znít ve správnou chvíli mnohem lépe než stereo záznam nabíraný video mikrofonem stereofonním. Za jakých okolno…

Jak sebe sám co nejlépe nafilmovat

Raději než byste sestavovali filmařský tým, vysvětlovali, co a jak a doprošovali se jich, natočíte se sám či sama? Nic nového pod sluncem! Ale jde to udělat kvalitně? Jasně že jo!…

Energie z baterie

A to nás přivádí k mikrofonům napájeným z baterií. Většina video mikrofonů, které „běží“ na bateriích, nabízí mnohem více ovládacích prvků než ty, které využívají jen plug-in napájení. Baterie může totiž napájet mnohem více funkcí. Vezměte si například Rode VideoMic Pro +. Balení obsahuje spoustu užitečných funkcí určených pro záznam zvuku do kamery, jako je dvoustupňová horní propust, ovládání třífázového zesílení, či vysokofrekvenční zesílení. A navíc může takový mikrofon běžet na dvou bateriích typu AA.
Pokud vlastníte VideoMic Pro + a oškliví se vám stále nakupovat baterie typu AA, podívejte se na naši lithium-iontovou baterii LB-1. Šikovné malé balení je plně dobíjecí a při použití ve VMP + lze nabíjet dokonce i při jeho chodu. Stačí jej pro nepřetržitý záznam připojit k přenosnému zdroji energie pomocí přiloženého kabelu microUSB.



Mikrofony shotguny „běžící rovněž na bateriích“ jsou ideální pro situace, pokud nemáte např. v terénu k dispozici energii z fantomu. RØDE NTG2 může fungovat pomocí jediné baterie AA a NTG4 + má dokonce vestavěnou dobíjecí lithium-iontovou baterii. Ve skutečnosti je NTG4 první mikrofon, který kdo kdy takhle zkonstruoval. Poskytuje 150 i více hodin provozu a to včetně pohodlí přenosného nabíjení přes USB.

Fantomové napájení

Některé profesionální dlouhé shotguny/pušky (jako je RØDE NTG3) a kratší video mikrofony (jako Stereo VideoMic X) jsou napájeny energií fantomovou, ačkoli tento způsob napájení častěji objevíme u mikrofonů studiových. Fantomová energie je obvykle dodávána z mixážního nebo záznamového rozhraní, ale některé špičkové videokamery, jako je Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K, ji umí rovněž zabezpečit. Přichází prostřednictvím kabelu XLR, který se používá pro připojení mikrofonu k fotoaparátu a mixážnímu pultu. Fantomový výkon bývá obvykle 48 V, i když některá (obvykle starší) zařízení mohou dodávat energie méně. Než se na focení vydáte, předem se ujistěte, zda je váš mikrofon „energeticky“ kompatibilní s video zařízením.

Poznámka k XLR vstupům

Pokud vlastníte VideoMic s výstupem 3,5 mm a chcete jej připojit k fotoaparátu se vstupem XLR nebo externím záznamníkem, můžete tak učinit pomocí adaptéru VXLR. Ten bude perfektně fungovat s mikrofonem, který je napájen bateriemi (tj. k provozu není třeba napájení plug-in).

Pokud váš mikrofon běží na plug-in napájení (například VideoMic GO), můžete použít spojení VLXR +, které nabere 48V phantomové napájení dodané rekordérem a převede jej na 3-5V plug-in napájení. (Všimněte si, že VXLR + funguje také s VideoMics napájeným z baterií). Pozor, přímé připojení k zdroji phantomového napájení bez takto redukovaného adaptéru by mohlo vážně mikrofon poškodit! Proto vždy používejte správný adaptér XLR od společnosti RØDE!.

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře