logo Disk

Který video mikrofon je pro mne nejlepší? RØDE VideoMic zahrnují celé spektrum: příležitostné filmaře, vlogery až po profesionály

Točení videa mám jako zálibu, ale rád bych získal lepší zvuk než je ten z „těla“ zrcadlovky. Jsem vloger a čisté mluvené slovo je pro mne zásadní podmínkou. Jsem kameraman profesionál a vyžaduji tu nejvyšší jakost. Tak který mikrofon z řady RØDE VideoMic si vybrat?

Kategorie: Film & Video - Tipy & Triky
DISK | 30. listopadu 2019

RØDE VideoMic jsou perfektní mikrofony upevňované na kameru a určené pro širokou škálu filmových účelů. Od vlogerů po profesionální kameramany – všem nabízejí vždy něco, co vyhovuje jejich kreativním potřebám. A pokud už filmař jste, je pravděpodobné, že stojíte před úkolem rozhodnout se, který mikrofon nejlépe vyhovuje vašemu řemeslu - a to může být díky tolika možnostem až skličující! Co si vlastně vybrat? Níže se podíváme na celou řadu typů VideoMic, vysvětlíme, jak pracuje každý mikrofon, jaké jsou jeho funkce a proč pro vás určité značky mohou být vhodnější.

Poznámka ke sdíleným funkcím všech RØDE video mikrofonů

Abychom se nemuseli stále opakovat, stojí za zmínku, že všechny mikrofony RØDE VideoMic obsahují společné funkce. Za prvé, všechny jsou vybaveny profesionálním Rycote Lyre, speciálním upevněním pro snížení hluku při manipulaci. Uchycení Rycote Lyre, které je prakticky nezničitelné, nikdy neklesne, nevyskočí ani se neopotřebuje. Kostra pro zavěšení je složena z odolného termoplastu a je mnohem účinnější pro minimalizaci nežádoucích vibrací při manipulaci nebo z hluku přenášeného kabelem. Pracuje mnohem lépe než jiná elastická zavěšení. Všechny mikrofony jsou dodávány se standardním příslušenstvím, jako jsou kabeláž a kvalitní protivětrná ochrana určené pro nahrávání v ne příliš ideálním prostředí. A všechny mikrofony typu VideoMic jsou konstruovány s použitím nejkvalitnějších komponent v nejmodernějším zařízení v australském Sydney. A navíc nabízejí dlouhou záruku.

Pojďme se podívat na to, co dělá každý mikrofon jedinečným a proč mu můžete dát přednost před druhým.

VideoMicro

VideoMicro je ultra kompaktní mikrofon pro zrcadlovku, ideální pro kameramany, kteří potřebují pracovat rychle a svižně. Cenově jde o nejnižší nabídku v řadě VideoMic a je tím i nejdostupnější.

Jeho hlavní vlastnosti

Ultra kompaktní design - váží pouhých 42 g měří pouhých 80 mm, což je ideální pro kameramany točící v pohybu, vlogery a další.

Má kardioidní směrový obrazec - na rozdíl od zbytku mikrofonů je VideoMicro vybaven ledvinovou charakteristikou, díky čemuž je méně směrový než ostatní mikrofony z řady VideoMic. Poskytuje tak přirozenější, širší zvuk při nahrávání v interiéru.

Nevyžaduje žádnou baterii – je napájen proudem dodávaným přímo z kamery nebo záznamového zařízení.

Povrchová úprava je vyrobena z vysoce kvalitního keramického antireflexního povlaku.

Přečtěte si také:

iOgrapher: Přeměňte svůj iPhone nebo iPad v profi filmařský stroj

Na YouTube každou minutu přibývá přes 300 hodin videí. Každý z nás může totiž jednoduše kdykoli vytáhnou z kapsy svůj mobil a okamžitě začít nahrávat, co právě prožívá, a video nas…

Proč byste si jej měli vybrat?

VideoMicro je perfektní mikrofon určený pro vlogery, pro práci s kamerou v ruce, na stativu či rigu - opěrném zařízení, pro kameramany točící reportáže „na cestách“ – pro kohokoliv, kdo hledá kompaktní, lehký mikrofon, který výrazně zvýší zvuk nad rámec toho, co většina zrcadlovek dovede. Je perfektním společníkem pro malé DLSR, kompaktní fotoaparáty jako "GoPro" nebo smartphony. Díky kardioidnímu směrovému grafu je VideoMicro dobrou volbu pro filmaře, kteří hledají cenově dostupný mikrofon, co poskytuje přece jen otevřenější a méně směrový zvuk. Většina mikrofonů typů shotgun a dalších video mikrofonů má totiž super- nebo hyper- kardioidní směrovou charakteristiku, takže VideoMicro bude případně užitečným doplňkem do vaší sady směrově užších „kitů“.

VideoMic GO

Větší bratr typu VideoMicro, tedy VideoMic GO je další správnou volbou pro vlogery a filmaře točící z ruky. Je rovněž cenově velmi dostupným a snadno ovladatelným. Je navržen tak, aby byl připraven k záznamu kdykoli a kdekoliv potřebujete.

Jeho hlavní vlastnosti

Kompaktní design - VideoMic GO je větší než VideoMicro, měří 167 mm, takže je více podobný klasické pušce. To také znamená, že je o 73 gramů těžší, i když stále zůstává velmi lehkým.

Superkardioidní polární vzorec poskytuje směrovější zvukový obraz zaměřený na signál jdoucí zepředu, zatímco potlačuje zvuk ze stran.

Nevyžaduje žádnou baterii - VideoMic GO je rovněž napájen z fotoaparátu nebo záznamového zařízení.

Neobsahuje žádné komplikované přepínání, díky tomu je jeho ovládání velmi snadné.

Nově patří i do řady RODE mikrofonů skvělý VideoMic NTG. Poslechněte si, jak zní! 

Proč byste si jej měli vybrat?

VideoMic GO je rovněž skvělou volbou pro vlogery, filmaře točící často z ruky a z ramene nebo pro kohokoliv, kdo hledá jednoduchý a kompaktní mikrofon k zrcadlovce. Proč byste tedy měli dát přednost typu VideoMic před VideoMicro? Hlavním rozdílem je superkardioidní směrová charakteristika, která je ideální pro záznam dialogů a dalších interview, kdy potřebujeme izolovat zdroj zvuku od rušivého šumu v pozadí. Vzhledem k tomu, že je VideoMic GO delší a mírně těžší, může být příliš objemný na tělech některých menších fotoaparátů nebo smartphonů. Pokud hodláte točit těmito přístroji, zvažte jeho volbu. Jak již bylo řečeno, díky přísnější směrovosti je VideoMic GO vhodnější pro použití s ​​tyčí boompole nebo pro nahrávání hlasu doma. To z něj činí i všestranný mikrofon v jeho cenové relaci.

VideoMic

Originální video mikrofon! Je na trhu od roku 2004 a od té doby prošel řadou vylepšení, která z něj učinila vysoce kvalitní zařízení.

Jeho hlavní vlastnosti

Superkardioidní směrovost poskytuje užší zvuk, zaostřuje se na signál přicházející zepředu a zeslabuje přeslechy ze stran.

Má ve výbavě zesilovač zisku -10dB a -20dB, který pomáhá zajistit, abyste při nahrávání hlasitých zvukových zdrojů nepřetěžovali předzesilovač fotoaparátu.

Má volitelnou horní propust (při 80 Hz) důležitou pro snížení hlučnosti.

Běží díky 9 V baterii.

Proč byste si jej měli vybrat?

VideoMic je skvělou volbou pro kameramany, kteří mají rádi kompaktní velikost VideoMic GO, ale požadují více možností, jak s větším mikrofonem pracovat. VideoMic GO byl navržen s ohledem na jednoduchost, přesto pro větší flexibilitu při nahrávání nabízí i zesilovač zisku a filtr typu horní propust. Pokud točíte pouze v interiéru, ve stabilním akustickém prostředí, nemusí pro vás být jeho ovládací prvky příliš užitečné. Pokud však často nahráváte venku, kde mohou být vaše nahrávky zašpiněny dopravním nebo větrným hlukem, bude se vám horní propust určitě hodit. Jestliže často nahráváte v hlasitých prostředích, zesilovač zisku bude rovněž velmi užitečný. Tyto funkce vyžadují samozřejmě k provozu více Voltů, než může poskytnout jen plug-in napájení, a proto je potřeba 9 V baterie. Nevýhoda? Těžší mikrofon (171 g vs. 73 g VideoMic GO). Opět platí, že je stále docela lehkým, ale při rozhodování je třeba i tento faktor zvážit.

VideoMic Pro

Nyní se dostáváme na horní konec řady. VideoMic Pro je standardem mikrofonů pro fotoaparáty a jedním z RODE nejprodávanějších mikrofonů. Je skvělou volbou pro nahrávání základních i doplňkových zvuků v široké škále filmových a rozhlasových situací.

Jeho hlavní vlastnosti

Má super kardioidní směrovou charakteristiku.

Funguje s velmi nízkou hlučností - výsledkem je čistší a přesnější zvuk.

Má vyšší citlivost.

Tvarově je kompaktní: 150 mm dlouhý a pouhých 85 g hmotný, což je extrémní váha na mikrofon s tak bohatými funkcemi.

Má 3 polohovou regulaci zisku - včetně zvýšení + 20dB, které je ideální pro použití s ​​fotoaparáty DSLR. To umožní snížit audio úroveň kamery, a tak účinně zeslabit množství šumu generovaného relativně nízko kvalitním předzesilovačem ve fotoaparátu.

Obsahuje vysokopásmový filtr (při 80 Hz) pro snížení hlučnosti.

Je napájený 9 V baterií.

Jeho hlavní vlastnosti

Jak název napovídá, VideoMic Pro je ideální pro filmaře, kteří hledají profesionálnější mikrofon. I když má vyšší cenu než VideoMic, obsahuje spoustu nových funkcí, které jsou v praxi velmi užitečné. Vylepšená kapsle a obvody v těle poskytují zvuk v kvalitě, která bude znít neuvěřitelně v každém žánru. Zapnutí + 20dB umožňuje svobodněji nahrávat tišší zvuky. To oceníte při točení s ochranou protivětrnou kožešinou (dead cat) nebo při nahrávání dialogů. Výsledkem je čistý a detailní zvukový obraz bez vlastního šumu z předzesilovače fotoaparátu nebo šumu v pozadí. Je rovněž neuvěřitelně lehký s hmotností pouhých 85 g, díky čemuž je ideální pro použití na připevňovací „kolejnice“ nebo jako mikrofon na tyči.

VideoMic Pro +

VideoMic Pro + je špičkou v řadě VideoMic, mikrofonem nabitým funkcemi, který najdete v rukou nejuznávanějších světových tvůrců, režisérů i kameramanů. Nabízí stejné užitečné funkce jako v případě VideoMic Pro, včetně inovované kapsle a obvodů, i řadu dalších užitečných funkcí.

Jeho hlavní vlastnosti

Má superkardioidní směrovou charakteristiku.

Pracuje v provozu s velmi nízkou hlučností.

Vykazuje vyšší citlivost.

Nabízí digitální přepínání - ovládá jím dvoustupňovou horní propust a třístupňovou regulaci zisku.

Pro větší flexibilitu při připojení k různým záznamovým zařízením slouží odnímatelný kabel.

Vysokofrekvenční zesílení vylepší detaily a jasnost vašich nahrávek, je ideální při použití ochrany proti větru – kožešiny dead cat.

Speciální spínač dokáže zapnout druhý bezpečnostní kanál – zaznamenává při -10 dB. Funkce je velmi užitečná, pokud nahráváte zdroj zvuku, který kolísá v hlasitosti. Pokud bude zvuk příliš hlasitý a začne se zkreslovat, bezpečnostní kanál (zaznamenaný při nižší hlasitosti) bude vždy k dispozici jako záloha.

Funkce automatického napájení detekuje, kdy je mikrofon odpojen od fotoaparátu, a vypíná napájení. Tím šetří životnost baterie.

Obsahuje více možností napájení: VideoMic Pro + lze napájet pomocí dodané lithium-iontové dobíjecí baterie LB-1 přes microUSB, což nabízí masivních 100+ hodin výdrže. Anebo můžete nabíjet na pokračování na cestách pomocí přenosného napájecího zdroje. Mikrofon může být rovněž napájen dvěma AA bateriemi.

LED indikátor sleduje a informuje o stavu napájení zdroje a o stavu nabíjení.

Optimalizovaný tvar proti nárazům větru snižuje účinněji nárazy vzduchu.

Proč byste si jej měli vybrat?

VideoMic Pro + je skvělý pro všechny okamžiky při tvorbě filmu. Byl navržen tak, aby poskytoval maximální flexibilitu funkcí, které zajistí to, že budete moci ve vysílací či filmové kvalitě nahrávat zvuk téměř v jakékoli situaci: venku, ve studiu a kdekoliv jinde. Pokud jste filmařem hledajícím „do-it-all video mic“, který je kompaktní, robustní, cenově dostupný a zvukově neuvěřitelný, je tu právě pro vás.

Stereo VideoMic Pro

Porovnání typů stereo VideoMics s mono VideoMics výše je trochu složitější, protože jde ve své podstatě o odlišné mikrofony. Stručně řečeno, Stereo VideoMics Pro obsahuje dvě kapsle - uspořádané v XY konfiguraci: ty zachycují dva kanály zvuku, což představuje přesnější zvukový obraz podobný tomu, co slyší naše uši. Stereo mikrofony jsou ideální pro nahrávání přirozeného prostředí, živé hudby, vysílání zachycující věrně prostory kolem, pro sporty a dalších. V nabídce máme dva takové mikrofony: Stereo VideoMic Pro a Stereo VideoMic X.

Stejně jako jeho mono sourozenec - VideoMic Pro, Stereo VideoMic Pro je standardem pro stereofonní digitální záznam ve fotoaparátech. Dokonce sdílí podobnou sadu funkcí.

Jeho hlavní vlastnosti

Dvojice vysoce kvalitních ½ palcových kondenzátorových kapslí uspořádaných v konfiguraci XY zachycuje přesnou zvukovou scénu v jakémkoli prostředí.

Je ultra lehký a tvarově kompaktní s fotoaparáty - váží pouhých 116 g, není tedy o moc těžší než VideoMic Pro a bude sedět v pohodě s jakoukoliv DLSR kamerou.

Pro snížení hlučnosti obsahuje vysokopásmový filtr (při 75 Hz).

Pracuje s 3 polohovou regulací zisku (-10dB, 0, + 20dB)“ - to je zvláště užitečné, pokud používáte mikrofon k nahrávání živé hudby nebo jiných hlasitých zvukových zdrojů.

Je napájen 9 V baterií – vydrží točit více než 100 hodin pomocí jednoho článku.

Proč byste si jej měli vybrat?

Stereo mikrofony jsou ideální pro zachycení přirozenějšího zvukového obrazu, blíží se více tomu, co slyšíme, než obrazu - tomu, na co je kamera namířena. Jsou užitečným doplňkem kufříku každého filmaře. Pokud zjistíte, že je nutné pro scénu zaznamenat prostředí - zvuky atmosférické přírody, přirozený dozvuk prostoru nebo dav na přehlídce a že potřebujete stereofonní mikrofon, pak je Stereo VideoMic Pro vynikající volbou.

Stereo VideoMic X

Stereo VideoMic X je prvotřídní stereofonní mikrofon k zrcadlovce, zajišťující broadcast kvalitu. Stejně jako VideoMic Pro + je vybaven profesionálními funkcemi a ovládacími prvky s pár vychytávkami navíc, které nenajdete na jeho mono protějšku!

Jeho hlavní vlastnosti

Hliníková konstrukce je neuvěřitelně robustní a zvládne časté nároky v náročném terénu, dokonce i v těch nejpřísnějších záznamových situacích. Je ale stále dostatečně lehká, aby nikdy nebyla na přílišnou zátěží.

3,5 mm minijack nebo vyvážený mini XLR výstup připojí mikrofon k profesionálním přenosným rekordérům.

Má zabudovanou horní propust (75 Hz, 150 Hz).

Vysokofrekvenční zesílení je ideální pro vylepšení detailů a jasnosti vašich nahrávek, zejména při použití kožešiny dead cat.

Obsahuje 3 polohovou regulaci zisku (-10dB, 0, + 20dB).

Je napájen 9 V baterii (30 hodinová baterie) nebo 48V fantomovou energií (pro nepřetržité nahrávání).

Má robustní kupolový kryt - podobný jako u vysoko oceněného typu Rimp pro Blimp.

Proč byste jej měli používat?

Stejně jako VideoMic Pro + je i Stereo VideoMic X navržen tak, aby poskytoval maximální flexibilitu při natáčení v terénu. Obsahuje řadu funkcí, které zajistí, že zvuk bude vždy prvotřídní. Jedněmi z nejdůležitějších jsou výstupy XLR, které umožňují propojení na externí záznamové zařízení či na kameru. Tím se výrazně zlepší kvalita zvuku, protože tato zařízení budou mít lepší předzesilovače i další funkce. Při 300 g je Stereo VideoMic X těžší než Stereo VideoMic Pro a je vhodnější pro použití s ​​profesionálními kamerovými soupravami než s ručními digitálními zrcadlovkami. Jde o perfektní mikrofon pro "kritické situace" jako točení přírodních dokumentů, hudebních vystoupení, sportovních přenosů a mnoho dalších.

Jak vidíte, při výběru RØDE VideoMic existuje řada možností. Některé z mikrofonů se výrazně liší od ostatních a nemusí pro vás být vždy plně užitečné - je nepravděpodobné, že abyste mohli nahrávat své vlogy, budete např. potřebovat Stereo VideoMic X!

Udělejte si chvilku volna a přemýšlejte o tom, co za funkce skutečně požadujete, co ne a jaký je váš rozpočet. Tak abyste se správně rozhodli. Vždy půjde o vynikající mikrofony, takže opravdu přijde na to, co potřebujete nejvíce. A pokud budete mít nejrůznější obavy, správnou volbou může být koupit i více typů VideoMic - nikdy nemáme dost vybavení!

Porovnejte jednotlivé typy v tabulce:

typ hmotnost délka počet kanálů směrová charakteristika napájení frekvenční rozsah 
VideoMicro 42 g 80 mm mono kardioda z kamery 100 Hz - 20 kHz
VideoMic GO 113 g 167 mm mono superkardioda z kamery 100 Hz - 16 kHz
VideoMic 171 g 250 mm mono superkardioda 9 V baterie 40 Hz - 20 kHz
VideoMic Pro 85 g 250 mm mono superkardioda 9 V baterie 40 Hz - 20 kHz
VideoMic Pro + 85 g 167 mm mono superkardioda RØDE LB-1/ 2 x AA baterie / Micro USB  40 Hz - 20 kHz
Stereo VideoMic 470 g 170 mm stereo XY 9 V, 100 + hodin 40 Hz - 20 kHz
Stereo VideoMic X 300 g 100 mm stereo XY 9 V, z kamery 40 Hz - 20 kHz

 

typ zesilovač zisku horní propust  výstup
VideoMicro - - TRS 3,5 mm jack
VideoMic GO - - 3,5 mm stereo jack
VideoMic - 10 dB, - 20 dB 80 Hz 3,5 mm stereo jack
VideoMic Pro - 10 dB, 0, + 20 dB flat, 80 Hz 3,5 mm stereo jack
VideoMic Pro + digi Gain Control a HF Boost  HP filtr 3,5 mm stereo jack
Stereo VideoMic -10 dB, 0, + 20 dB 80 Hz stereo jack TRS 3,5 mm
Stereo VideoMic X -10 dB, 0, + 20 dB 75 Hz, 150 Hz stereo jack TRS 3,5 mm, mini XLR

Přečtěte si také:

Mono versus stereo: Jaký video mikrofon potřebuji?

Nezdá se to, ale mono záznam nahrávaný směrovým video mikrofonem může znít ve správnou chvíli mnohem lépe než stereo záznam nabíraný video mikrofonem stereofonním. Za jakých okolno…

Jaká napájení vyžadují video mikrofony?

Video mikrofony potřebují  ke svému fungování různé typy napájení. Jak poznáme, který je ten správný? Při špatném zapojení nebude totiž mikrofon hrát a navíc jej můžeme vážně poško…

Produkty, o kterých se píše v tomto článku, najdete i v našem eshopu:
Líbí se Vám tento článek? Pošlete ho dál!
Přečtěte si také další související články:

Komentáře