logo Disk

5 tipů jak vytvořit poutavý krátký film od Jess dela Merced, úspěšné režisérky

Dnešní filmový divák si žádá zkratku, video, které jde hned na dřeň. Proto má výhodu tzv. krátký film. Umíte jej natočit? Podívejte se na 5 fungujících tipů od mladé a velmi úspěšné režisérky, natočte kratky film a vyhrajte!

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 2. listopadu 2021

Soutěž My RØDE Reel (mé Rode filmování) má nyní k dispozici parádní hlavní cenu 250 000 $, kterou můžete vyhrát i vy: největší peněžní výhru, která byla kdy v soutěži krátkých filmů nabídnuta.

Vše, co musíte pro vstup do soutěže udělat, je odeslat vlastní krátký film, v délce až tří minut, a také tzv. film ze zákulisí, kde ukážete, jak jste pracovali s video vybavením od Rode, např. s mikrofony.

Vítěze vybere odborná porota, Sunday Emerson Gullifer, Jess dela MercedRyan Connolly, která se sama může pochlubit bohatými zkušenostmi z tvorby filmů, psaní i z režírování. Bude hledat filmy, které vykazují kreativní talent, technické znalosti a také vyprávějí neuvěřitelný příběh.

Jess dela Merced je uznávaná spisovatelka a režisérka ze San Franciska. Zrealizovala celou řadu velmi úspěšných krátkých snímků, včetně filmu „HYPEBEASTS“, který natočila pod mentorstvím Spikea Leeho, dále dílo „PHONY“, jehož výkonným producentem je Paul Feig, a ze kterého nyní vzniká dokonce i televizní seriál.

Podívejte se níže na Jessiny nejlepší tipy. Na to, co považuje za své základní kameny při tvorbě krátkých filmů.

Vstupte dovnitř a vystupujte ven

Filmu se říká  „Short“ (krátký), a to z nějakého důvodu. Ano, rozsah divákovy pozornosti se v dnešní době rozmělňuje, ale co je stále stěžejní, je že účinný příběh má největší dopad. Namísto toho, abyste trávili příliš mnoho času nastavováním krajiny a postavením hlavní postavy (hlavních postav) podobně jako v celovečerním filmu, vrhněte diváky hlavou doprostřed příběhu, do akce.

Věřte, že se rychle chytnou. Zkuste si pamatovat, že každý aspekt tvorby filmu slouží příběhu. Nebuďte úzkostní kvůli jednomu skvělému záběru nebo drahému pohybu kamery. Nebojte se omezit „tuk“, aby příběh mohl dýchat v oblastech, kde je to nejvíce potřeba.

Ujistěte se, že jde příběh, který vás nadchne

Pokud jsem se za ty roky natáčení filmů něčemu naučila, že jde o nákladný a časově náročný proces. Proč tedy neutratit všechny ty peníze, čas a energii na něco, na čem mi hluboce záleží?

Na čem vám nejvíce záleží? Jaký příběh můžete nejlépe vyprávět a nikdo jiný by to nedokázal? Vytváření filmů je náročné a budete se svým filmem žít navždy, tak jděte a udělejte pro sebe něco smysluplného.

Buďte konkrétní

Když navážeme na poslední zmíněný tip, můžete se domnívat, že to, co je důležité pro vás, nemusí platit pro publikum. To ale prostě není pravda. Nedělejte něco, o čem si myslíte, že právě ostatní budou chtít. Diváci reagují na osobní příběhy – na takové, kde skutečně dokážou rozeznat vlastní hlas, názor a specifičnost filmaře. Věřte nebo ne, bude je to k příběhu přitahovat ještě více. Zjistila jsem, že čím konkrétnější ve svém příběhu budu, tím univerzálněji a šířeji bude přijatý. Specifičnost barví svět.

Použijte vše z filmařského řemesla

Příběh je vždy králem, ale použití veškerého vizuálního média k provedení příběhu je stejně důležité. Zjistila jsem, že v každém aspektu příběhu najdete spoustu dramatických/komediálních/absurdních příležitostí. Například mám ráda více dějových linií existujících v rámci celého příběhu, přičemž nezapomínám na to, co by se také mohlo dít v popředí a pozadí.

Pokuste se posunout příběh vpřed co nejvíce vizuálně poutavě. Vymyslete chytré nebo elegantnější způsoby, jak přesunout kameru, nastavit blokování scény a zachytit okamžiky zajímavými a jedinečnými způsoby. Využijte produkci a kostýmy a odhalte více o svých postavách. Zapojte zvuk a hudbu, abyste diváka opravdu ponořili do tohoto zážitku. Aby byl účinek jednoduchý, ukažte, neříkejte.

PHONY - Krátký film od Jess dela Merced.

Obsazujte skutečné herce

Udělejte si čas a vyviňte úsilí, abyste vyzkoušeli skutečné herce.Zapojování přátel a spolubydlících do rolí je v pořádku, ale spoluprací s profesionály získáte nejen lepší herecké výkony, ale také se naučíte, jak s nimi správně komunikovat.Toto je jeden z nejdůležitějších svalů, který neustále potřebuje cvičit, aby se stal(a) skvělým režisérem (režisérkou). Využijte příležitost a spolu se svým krátkým filmem zdokonalte i sebe.

Krátké filmy mohou být skvělou vizitkou, ale v té nejpraktičtější poloze jsou jen odrazovým můstkem k vašemu dalšímu filmu. Všimněte si toho, co fungovalo a co ne. Dozvíte se toho o sobě jako o filmaři hodně!

Přečtěte si také:

Točíme nízkonákladový film

Řada filmových štábů dnes umí jednoduchými prostředky vytvořit vynikající díla. A stačí jim k tomu zrcadlovky, přenosná nahrávací zařízení, ale třeba i laptop se zvukovou kartou a …

7 tipů, jak začít s dokumentárním filmem

Chystáte se natočit dokumentární film?  Zkušená i slavná režisérka Selina Miles vám nabídne svých sedm tipů, jak začít ve světě dokumentárního filmu. Selina je oceňovaná filmařka m…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře