Podcasty se doslova za pár let vyšvihly z lehce upozaďovaného druhu zábavy na výsluní vedle již zaběhlé stálice typu hudba či video. Možná i proto mnozí z vás nyní koketují s myšlenkou začít tvořit vlastní podcast, kterým byste do světa vykřičeli své myšlenky a v ideálním případě jej jimi zaujali. Zatímco se zaujetím světa vám tak úplně pomoci nedokážeme, s vybavením vašeho studia alespoň do začátku určitě ano. Připravili jsme si pro vás pár tipů na základní vybavení, které by ve studiu žádného podcastera nemělo chybět.
Přečtěte si také:
Liší se reprobedny pro podcasting, video, mix hudby nebo Hifi poslech?
Existují univerzální audio monitory? Musím mít vždy ty nejdražší? Anebo jsou pro různé účely vhodné jiné typy?
Liší se mikrofony pro broadcast a mikrofony reportážní?
Mikrofony pro vysílání (broadcast) a mikrofony pro reportáže mohou mít na první pohled stejné uživatelské funkce. Zdaleka ale nemají stejné vlastnosti. Pokud nebudeme respektovat j…
Kvalitní mikrofon je základ
Nemá smysl polemizovat nad tím, co je po technické stránce pro kvalitní podcast nejdůležitější. Nejedná se totiž o nic jiného, než o zvuk a jeho kvalitu, která je u tohoto formátu alfou a omegou. Pokud se tedy chcete začít podcastům věnovat, rozhodně by měla být vaše první větší investice do mikrofonu a to ideálně takového, který bude kompatibilní s vaším počítačem či tabletem. Fajn kouskem je třeba PodCaster od Rode, který je připojitelný jak k počítačům, tak třeba i k iPadům od Applu, ve kterých může pracovat třeba s GarageBandem. Z hlediska technických specifikací se jedná o velmi pěkný kousek, u kterého si můžete být kvalitním záznamem svého hlasu, potažmo hlasu vašeho hosta, naprosto jisti.
Slyšet se pomáhá
Zprvu možná nebude úplně snadné naučit se mikrofon nastavit přesně tak, aby byl jeho záznam podle vašich představ. Jelikož však disponuje portem pro kabelové připojení sluchátek, můžete si právě sluchátky při nastavování jeho snímání pomoci, jelikož v nich skvěle uslyšíte vše, co mikrofon snímá. I zde samozřejmě platí, že čím kvalitnější sluchátka, tím kvalitnější podání zvuku a tedy i jeho zhodnocení a popřípadě mikrofonová úprava. Určitě tak není od věci sáhnout třeba po náhlavních sluchátkách Eris HD10BT pd PreSonusu, která vám kromě ladění podcasů umožní ve volných chvílích třeba i únik do světa vaší oblíbené hudby.
Nejen technikou lze zajistit vysoce kvalitní zvuk
Při tvorbě podcastů byste neměli zapomínat na to, že nejen kvalitní technika jim zajistí prvotřídní kvalitu. Pokud byste je totiž začali nahrávat v místnosti se špatnou akustikou, nepomůže vám s trochou nadsázky ani vymáchání mikrofonů a sluchátek ve svěcené vodě. Máte-li tedy pokoj či snad studio v tomto směru ne zrovna ideální, jeho obložení absorpčními panely rozhodně nebude na škodu - ba naopak. Úroveň vašeho podcastu tato úprava zajisté zvedne, jelikož jen podtrhne důležitost vašeho hlasu v naprosto klidném, ničím nerušivém prostředí.
Zajistěte si komfort
Pokud jste se přidrželi výše uvedených tipů, pak si troufám tvrdit, že již máte studio po technické stránce téměř dokonalé. Pojďme jej tedy dotáhnout k dokonalosti úplné, ke které stačí už jen pár drobností. Jednou z nich je rozhodně kvalitní rameno na mikrofon, na které “srdce” vašeho studia jednoduše připnete a v případě potřeby jej přes něj jednoduše přibližujete či oddalujete od vašich úst, potažmo úst hosta. V kombinaci s pavoukem, který slouží pro uchycení mikrofonu na rameno, se navíc budete moci spolehnout na skvělou stabilitu nahrávaného zvuku například bez otřesů způsobených přisouvání židlí ke stolu, které by se mohly do záznamu mikrofonu položeného jen ve stojanu na stole podepsat. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nic drahého, byste ani tuto vychytávku neměli opomenout.
Kromě komfortu v podobě ramena na mikrofon by neměli podcasteři, kteří počítají s tím, že budou při tvorbě čerpat z notebooku, zapomínat ani na stojan pro laptop, který jim může v mnoha ohledech pomoci. Budete-li například dělat podcasty ve dvou a svému protějšku budete chtít něco na laptopu ukázat, je zkrátka jednodušší jen pootočit otočnou hlavici k němu, nežli se natahovat přes stůl a posouvat k němu počítač, což by se po zvukové stránce do podcastu zaručeně zapsalo. Jasně, jedná se o detail, avšak právě sněť podobných detailů odděluje dobré produkty od dokonalých. A vsadím se, že vaše tvorba má patřit do té druhé skupiny.